Hayalinizdeki Evi Bulmak İçin İpuçları – Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

ev almak

Ev Almak İçin İpuçları neler? Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Ev sahibi olmak için işte bilmeniz gerekenler

Ev alımı, iyi düşünülmesi gereken önemli bir konudur. Bu nedenle, yeni bir yaşam konforu için ev satın almak biraz hassas bir karardır. Dikkatli kıyaslama ve araştırma yapılması gereken bir konudur mülk edinimi. Aksi takdirde, yanlış mülk edinimi konusunda karar veren kişiler yıllar sonra dahi kötü satın alma nedeniyle, can sıkıntısı yaşamaya devam eder.

 Ev Sahibi Olmanın Kolay Yolunda!

1. Doğru Evi Nasıl Bulurum?

2. Finansman – Kendi Evime Nasıl Ödeme Yaparım?

3. Gizli Masraflar – Hangi Masrafları Öderim?

4. Sebebi – Beni Bir Ev Almak İçin Harekete Geçiren Şey Nedir?

5. Ev Satın Alırken – Nelere Dikkat Etmeliyim?

6. Bir Evin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir

7. Türkiye’deki Konut Piyasası

8. Ev Satın Almayla İlgili Temel Bilgiler

Gibi bir çok başlığa dikkat etmek gerekiyor

ev almak

Ev Arama Yöntemleri

Kendinize uygun ve içinde mutlu olacağınız bir evi bulmanız sabırlı ve özenli bir araştırmayı gerektirir. Bunun için geniş ve uzun vadeli süreçte istediğiniz kriterlere uygun bir ev satın almak için önemli bilgiler toplayabilirsiniz. Bilgi edinme sürecinde satın almak istediğiniz ev hakkında, lokasyonla ilgili bölgedeki ev satın alım fiyatları hakkında fikir edinmek için emlak piyasasını bir süre takip edebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra kendi ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun evi aramaya başlayabilirsiniz. Bu noktada internet siteleri, günlük gazete ve geleneksel medyada yer alan gayrimenkul reklamlarından yararlanabilirsiniz.

Ev arama sürecinde dilerseniz, profesyonel emlak danışmalığı hizmeti veren şirketlerden de yararlanmanız mümkün. Bunu yapmanız halinde hem zamandan kazanırsınız, hem de sağlıklı bir yöntemle ev edinme şansınız olur. Mesela, yüksek kaliteli evler arayışında olmanız halinde, bir emlak komisyonculuk şirketinden hizmet almanız, süreci hem doğru işletecek hem de hızlandıracaktır.

Ev satın almaya karar verdiğinizde, ev satın alacağınız lokasyon, özellikler, sosyal donatılar, merkeze uzaklığı, sosyal hayata yakınlığı ve ulaşım akslarına mesafesi; fiyata olan önemli etkilerdir.

Bütün bu detayların bilinci ile bütçenize uygun ve ihtiyacınızı evi satın almanız konusunda arkadaş, eş dost ve akrabaların da ev satın alma deneyimlerinden faydalanmalısınız.

Ev Satın Alırken Kullanılan Seçenekler:

·        Emlak Şirketleri

·        Akraba, Arkadaş Ve Tanıdıklar

·        İnternette Emlak Borsaları

·        Günlük Gazetelerde İlanlar

Ev Sahibi Olmak İçin Nasıl Ödeme Yaparım?

Ev satın almak, birçok insanın hayata verdiği en büyük yatırım kararıdır. Bu nedenle, potansiyel ev alıcılarının doğru konut finansmanı hakkında önceden bilgi edinmesi oldukça önemli bir unsurdur.

BÜTÇE

Mülk ediniminde ev satın almayı düşünen kişinin ilk olarak bu yatırım için kendine bir bütçe belirlemesi gerekmektedir. Bunun için ev satın alacak kişinin zorunlu yaşam giderleri aylık gelirden düşülmelidir. Ortaya çıkan miktar ve varsa ise, birikim yaptığı miktarı hesaplayarak kişi hayali kurduğu evi satın alma şansına sahip olacaktır.

