Ehliyet Sınıfları ve Kullanabildiği Araçlar

Ehliyet Sınıfları ve Kullanabildiği Araçlar

Günümüzde araç kullanımı, birçok kişi için günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İster işe gitmek için, ister sevdiklerini ziyaret etmek için, isterseniz tatil yapmak için olsun, araç kullanmak birçok durumda tercih edilmektedir. Ancak, bir aracı güvenli bir şekilde kullanabilmek için belirli bir eğitim ve belgelendirme sürecinden geçmek gerekir. Bu süreç, genellikle belirli ehliyet sınıflarına ayrılmıştır. Her ehliyet sınıfı, belirli türdeki araçları kullanma yeteneği verir ve bu nedenle hangi tür araçları kullanmayı planlıyorsanız, o ehliyet sınıfı için başvurmanız gerekir.

Ehliyet sınıfları ve bu sınıfların kullanabildiği araçlar, Türk Karayolları Trafik Kanunu’na göre düzenlenmiştir. Bu kanun, araçların ve sürücülerin güvenliği için belirli kurallar ve düzenlemeler belirler. Ehliyet sınıfları, aracın tipine, ağırlığına ve kullanım amacına göre belirlenir.  İşte ehliyet sınıfları ve bu ehliyet sınıflarının kullanabildikleri araçlar:

M Sınıfı Ehliyet

M Sınıfı Ehliyet, 50cc’ye kadar motor hacmine sahip motorlu bisikletler ve motosikletler kullanmak isteyen kişilerin alması gereken ehliyet sınıfıdır. 50cc ve altındaki motor hacmine sahip motorlu bisikletler ve motosikletler, bu ehliyet sınıfı ile kullanılabilir. M sınıfı ehliyet, 16 yaşını doldurmuş kişiler tarafından alınabilir. Bu sınıf, genellikle küçük motorlu bisikletler ve scooter’lar için gereklidir ve sürücülerin trafikte daha güvenli bir şekilde seyahat etmelerine olanak tanır.

A1 Sınıfı Ehliyet

A1 Sınıfı Ehliyet, 125 cc’ye kadar motor hacmine sahip motosikletleri kullanmak isteyen kişiler için gereklidir. A1 sınıfı ehliyet sahipleri, motor hacmi 125 cc’ye kadar olan ve maksimum net gücü 11 kW (kilowatt) olan motosikletleri kullanabilir. A1 sınıfı ehliyet, 16 yaşını doldurmuş kişiler tarafından alınabilir.

A1 sınıfı ehliyet, genç sürücüler için mükemmel bir başlangıç seçeneğidir çünkü bu sınıf, sürücülerin daha düşük güç ve hızda motosikletler kullanmalarına olanak tanır. Bu, yeni sürücülerin trafiğe alışmalarına ve daha sonra daha büyük ve daha güçlü motosikletler kullanmaya hazır olmalarına yardımcı olur.

A2 Sınıfı Ehliyet

A2 sınıfı ehliyet sahipleri, motor gücü 35 kW’ye kadar olan ve ağırlığı güce oranı 0.2 kW/kg’den fazla olmayan motosikletleri kullanabilir. A2 sınıfı ehliyet, 18 yaşını doldurmuş kişiler tarafından alınabilir.

A2 sınıfı ehliyet, orta güçlü motosikletler için tasarlanmıştır ve sürücülerin daha büyük ve daha güçlü motosikletler kullanmalarına olanak tanır, fakat belirli bir güç sınırı içerisinde kalır. Bu, sürücülerin daha fazla deneyim kazanmalarına ve trafiğe daha fazla alışmalarına yardımcı olur, böylece ileride daha yüksek güçlü motosikletler kullanmaya hazırlanırlar.

