Ahzu Kabza Nedir? Ahzu Kabz Yetkisi

Ahzu Kabza Nedir? Ahzu Kabz Yetkisi

Hukuk, başta hak arayışı olmak üzere birçok konuda toplumun genelini ilgilendiren önemli bir alandır. Ancak buna rağmen söz konusu hukuk terimleri olduğunda toplumun genelinde bir kafa karışıklığı oluşur. Hukuk terimlerinin tam olarak bilinmemesi ise bazen kişilerin mağduriyet yaşamasına sebep olabilir.

Ahzu kabza da hukuki işlemler söz konusu olduğunda sıklıkla duyulan ancak çoğu kişi tarafından ne olduğu bilinmeyen bir terimdir. Hazırladığımız yazıda “Ahzu kabza ne demek?” ya da “Vekaletnamede ahzu kabza ne demek?” gibi birçok soruyu yanıtlayarak bu konuda sizleri aydınlatmayı amaçladık.

Ahzu Kabza Yetkisi Ne Demek?

“Ahzu kabza yetkisi ne demek?” sorusunu yanıtlamadan önce ahzu kabzanın ne anlama geldiğini açıklamak faydalı olacaktır.

Kelime anlamına bakıldığında ahzu kabza, tahsil etme manasına gelmektedir. Ahzu kabza yetkisi ise genel olarak kişinin farklı bir kişiye verdiği kendi adına para tahsil etme yetkisi olarak tanımlanır.

Avukatlara verilen vekaletnamelerde sıklıkla karşılaşılan ahzu kabza yetkisi sayesinde avukat, müvekkili adına belirli şartlara uygun olarak para tahsili yapabilir. Bu durumda vekaletname ahzu kabza belgesi olarak da adlandırılabilir.

Ahzu kabza yetkisi doğrudan para tahsil etme yetkisi olmasına rağmen sadece resmi kurumlarla olan para ilişkilerini kapsar. Ahzu kabza yetkisi bulunan avukat sadece resmi kurumlara yönelik para tahsili ya da ödemesi gerçekleştirebilir.

Örneğin, avukat müvekkiline ait olan parayı icra dairesinden tahsil edebilirken müvekkilinin herhangi bir bankada bulunan parasını çekemez. Bunun için avukatın müvekkilinden ayrıca bir vekaletname alması gerekir.      

Ahzu Kabza Yetkisi Kimlere Verilir? 

Tahsilat işlemlerinin hızlanmasını ve kolaylaşmasını sağlayan ahzu kabza yetkisi kapsamında icra ve iflas müdürlükleri gibi kurumlarda bulunan paraları ya da istimlak ve ortaklığın bitirilmesi durumlarında bankaya yatırılan paraları çekme gibi tahsilat işlemleri yer alır. Bu bakımdan oldukça önemli olan “Ahzu kabza yetkisi kimlere verilir?” sorusunu güvenilir bir avukata şeklinde yanıtlamak gerekir. Eğer avukat kendisine verilen ahzu kabza yetkisini kötüye kullanırsa müvekkilin bu konuda cezai işlem başlatmak için başvuruda bulunma hakkı mevcuttur.

Ahzu Kabza Sulh ve İbraya Ne Demek?

“Ahzu kabza sulh ve ibraya ne demek?” sorusunun cevabı hukuki terimlere hakim olarak yanlış bir işlem yapmaktan korunmak isteyenler tarafından sıklıkla merak edilir. Ahzu kabza sulh ve ibraya, ahzu kabzaya göre daha geniş yetkilerin müvekkil tarafından avukata verilmesidir.

Bu yetkiyi üzerinde bulunduran avukatlar müvekkilleri adına tahsilat yapmanın yanı sıra dava açma, dava açılan tarafla uzlaşma, davadan ve temyizden feragat etme, feragati davayı kabul etme ya da reddetme gibi işlemleri de gerçekleştirebilir. Eğer vekalet verdiğiniz avukatınızın bu işlemleri gerçekleştirmesini istemiyorsanız vekaletin yeniden düzenlenmesi için notere başvurabilirsiniz.

Bu konuda “Ahzu kabza hariç ne demek?” sorusu da sıklıkla sorulur. Avukata verdiğiniz vekaletnameyi dilerseniz sınırlandırabilirsiniz. Vekaletnameye “ahzu kabza hariç” diye eklemeniz durumunda vekalet verdiğiniz avukatınız sizin adınıza tahsil yapamayacaktır.

Vekalet vererek sizin yerinize emlak alımı yapması için de birini yetkilendirebilirsiniz. Böylelikle yoğun iş temposundan vakit bulamadığınız ev ya da arsa satın alma işlemlerinizi yetkilendirdiğiniz kişinin sizin adınıza gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Ev satın almayı düşünüyor ancak kredi, faiz ve kefil gibi şartlarla da uğraşmak istemiyorsanız Katılımevim’e başvuru yapabilirsiniz.

Sahip olduğu BDDK lisansı ile yatırımlarınızı güvenle emanet edebileceğiniz Katılımevim, faizsiz, kefilsiz ve peşinatsız bir şekilde ev satın alma imkanı sunar. BDDK Lisanslı Tasarruf Finansman Şirketi Katılımevim tarafından sunulan benzersiz fırsatların ayrıntılarını öğrenmek için 444 11 00 numaralı çağrı hattını arayabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!