BORÇ

 Gayrimenkul sektörü oldukça karlı bir sektördür. Eve yaptığınız yatırımın, hiçbir zaman zarar ettirmeyeceğini bilmeniz gerekir. Her koşulda satın aldığınız orta halli bir mülkün 20-25 yılda kendini amorti etmesi mümkün. Ev satın almak her zaman birikim yapılan parayla mümkün olmaya biliyor. Bunun için bankalardan konut kredisi kullanmak gerekiyor. Bankalardan kredi kullanabilmek için ön şart, ev satın alacak kişinin güvenli bir iş ve iyi bir gelire sahip olması koşuludur.

 FİNANSAL REZERV

 Günümüzde bir tarafa konulan birikim, herhangi bir maddi dar boğazda ailenin kurtarıcısı olarak önemli iş görmektedir. Mali rezerv olarak adlandırılan ve ekonomik darboğazlarda ya da hastalık veya işsizlik gibi acil durumlarda kişilerin imdadına yetişen önemli bir bireysel tasarruf yöntemidir. Bu nedenle, yatırımcı kişi veya ailenin; her ay gelirinin bir bölümünü bir tarafa koyması gerekir.

KİRA ÖDER GİBİ EV ALMAK

Kredi ile bir ev satın alan kişi ortalama 20-25 yılda satın aldığı evden kar ederek önemli bir kazanım sağlamaktadır. Böylece ev satın alan kişi, bu süre içinde aldığı kredinin de mali yükü azalacağından önemli ölçüde rahat edecektir.

Yatırımcıya Hangi Ek Masraflar Yansır?

Satın alınan bir evin fiyat ve konut kredisine yönelik faiz ödemelerine ek olarak, satın alan kişiye ek maliyetleri olacaktır. Bu işlemlerden kaynaklanan yasal uygulama ve vergilendirme ile belirlenen oranlara tekabül eder.

Tapu Sicil Müdürlüğü’nde, dönem ve bölgeye göre değişkenlik gösteren resmi mülk alım ve satımına ilişkin masraflar da ev satın alacak kişi tarafından ödenmektedir.

 Ev Satın Almaya Yönlendiren Şey Nedir?

Bir yatırımcının ev edinmesinde birçok neden etkili olabilir. Ama neden ne olursa olsun, ev satın almaya karar vermek uzun bir süreçtir. Ve bu sürecin doğru ve sağlıklı planlanması gerekir. Satın alınacak evin bütün aile bireylerini mutlu etmesi gerekir. Örneğin, ev satın alacak olan kişinin çocuklarının olması halinde; çocukların istekleri hayalindeki evin yeri ve doğasını etkiler. Mesela, merkezi ve nezih bir ortamda, ulaşımı kolay, etrafında yeterli sayıda anaokulu ve ilkokulun bulunması ile çocuk dostu bir çevre tercih edilir.

Öte yandan; çocuk sahibi olmak istemeyen ise, evin yerini özellikle “işyerine uzaklık” kriterine göre belirlemektedir. Girişimciler yatırımcılar ise, sınai mülkiyete daha fazla önem veriyor ve düşük alım fiyatları, uygun ulaşım bağlantıları olan depo ve atölyelere yatırım yapmayı tercih ediyor.

Ev Satın Alırken, Nelere Dikkat Etmeli?

Ev satın alacağınızda beklentilerinizi doğru belirlemeniz, sizi doğru sonuca götürecektir.

Bu nedenle aşağıdaki sorular yatırımcılar açısından önemlidir:

Ev satın alacak kişilerin, önceden dikkat etmesi gerekenler

·        Satın alacağınız evin, toplu taşıma araçlarına ulaşımı kolay mı?

·        Satın alacağınız evin, araba ile ulaşım bağlantısı nedir? Park yeri ne olacak?