A Sınıfı Ehliyet

A Sınıfı Ehliyet, Türkiye’de herhangi bir güç veya motor hacmine sahip motosikletleri kullanmak isteyen kişiler için gereklidir. A sınıfı ehliyet sahipleri, her türlü motosiklet ve motorlu bisikleti kullanabilir. Bu, sürücülerin herhangi bir güç sınırlaması olmaksızın motosiklet kullanmalarına izin verir. A sınıfı ehliyet, 24 yaşını doldurmuş kişiler tarafından alınabilir ya da 20 yaşında ve üzeri kişiler, eğer son iki yıl içerisinde A2 sınıfı ehliyetlerini almışlarsa bu ehliyeti alabilirler. A sınıfı ehliyet genellikle deneyimli motosiklet sürücüleri için idealdir ve genellikle birçok sürücünün motosiklet kullanma hedefidir.

B1 Sınıfı Ehliyet

B1 sınıfı ehliyet, otomoobil için değil, 4 tekerlekli motorsikletler için alınan bir ehliyettir. B1 sınıfı ehliyet, motor gücü 15kW, ağırlığı 400 kg altında olan tüm 4 tekerlekli motorsikletler için uygundur. 16 yaş ve üzeri kişileri B1 sınıfı ehliyet alabilir ve M sınıfına dahil olan araçları kullanabilirler.

B Sınıfı Ehliyet

B sınıfı ehliyet, en yaygın olarak kullanılan ehliyet sınıfıdır, çünkü çoğu kişi günlük yaşamında binek araçlar kullanır.

Birçok kişi için B sınıfı ehliyet, araç kullanmaya başlamanın ilk adımıdır. B Sınıfı Ehliyet, otomobil, kamyonet ve minibüs gibi binek araçlar için gereklidir. B sınıfı ehliyet sahipleri, 3.500 kg’a kadar olan otomobil, kamyonet ve minibüsleri kullanabilir. Ayrıca, bu sınıf ehliyet sahipleri, maksimum 750 kg’a kadar olan römorkları çekebilir. B sınıfı ehliyet, 18 yaşını doldurmuş kişiler tarafından alınabilir.

BE Sınıfı Ehliyet

B sınıfı ehliyet sahipleri, 750 kg’dan fazla ağırlığında römork çekmek istiyorsa, BE sınıfı ehliyet almalıdır. BE sınıfı ehliyet sahipleri, 3.500 kg’a kadar olan araçları ve 3.500 kg’a kadar olan römorkları kullanabilir.

BE sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşında olmak ve B sınıfı ehliyet sahibi olmak gereklidir. Ayrıca, sağlık raporu ve gerekli sınavları geçmek de gereklidir. BE sınıfı ehliyet, genellikle karavan çekmek, at taşıma treylerleri, tekne treylerleri veya diğer ağır römorkları çekmek isteyen kişiler için gereklidir. BE sınıfına sahip sürücüler, M, B1, B ve F sınıfı araçları kullanma hakkına sahiptir.

C1 Sınıfı Ehliyet

C1 sınıfı ehliyet, 3.500 kg ile 7.500 kg arasında toplam ağırlığa sahip kamyon ve kamyonet gibi araçlar için gereklidir ve C1 sınıfı ehliyete sahip araç sahipleri 750 kg’a kadar olan römorkları kullanabilir. C1 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşında olmak gerekmektedir. C1 ehliyetine sahip kişiler, M, B1, B ve F sınıflarındaki araçları kullanabilir.

C1E Sınıfı Ehliyet

C1E sınıfı ehliyet sahipleri, toplam ağırlığı 7.500 kg’a kadar olan kamyon ve kamyonetler ile her türlü ağırlıkta römork kombinasyonunu kullanabilir. Ek olarak C1E ehliyine sahip kişiler,  M, B1, B, BE, C1 ve F sınıfı araçları kullanabilir.

C Sınıfı Ehliyet

C Sınıfı Ehliyet, Türkiye’de 3.500 kg’dan fazla ağırlığa sahip kamyon ve kamyonet gibi ağır vasıtaları kullanmak isteyen kişiler için gereklidir. C sınıfı ehliyet alabilmek için en az 21 yaşında olmak gereklidir. Ayrıca, C sınıfı ehliyet almak isteyenlerin öncelikle B sınıfı ehliyet sahibi olmaları ve sağlık raporu almaları gereklidir. C sınıfı ehliyet, genellikle kamyon şoförleri, ağır vasıta taşıyıcıları ve lojistik sektöründe çalışanlar için gereklidir. C sınıfı ehliyet sahipleri, M, B1, B, C1 ve F sınıfı araçları kullanma yetkisine sahiptir.

