E-Tapu Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-Tapu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber yaygınlaşarak hayatın her alanına yansıyan dijital dönüşüm, tapu işlemleri konusunda da hız, kolaylık ve pratiklik sağlamaktadır. Önceleri sabahın erken saatlerinde gerekli evrakların Tapu Müdürlüklerine teslim edilmesiyle başlayan ve evrakların incelenip farklı bir güne randevu verilmesiyle uzun bir zamana yayılan tapu işlemleri, e-tapu sistemi sayesinde artık kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

Birçok işlemi sıra beklemek zorunda kalmadan dilediğiniz yerden online sistem vasıtasıyla gerçekleştirebilmenize imkan tanıyan e-tapu hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda. “E-tapu nedir? ve “E-tapu nasıl kullanılır? öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Tapu Nedir?

E-tapu, kısaca sahibi olduğunuz tüm tapuları çevrimiçi olarak takip etmenize ve yönetmenize olanak tanıyan sistemdir. Tüzel ya da gerçek kişilere ait olan tüm taşınmazların yer aldığı sistem sayesinde Tapu Müdürlüklerine gitmek zorunda kalmadan birçok işlemi online olarak gerçekleştirebilmek mümkündür. İpotek, satış ya da miras intikali gibi pek çok işlemi gerçekleştirebileceğiniz sistem üzerinden gerekli belgeleri iletip e-tapu randevu talebi oluşturarak Tapu Müdürlüğüne sadece imza atmak için gidebilirsiniz.

E-Tapu Nasıl Kullanılır?

E-tapu sistemi üzerinden birçok işlemi evinizin rahatlığında ve konforunda gerçekleştirebilirsiniz. E-tapu sistemini nasıl kullanabileceğinize dair faydalı bilgileri sizin için aşağıda listeledik:

 • Tüm e-tapu işlemlerini tkgm.gov.tr adresinden kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Tapunun sahiplik durumuna göre sisteme girişi bireysel ya da şirket olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • E-tapu hizmetlerinden faydalanabilmek için mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerekir.
 • E-tapu uygulamasına yaptığınız ilk girişte aktif olarak kullandığınız e-posta ve telefon bilgilerinizi, gerektiğinde size ulaşılabilmesi için sisteme kaydetmeniz önemlidir.
 • Sistem üzerinde en çok kullanılan sayfa olan ‘Taşınmaz İşlemleri kısmından sahip olduğunuz tüm taşınmazları listeleyebilir, taşınmazlarınıza ait olan tapu kaydı, yüzölçümü, konum ve harita detayları gibi önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Başvuru İşlemleri kısmından ise diğer önemli işlemleri yapabilir, aynı zamanda e-tapu randevu sorgulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.
 • E-tapu işlemlerini yetkilendirdiğiniz vekil sıfatındaki kişilerin de yapmasına izin verebilirsiniz. Bunun için ‘Yetki İşlemleri’ kısmından ‘Yetki Ver’ sekmesine tıklayıp yetkilendirmek istediğiniz kişinin T.C. kimlik numarasını sisteme girmeniz yeterlidir.

Online Tapu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Peki, “Online tapu başvurusu nasıl yapılır?” Web tapu olarak da adlandırılan e-tapu sistemi üzerinden tapu başvurusu yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardan oluşur:

 • Önce tkgm.gov.tr adresinden e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Randevu Al linkine tıklayın.
 • Ekrana gelen sayfadan kimlik doğrulamasını gerçekleştirin.
 • Telefon numarası ve e-posta adresi gibi iletişim bilgilerini kaydedin.
 • Tapu Müdürlüğü sekmesine tıklayın.
 • Tapuda gerçekleştirmek istediğiniz işlemi seçin.
 • Müsait olduğunuz tarihe göre randevu tercihinizi gerçekleştirin.
 • Tarihi seçtikten sonra e-tapu randevusunu onaylayın.
 • Tapu başvurusu için gerekli olan harç tutarı size bildirilecektir.
 • Harç ödendikten sonra işleminiz onay aldığında sisteme girdiğiniz iletişim bilgileri vasıtasıyla size ulaşılacaktır.

Tapu harcı ödeme sorgulama işlemini de e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için, e-devlete giriş yaptıktan sonra, Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme sayfasından E-Tahsilat Seri Numarası kısmına Tapu Müdürlüğünden size gönderilen 12-13 haneli numarayı girerek sorgula butonuna tıklamanız yeterlidir. Tapu harcı iade sorgulama işlemini de bu sayfa üzerinden yapabilirsiniz.

Katılımevim sunduğu benzersiz avantajlar ile kendi evinizin tapusuna sahip olmanızı sağlar. BDDK lisansı ile yatırımlarınızı garanti altına alan BDDK Lisanslı Tasarruf Finansman Şirketi Katılımevim sayesinde faiz, peşinat ya da kefil olmaksızın hayalinizdeki evi satın alabilirsiniz. Bütçenize uygun size özel avantajlarla ev sahibi olmanın ayrıntılarını öğrenmek için 444 11 00 numaralı hattan Katılımevim’i dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!