·        Satın alacağınız evin, yakınında yeterince alışveriş var mı?

·        Satın alacağınız evin, sosyal hayata yakınlığı ile eğlence olanakları var mı?

·        Satın alacağınız evin yer aldığı Mahalle size veya ailenize uygun mu?

·        Satın alacağınız evin, arsası aklınızdaki fikre uygun mu veya evin bahçesi yeterince büyük?

Ev Bakarken Dikkat Edilecek Unsurlar

Ev satın alacağınızda, evin ilk incelemesinde dikkat etmeniz gereken unsurlar da çok önemli. Satış ilanından beğendiğiniz evi ve ilandaki özelliklerini yerinde görmek alıcı açısından önemlidir. Bu nedenle, satın alınacak evi görmeye yönelik ziyaretlerde alıcı mutlaka, evin ilanda belirtilen özelliklerini yakından incelemeli ve ne kadar gerçeği yansıttığını test etmelidir.

Detaylı Ev Kontrol Listesi:

·        Satın alınacak ev ne zaman inşa edildi, ilk bakışta tüm binanın veya yapın dokusunun verdiği izlenim nedir?

·        Satın alınacak evin, ısıtma yöntemi nedir? Kullanılan yöntem kaç yaşındadır?

·        Pencere camı ne kadar iyi tasarlanmıştır? Kural olarak, üretim yılı pencere camının iç kısmında not edilir.

·        Zeminde çatlak var mı?

·        Satın alınacak evin bodrumu var ise, bu da önemli bir ayrıntıdır. Bodrum katının ve orada yer alan donanımsal su ve gaz boruları ile nem problemlerine dikkat etmek gerekir.

·        Evi satın alacak kişinin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta ise, evin güneş yönüdür. Kişisel tercihinize bağlı olarak değişkenlik gösterse de ferah bir iç mekân için ev, doğu tarafına bakmalı veya mutfakta için ışık koşullarının olmasına dikkat edilmeli. Genel olarak, aydınlatma koşulları alacağınız evin özellikle balkon, teras ve oturma odası için önemli rol oynayacaktır.

·        Satın alınacak evin, odalarında çok sayıda çatı katı var mı? Herhangi bir geçit veya penceresiz oda var mı?

Ev Satın Alma Aşamasında Nelere Dikkat Etmeli?

Satın alınacak ev, eğer ziyaret sırasında alıcının kendi ev fikirlerine uyuyorsa, satıcı ile fiyat görüşmesine başlanabilir. Fiyat görüşmeleri sırasında alıcının evi detaylı gezmesi ve evde bulunan kusurlar bir indirim için sağlam unsurlar oluşturacaktır. Gayrimenkul sektöründe temel olarak, mülk alım – satımlarında satış fiyatlarında pazarlık yapmak normal bir durumdur.

ev almak

Satış Görüşmelerinde, Evin Arttı Özellikleri Dikkate Alınmalı

·        Hazır Mutfak

·        Bahçe Evi

·        Garaj

·        Mobilya Parçaları

·        vb

Satın Alınacak Evin; Avantaj Ve Dezavantajları

Birçok kişi ev sahibi olmayı, hayallerinin gerçekleşmesi olarak görmektedir. Oysa, ev satın alıp kendi dört duvarınızla baş başa kaldığınızda avantaj kadar dezavantajlarınızda olacaktır.

Faydaları

Satın alınan ev, ev sahibine çok fazla yaratıcı özgürlük verir – iç dizayn, duvarların yenilenmesi veya bahçeye ağaçların ekilmesi gibi. Ev satın aldığınızda, minik onarım ve yardımcı maliyetlere ek olarak başka hiçbir ödeme yapılması gerekmez ve özellikle yaşlılık dönemi için önemli bir güvencedir. Öte yandan, ev satın aldığınızda özelliklerine bağlı olarak binanın türüne göre; evin tek tek katların veya odaları ayrı ayrı kiralanarak ek bir gelir sağlanabilir.

