Dubleks Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Dubleks Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Ev seçenekleri arasından öne çıkan dubleks ev normal evlere oranla daha geniş ve ferah bir yapıya sahip olduğu için sıklıkla tercih edilir. Kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılan dubleks ev modelleri sunduğu birçok avantajın yanı sıra birtakım dezavantajlar da barındırabilir. Dolayısıyla dubleks ev satın almadan önce her zaman olduğu gibi birtakım unsurlara dikkat etmek gerekir.

Dubleks ev satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu öğrenmeden önce “Dubleks ev ne demek?” ya da “Ters dubleks ev nasıl oluyor?” gibi soruları gelin beraber yanıtlayalım.

Dubleks Ev Ne Demek?

Dubleks ev, iki kattan oluşan konutları tanımlamak için kullanılır. İki farklı katın evin içerisine konumlandırılan bir merdiven vasıtasıyla bağlandığı dubleks evler müstakil olabileceği gibi apartman dairesi şeklinde de olabilir. Apartman dairesi olarak inşa edilen dubleks evler giriş ve eklentiler bakımından farklı çeşitlere ayrılır.

Dubleks Ev Çeşitleri Nelerdir?

Dubleks evler, girişinin bulunduğu kata ya da teras ve bahçe gibi eklentilerine göre farklı şekillerde isimlendirilir. Buna göre dubleks ev çeşitleri şunlardır:

●      Standart Dubleks

Standart dubleks evler bazen ara katlarda bulunsa da çoğunlukla apartmanların üst katında yer alır. Mimari tasarım açısından genellikle alt katı salon ve mutfak, üst katı ise yatak odaları ve banyodan oluşur. Standart dubleks evlerin girişleri salon ve mutfağın bulunduğu alt kattadır.

●      Çatı Dubleks

Çatı dubleks evler standart dubleks evler gibi apartmanların üst katında bulunur. Aralarındaki en önemli fark çatı dubleks evin üst katının çatı katı olmasıdır.

Bu nedenle dubleksin üst katı eğimli ve alçak bir yapıya sahip olabilir. Çatı dublekslerin çoğunda geniş bir teras alanı da mevcuttur.

●      Ters Dubleks

“Ters dubleks ev nasıl olur?” dubleks ev satın almak isteyenlerin cevabını merak ettiği soruların başında gelebilir. Ters dubleks, girişi üst katta bulunan evlere verilen isimdir. Ters dubleks evlerde alt katta olması beklenen salon ve mutfak evin girişinin yer aldığı katta yanı üst katta olabilir.

●      Bahçe Dubleks

Bahçe dubleksi adından da anlaşılacağı üzere bahçeye açılan veya bakan dubleks evlere verilen isimdir. Bahçe dublekslerinin girişleri üst katta yer alır. Bu bakımdan aynı zamanda ters dubleks özelliği de taşır.

Dubleks Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dubleks ev satın alırken tercihinizi birçok unsuru göz önünde bulundurarak yapmanız ileride herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına büyük önem taşır. Göz önünde bulundurulması gereken unsurlar şunlardır:

  • Dubleks evler merdivenli olduğu için çocuklar ve yaşlılar için risk barındırabilir. Çocuklar için tehlike oluşturmaması adına merdiven kısmı korunaklı ya da kolaylıkla korunaklı bir yapı haline dönüştürebilir evleri tercih edebilirsiniz. Yaşlı ya da engelli bireyler için ise asansör gibi eklentileri dahil edebileceğiniz uygun alanı bulunan evleri seçebilirsiniz.
  • Dubleks evlerin iç mimarisinin yaşam tarzınıza uygun olmasına dikkat edin. Bazı evlerde salon ya da mutfak farklı katlarda olabilir. Böyle bir durumda yemeklerinizi salonda yemeği tercih ediyorsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Oldukça geniş ve ferah bir yapısı olan dubleks evleri ısıtma ya da serinletme konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle dubleks evler ve fiyatları incelerken iklimlendirme maliyetlerini de hesaba katmanızı öneriyoruz.
  • Çatı dubleks satın almayı düşünüyorsanız olumsuz havalarda çatının damlama ya da akma gibi sorunlar yaşatmayacağından, yalıtımının iyi yapıldığından mutlaka emin olun.

Dubleks prefabrik ev fiyatları, hesaplı seçeneklerle dubleks ev satın almak isteyenlerin sıklıkla araştırdığı bir konudur. Fiyat açısından avantaj sağlayan dubleks prefabrik evleri satın alırken ses izolasyonu için duvar kalınlıklarının en az 10 cm olmasına dikkat edin. Müstakil dubleks ev ya da apartman dubleksi; tercihiniz ne olursa olsun avantajlı seçeneklerle ev almanın tek adresi Katılımevim’dir. Peşinatsız, faizsiz ve kefilsiz bir şekilde hayalinizdeki eve kavuşmak için Katılımevim şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Katılımevim şubeleri ve hizmetleri hakkında bilgi almak için ise 444 11 00 numaralı hattı arayabilirsiniz.  

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!