Ev Alırken Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

ev almak

Ev Alırken dikkat etmeniz gerekenlerin listesi bir hayli uzundur. Ev satın almaya kar verdiğinizde ve kendinizi buna koşullandırdığınızda birçok önemli konuyu atlamanız mümkün. Veya ev alacağınızda mevcut olan birçok sorun o anda size, bir iki tadilat veya boya işi ile çözüme kavuşacak minik detaylar gibi gelebilir.

Ev almak istiyorum

Oysa gerçekler, siz eve taşınmaya karar verdiğinizde size kötü bir sürpriz yapmak için kuytuda beklemektedir.

Korku filmi gibi oldu ama; dikkatli olmadığınız takdirde ev alımında böylesi sıkıntılarla karşılaşmanız kaçınılmaz.

Ev almak istiyorum dediğiniz böylesi güzel bir konuda izlenmesi gereken önemli konular var. Bunlar arasında; binanın teknik ve fiziki özellikleri, satış fiyatı, daire özellikleri, lokasyon, evin kullanım alanı, yapı ruhsatı, evin sahip olduğu sosyal imkanlar.

Elbette ev sahibi olacağınız da ev almanın kolay yolları ne kadar önemli ise, alınacak eve ait detaylarında dikkatlice gözden geçirilmesi o kadar önemlidir.

Kira öder gibi ev almak

Kira öder gibi ev almak ve taksitle ev almak ne kadar önemli ise, satın alınacak eve dair her detaya dikkat etmekte bir o kadar önemli.

Mesela, taksitli ev tasarruf sağlamama katkı sunar diye düşünürken lokasyonu göz ardı etmemeniz lazım.

Bunun için öncelikle alacağınız evi bir konuma oturtmanız gerekir. Örneğin; sosyal hayata yakın, okula veya sağlık kuruluşlarına, banka veya resmi dairelere yakın ya da ulaşım aklarına yakın bir ev isteyebilirsiniz.

Yani sizin hayatınızın önceliği ne ise, evin lokasyon tercihini de ona göre belirlemelisiniz. Ardından evin sahip olduğu sosyal imkanlar da çok önemli bir konu.

Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar!

Bu konuyu da atlamamalısınız; hele çocuklu bir aile iseniz çok önemli. Mesela alacağınız evin ne tür sosyal donatıları var? Çocuk parkı veya oyun bahçesi var mı? Yeterince güvenli bir ortama sahip mi? Yüzme havuzu veya spor salonu var mı? Bu sosyal olanakların aidata etkisi ne oranda, yani değer mi değmez mi? Gibi sorulara mutlaka yanıt almalısınız.

Faizsiz ev alma bunun yanı sıra, faizsiz ve taksitle ev konusunda hassasiyetiniz elbette olabilir, herkes en uygun koşullarla ev sahibi olmak ister.

Önemli olan ise, ödeme koşulları iyi diye sizin kullanımınıza uygun olmayan bir evi almamanızdır.

Çünkü, her koşulda alınan ev bir yatırım aracıdır; zamanla özellikleri sayesinde kar etmenizi sağlar.

Oysa, aldığınız evden memnun olmayıp, hemen satmak istemeniz de çabuk mümkün olmayacaktır.

Olsa dahi, kısa zamanda satmak istemeniz nedeniyle fiyatını düşürmek zorunda olacağınızdan, zarar etmenize de neden olacaktır.

Günümüzde, gayrimenkul piyasasının canlanması için çok sayıda konut projesi tarafından dönemsel kampanyalar düzenlenmektedir. Bunların arasından özellikle faizsiz ev almak isteyen yatırımcılara yönelik faizsiz konut projeleri de bulunmaktadır.

Banka Faizlerinden Uzak Durmak İsteyenler

Ev almak isteyen ve bankalar ile faiz oranları nedeniyle faize bulaşmak istemeyen yatırımcılar, böylesi uygun koşullara sahip satış alternatiflerini de değerlendirmektedir.

Böylesi satış yöntemleri alıcılar tarafından cazip olmakla birlikte yatırımcıya faizsiz vade ile bir anlamda faizsiz konut kredisi olanağı da sunmaktadır.

Ev İhtiyaca Göre Alınmalı!

Bütün bu cazip olanakların ev satın alacağınızda, “iyi bir yatırım fırsatı, hemen şartlarımı zorlayıp bu evi satın almalıyım” düşüncesiyle kafanızı karıştırmasına izin vermeyin.

Evin metrekaresi Önemli

Bu durumda hemen Ev Alırken Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenleri hatırlayın. Bunlar ne idi; binanın teknik ve fiziki özellikleri, akıllı binamı, satış fiyatı, daire özellikleri, evin metrekaresi, oda sayısı, lokasyon ve yapı ruhsatıdır.

Ev Alırken Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenlerin başında yapı ruhsatı gelmektedir ve satış esnasında buna mutlaka dikkat etmelisiniz. Daha sonra ailenizin ihtiyacına göre, kaç oda gerektiği, evin balkonu bulunup bulunmadığına bakmalısınız.

Katılımevim‘den birikime dayalı faizsiz finans desteği

Evin yer aldığı semt ve lokasyon ile satış fiyatını karşılaştırıp, gerçekçi bir değer olup olmadığını başka emsal evlerle kıyaslamalısınız.

Satın alacağınız evin ne amaçla satın aldığınızda çok önemli bir ayrıntıdır. Mesela, oturumluk mu yoksa yatırım amaçlı mı satın almak istiyorsunuz? Eğer satın alacağınız evde yaşam sürecekseniz; öncelikle huzurlu bir yaşam olanağı sunan ferah ve aydınlık bir ev tercih etmelisiniz.

Satın alacağınız evi yatırım amaçlı düşünüyorsanız; daha çok fiyatı uygun olan ve ilerde gelişmeye açık olan lokasyonlardan tercih etmelisiniz.

Birikime dayalı faizsiz finans desteği sunan Katılımevim, bütün müşterilerine sunduğu 4 ayrı ödeme modeli ile hayallerindeki eve kavuşturuyor.

Ev alırken Katılımevim şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!