Dezavantajları

Ev sahiplerinin yıl içinde ödemesi gereken vergiler. Bu nedenle yatırım yapacak kişilerin bu sorumluluk bilinci ile hareket ederek, “Görüldüğü gibi satın alındı” prensibi ciddi yanlış yatırımlara yol açabiliyor. Bu, nedenle yatırım yapacak kişinin bu yönde bir uzman tavsiyesi ile hareket etmesi uygun olacaktır. Öte yandan, ev satın alan kişi aldığı mülkün bakım, yenileme ve tamir masraflarından sorumlu olacaktır.

İstanbul Konut Piyasası

İstanbul, gayrimenkul piyasası ve konut satış yoğunluğu ile dikkat çeken kentlerin başında geliyor. Sahip olduğu birçok özellik nedeniyle İstanbul, emlak yatırımı yapmak isteyen yerli ve yabancı çok sayıda kişinin ilgi odağında olmaya devam ediyor. İstanbul’un bu cazibesi özellikle; Kadıköy, Pendik, Bahçelievler, Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Bağcılar, Üsküdar, Sancaktepe ve Ümraniye ilçelerinden çok fazla emlak yatırımına dönüşmektedir.

1. Bahçelievler

Bahçelievler’de yaklaşık satılık ev m2 fiyatları 3 bin 156 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 236 bin 710 TL ila 394 bin 500 TL arasında farklılık gösteriyor. İlçede ev yatırım geri dönüş süresi ise 19 yıl.

2- Üsküdar

Üsküdar’da yaklaşık satılık ev m2 fiyatları 4 bin 760 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 357 bin 11 TL ila 595 bin TL arasında farklılık gösteriyor. İlçede ev yatırım geri dönüş süresi ise 23 yıl.

3. Beylikdüzü

İlçede ortalama satılık ev m2 fiyatları 2 bin 438 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 182.824 TL ila 304.700 TL arasında farklılık gösteriyor. Beylikdüzü’nde ev yatırım geri dönüş süresi ise 18 yıl.

4. Esenyurt

Esenyurt ilçesinde yaklaşık satılık ev m2 fiyatları 2 bin 82 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 156 bin 155 TL ila 260 bin 300 TL arasında farklılık gösteriyor. İlçede ev yatırım geri dönüş süresi ise 16 yıl.

5. Pendik

Pendik ilçesinde yaklaşık satılık ev m2 fiyatları 3 bin 6 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 539 bin 843 TL ila 899 bin 700 TL arasında farklılık gösteriyor. İlçede ev yatırım geri dönüş süresi ise 27 yıl.

6. Sancaktepe

Sancaktepe’de yaklaşık satılık ev m2 fiyatları 2 bin 347 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 176 bin 46 TL ila 293 bin 400 TL arasında farklılık gösteriyor. İlçede ev yatırım geri dönüş süresi ise 19 yıl

7. Başakşehir

Başakşehir ilçesinde yaklaşık satılık ev m2 fiyatları 3 bin 876 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 290 bin 729 TL ila 484 bin 500 TL arasında farklılık gösteriyor. İlçede ev yatırım geri dönüş süresi ise 24 yıl.

8. Ümraniye

Ümraniye ilçesinde yaklaşık satılık ev m2 fiyatları 3 bin 598 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 269 bin 837 TL ila 449 bin 700 TL arasında farklılık gösteriyor. İlçede ev yatırım geri dönüş süresi ise 22 yıl.

9. Bağcılar

Bağcılar ilçesinde yaklaşık satılık ev m2 fiyatları 3 bin 3 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 225 bin 197 TL ila 375 bin 300 TL arasında farklılık gösteriyor. İlçede ev yatırım geri dönüş süresi ise 18 yıl.