CE Sınıfı Ehliyet

C sınıfı ehliyet sahiplerinin, 750 kg’dan fazla ağırlığa sahip römorkları çekebilmesi için gereklidir. CE sınıfı ehliyet sahipleri, her türlü ağırlıkta kamyon ve römork kombinasyonunu kullanabilir. CE sınıfı ehliyet alabilmek için en az 21 yaşında ve C sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekir. CE sınıfı ehliyeti olanlar, M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfı ehliyetlerle kullanılan araçları sürebilirler.

D1 Sınıfı Ehliyet

D1 sınıfı ehliyet, Türkiye’de, 8 ila 16 arasında yolcu taşıyan küçük otobüsler ve minibüsler için gereklidir. D1 sınıfı ehliyet sahipleri, 8 ila 16 yolcu taşıyan otobüs ve minibüsleri ve 750 kg’a kadar olan römorkları kullanabilir. D1 ehliyetine sahip olan kişiler,  M, B, B1 ve F sınıfına dâhil olan araçları kullanabilirler.

D1E Sınıfı Ehliyet

D1E sınıfı ehliyet sahipleri, 8 ila 16 yolcu taşıyan otobüs ve minibüsleri ve 750 kg’dan fazla ağırlığa sahip römorkları kullanabilir. D1E sınıfı ehliyet alabilmek için en az 21 yaşında olmak gereklidir. Ayrıca D1E sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler M, B, B1, BE, D1 ve F sınıfına dâhil olan araçları kullanabilirler.

D Sınıfı Ehliyet

D Sınıfı Ehliyet, Türkiye’de 9’dan fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip otobüs ve minibüsleri kullanmak isteyen kişiler için gereklidir. D sınıfı ehliyet sahipleri, 9’dan fazla yolcu taşıyan otobüs ve minibüsleri ve 750 kg’a kadar olan römorkları kullanabilir.

D sınıfı ehliyet alabilmek için en az 24 yaşında olmak ve C sınıfı ehliyet sahibi olmak gereklidir. D sınıfı ehliyet sahipleri genellikle otobüs şoförleri, tur operatörleri ve toplu taşıma şoförleri için uygundur. D sınıfı ehliyete sahip kişiler M, B, B1, D1 ve F sınıfında yer alan araçları kullanabilirler.

DE Sınıfı Ehliyet

DE Sınıfı Ehliyet, D sınıfı ehliyet sahiplerinin, 750 kg’dan fazla ağırlığa sahip römorkları çekebilmesi için gereklidir. DE sınıfı ehliyet sahipleri, her türlü ağırlıkta otobüs ve römork kombinasyonunu kullanabilir.DE sınıfı ehliyet alabilmek için en az 24 yaşında olmak ve D sınıfı ehliyet sahibi olmak gereklidir. DE sınıfı ehliyet sahipleri  M, B, B1, BE, D, D1, D1E ve F sınıfı tüm araçları kullanma yetkisine sahiptir.

F Sınıfı Ehliyet

F Sınıfı Ehliyet, Türkiye’de traktör gibi tarım makinelerini kullanmak isteyen kişiler için gereklidir. F sınıfı ehliyet almak için 18 yaşında olmak gerekir. Ayrıca  M sınıfına dahil olan tüm araçlar kullanılabilir.

G Sınıfı Ehliyet

G sınıfı ehliyet, iş makinesi kullanmak isteyenler için uygundur. G sınıfı ehliyete sahip olmak için 18 yaşında olmak gerekir ve G sınıfı ehliyete sahip kişiler M sınıfındaki araçları kullanabilirler.

 

İlginizi Çekebilir→ Ehliyet Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!