10. Kadıköy

Kadıköy’de yaklaşık satılık ev m2 fiyatları 7 bin 198 TL olurken, 100 m2lik bir satılık evin yaklaşık fiyatı 539 bin 843 TL ila 899 bin 700 TL arasında farklılık gösteriyor. İlçede ev yatırım geri dönüş süresi ise 27 yıl.

ev almak

Ev Satın Alırken; Dikkat Edilmesi Gereken Temel Bilgiler

Evin Taban Alanı Nasıl Hesaplanır?

Satın alacağınız evin, sahip olduğu m2 karesi hem satın alma fiyatını hem de ek maliyetleri etkiler.  Mesela, alacağınız evin m2’si, ortak alan olarak kabul gören apartman koridorlarını da kapmıyor mu veya evin m2’si net mü bürüt mü bunu bilmenizde yarar var.

Satın Alacağınız Ev, Engelli Oturumuna Uygun Mu?

Ev satın alacağınızda dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de engelli veya yaşlı bir insanlar açısından uygun olup olmadığıdır. Ev satın alırken, dikkat etmeni gereken birkaç özel özellikten biri bu ayrıntıdır. Genel olarak, evin tüm odalarına bağımsız bir şekilde ulaşılabiliyor mu ve tekerlekli sandalye kullananlar için, odalar arasındaki geçiş mesafesi yeterli mi? Ayrıca, kapı kolları ve ışık anahtarları gibi kontrollere de kolayca erişilebilir olması önemlidir.

Ne Tür Evler Var?

Her ev gerek iç mimarisi ve dış peyzaj çalışmasıyla farklı özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, bu çeşitlilik farklı ev türleri de kullanıcıları isteği doğrultusunda istenilen şekilde düzenlenebilir.

Ev Türlerinin Tanımı

Tek Aile

Tek Aile Evi, genelde çocuklu aileler için etrafı çevrili ve kent dışı bulunur. Bazı müstakil evlerde konut tipi daire olarak da kullanılmaktadır. Tek aile tipi evler; genellikle genç yetişkinler veya kiracılar için yeterli yaşam alanı sunar.

Dubleks

Çift ev ve iki bitişik müstakil evlerden oluşur.  Ek olarak, ısıtma maliyetleri daha düşüktür, çünkü ısı yalnızca üç dış duvarda salınır.

Prefabrik ev

Prefabrik ev terimi, belirli bir inşaattan daha az bina tipidir. Bu endüstriyel prefabrik bileşenler sahaya teslim edilir ve orada monte edilir. Sonuç olarak, maliyetler nispeten düşüktür.

Ev Alırken, Hangi İnşaat Malzemelerine Dikkat Edilmeli?

Yapı malzemesi öncelikle evin görünümünü etkiler. Ancak, ısı ve ses yalıtımı gibi işlevsel konularda yapı malzemesi evi inşa eden tarafından belirlenir.

·        Tuğlalar ve klinker artık esas olarak en dıştaki duvar tabakası olarak kullanılmaktadır. Bu uygulama eve sadece doğal bir dokunuş kazandırmaz, aynı zamanda su gibi havanın etkilerini de etkili bir şekilde önlerler.

·        Ahşap şimdilerde yeniden moda oldu. Ahşap evler sıcak, canlı bir etki yaratır ve kullanıcısına pozitif bir enerji dengesi sağlar.

·        Beton yapı malzemeleri arasında evrensel bir malzemedir. Herhangi bir şekle dökülebilir ve diğer maddelerle rahatlıkla karıştırılabilir. Gürültüyü çok verimli bir şekilde izole eder ve olumsuz hava koşullarına oldukça dayanıklıdır.

·        Çelik esas olarak destekleyici bir yapı olarak kullanılır. Bununla birlikte, yapılarda çelik korozyona karşı hassastır ve ısıl iletkenliği yüksektir

 Katılımevim Faizsiz Ev Sahibi Yapıyor

Katılımevim, günümüz ekonomik koşullarında geçim sıkıntısı ve ev kirası sorunuyla uğraşan herkesin ev sahibi olması amacıyla oluşturulmuş. Günlük yaşamın gereği olan giderlere ve aylık kiraya rağmen, insanların bütçelerinden küçük küçük yaptıkları tasarruflarla ev sahibi olmasına destek sağlıyor. Katılımevim, yer aldığı çok sayıda kentte tasarrufa dayalı ev edindirme modeli nedeniyle, büyük ilgi görüyor. İştirakin de çok kolay olduğu Katılımevim, dileyen herkese istemesi halinde nüfus cüzdanı ile katılma olanağı sunuyor. Sonrasında katılımcılardan, ekstra hiçbir resmi evrak veya maaş bordrosu istenmiyor. Konut kredisi alıp ev almak, banka ve faize bulaşmak istemeyenler son yıllarda faizsiz finans desteği sağlayan oluşumları tercih ediyor. Konut almak isteyenler, böylece hem faiz hem de konut kredisi almak için şart koşulan birçok masraf kalemini ödememiş oluyor. Katılımevim, katılımcılarına Türkiye’nin istedikleri kentinden istedikleri evi almalarına olanak sağlıyor. Katılımcılar, öncelikle hayallerinde olan ve satın almak istedikleri evi belirliyor. Daha sonrasında ise, tercih ettikleri katılım modeli ile taksitlerini ödüyorlar.

Katılımevim katılım modelleri İle Ev Almak

Katılımevim’in katılım modelleri; Esnek Model, Hızlı Model, Rahat Model ve Sabit Model’den oluşuyor. Bu modeller, sahip oldukları birbirinden farklı ödeme koşulları ve çok cazip olanaklar sayesinde çok beğeniliyor. Bu sayede birikimi olup peşinata sayabilende, aylık taksitleri yüksek ödeyip bir önce ev almak isteyen veya parası olduğunda ödeme yapabilen de ev sahibi olabiliyor. Kısacası, herkes kendi maddi olanaklarına göre, kendi maddi gücü oranında yapacağı ödeme koşulları ile hayallerindeki eve kavuşuyor. Bir taftan da banka ve faize bulaşmadan, ekstra masraflar ödemekten de kurtulmuş oluyor. Birikime dayalı faizsiz finans desteği sunan Katılımevim, birbirinden farklı katılım modelleri, cazip ödeme koşulları ve avantajlı kampanyaları sayesinde yoğun dikkat çekiyor. Katılımcılarına 4 ayrı katılım modeli sunan Katılımevim, aylık ödenecek taksit tutarlarının da belirlemesini katılımcılara bırakıyor.

Katılımevim Ev Sahibi Yapıyor

Bütçesi ve maddi olanakları kapsamında, kendisi için en uygun modele ev almak isteyen katılımcı kendisi karar veriyor. Aynı şekilde alacağı evi ne zaman teslim almak istediğine veya evi kaç ayda teslim almak istediğini de katılımcı kendisi belirliyor. Kısacası; ödemeyi ve ödeme koşullarını kendisi belirleyen katılımcı, sık boğaz olmadan rahat bir şekilde aylık ödemelerini yapma şansı da yakalıyor. Zaman içinde iş hayatında veya sağlık alanında yaşadığı sorular nedeniyle, aylık taksitlerini ödeme güçlüğü yaşayan katılımcı taksitlerini ileri bir tarihe öteleyebiliyor. Katılımevim, taksitlerini öteleyen katılımcılardan gecikme faizi veya herhangi bir masraf almamaktadır. Aynı zamanda katılımcılar, dilediklerinde kolaylıkla ayrılabiliyor. Toplam dört ayrı katılım modeli sunan Katılımevim, dileyen herkesin kendine ve birikim koşullarına en uygun modelle ev sahibi olmasını sağlıyor.

“Hayalinizdeki Evi Bulmak İçin İpuçları” ve “Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?”  diye arama yaparken en yakın Katılımevim şubelerine gelerek taksit öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!