Emekli Olmayı Beklemeden Taksitle Ev Sahibi Olun     

Emekli

Ne zaman emekli olurum sorusu, genç yaştan itibaren çalışma hayatının içinde olan herkesin cevabını merak ettiği önemli bir soru. Rutin hayat döngüsü içinde günlük giderler ile evin aylık zorunlu gider faturaları ve kira parası ödenir. Aylık kazançtan geriye, ciddi oranda bir para artmadığı için büyük yatırımlara yönelme konusunda insanlar haklı olarak pek istekli olmaz. Kira parasının her gün biraz daha arttığı günümüzde, bir an önce kendi evini almak isteyenler sıklıkla ne zaman emekli olurum diye düşünmektedir. Çünkü, emekli olacaklarında alacakları toplu parayı, almak istedikleri evin peşinatına saymayı planlarlar.

Emekliler İçin Ev Sahibi Olmanın Yolu : Birikim

Bunun için ellerine toplu para geçecek bir dönemi veya zamanda belli bir birikim yapmayı beklerler. Bu nedenle insanlar bazen, ciddi anlamda büyük bir yatırım yapmak için bazen uzun yıllar beklemek zorunda kalır. Toplumda yer alan çoğu kişi için ev sahibi olmak, bu büyük yatırımlardan biridir. Ödenen yüksek ev kirası ve evin zorunlu aylık giderlerinden sonra aylık kazançtan, herhangi bir yatırım yapmak için ciddi bir para kalmamaktadır. Bu nedenle, insanlar ev almak için adım atmayı sürekli erteler ve kiracı olarak yaşam sürmeye devam ederler. Ancak, kiraların ulaştığı yüksek oranlar çoğu kişinin, aylık kazancını büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Bu nedenle kiracılar, taksitle ev almaya yönelmiş durumda. Taksitle ev almak, kira ödemek kadar kolay olduğundan orta veya dar gelirli kişiler, kendi bütçelerine uygun buldukları bir evi kolaylıkla satın alabiliyorlar. Taksitle ev ödemeleri, kira gibi aylık olduğundan satın alınan evin taksitleri de aile bütçesini sarsmamaktadır. Yıllarca zorlu çalışma hayatına katlanan herkesin hayali bir gün sağlıkla emekli olmaktır. Çünkü, insanlar birçok önemli beklenti ve kararı hep emekli olmayla ilişkilendirir. Mesela, emekli olunca ev veya arsa alacaktır, kıyı kasabasına yerleşecektir, balık tutacak veya hobilerine daha fazla vakit ayıracaktır. Yani, emeklilik maaşıyla, emekliliğin tadını çıkarıp kafa dinleyecektir.

Emekli Maaşı İle Ev Almak Mı?

Elbette, bu hayal ve temennilerin birçoğu temenni olmanın ötesine geçemez. Çünkü, işin bir de reel tarafı vardır. Emekli maaşının yetmemesi nedeniyle, yeni bir iş arayışı gibi. Evlilik çağına gelen çocukların düğün masrafı nedeniyle, yeniden bir borç harç durumunun oluşması. Veya uzun zamandır sabırsızlıkla beklenilen emeklilikle birlikte kendi evini alma telaşı. Emekli maaşı, çoğu zaman insanın gönlünden geçen her şeyi yapabilecek kadar fazla olmadığından kişiyi biraz da hüzünlendirir. Aslına bakarsanız emekli maaşı, insanların hayatlarındaki her şey için biraz daha fazla idareli harcama yapmalarını konusunda zorunlu hale getirmektedir.

Emekliler de Ev Sahibi Olacak!

Emekli maaşı hesaplama konusu da üzerinde en çok durulan ve merak edilen konulardan biri. Emekli maaşı hesaplama yani eski adı ile 4A da SSK üzerinden sorgulanabiliyor. Bunun için SSK’nın,  e-SGK sistemi üzerinden söz konusu emekli maaşı hesaplama yapılabilmekte. Her şeyin daha da kolay hale geldiği günümüzde e-SGK sistem üzerinden maaş hesaplama sorgulaması için bazı adımların izlenmesi gerekiyor. e-SGK sistemi üzerinden gerekli adrese giriş yaptıktan sonra açılan sayfaya girilmesi gereken bilgilerin ardından  Sorgula seçeneğine tıklanması gerekli. Emekli maaşı hesaplama için gereken bilgiler şöyle;

 • TC kimlik numarası
 • SSK sicil numarası
 • Baba adı
 • Nüfus il
 • Doğum tarihi

Öte yandan, emekli maaşı hesaplama işlemi merak edilen diğer konu ise, yeni ismiyle 4B eski adı BAĞ-KUR olan sosyal güvenlik statüsüdür. BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama işlemlerinin de online olarak, e-Devlet sistemi üzerinden yapılması mümkün. Bu nedenle, BAĞ-KUR’lu yani 4B emeklilerinin de ne kadar emekli maaşı alacağına yönelik e-Devlet üzerinden sorgu yapabilmesi için bazı bilgilere ihtiyaç var.

BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama sorgulaması için izlenmesi gereken adımları şu şekilde sıralamak mümkün. E-Devlet üzerinden sorgulama ve hesaplama yapabilmek için ilgili adrese giriş yaptığınızda açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğini tıklamanız gerekli. Bunun ardından işlem basamaklarında bu kez sistem sizi, e-Devlet kapısının kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecek. Bu işlem basamağında kimlik doğrulaması için e-Devlet şifresi ile T.C kimlik numaranızı sisteme girmeniz gerekiyor. Sonrasında ise, girdiğiniz bilgilerin ardından size hesaplama sonucu yansıyacaktır.

Emeklilerin, maaşı zammı için meraklı bekleyişleri devam ediyor. Ülke genelinde ortalama 12 milyon emeklinin merakla beklediği emekli maaşı zammı, aynı zamanda bir takım düzenleme ve iyileştirmeleri de kapsıyor.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Kişiler iş hayatına başladıkları ilk yıllardan itibaren ne zaman emekli olabilirim sorusunun yanıtını merak etmeye başlar. Çünkü, emekli olmak; her gün işe giden ve bir sürü sorunla boğuşup çözüm aramaktan ve yol yorgunluğundan kurtulmak anlamına geliyor. Oysa, hayatın ciddi bir iş hayatı ile geçiyor ve geriye yorgun bir beden ile her şeye yetmeyen bir emekli maaşı kalıyor. Ama, genç yaşta ve işe başlanılan ilk yıllarda neden ise, emekli olmak çok cazip görülüyor.

Ne zaman emekli olabilirim ve emekli maaşım ne kadar olur sorularının yanıtını bulmanız oldukça kolay. İş hayatında kaç yıl çalışıyor olursanız olun emekli olacağınınız zamanı öğrenmek istediğinizde e-Devlet üzerinden giriş yaparak bu konuda sorgulatma yapabilirsiniz. Öyle ki, e-Devlet üzerinden giriş yaparak SGK’yı seçmeniz gerekiyor. Bu basit sorgulatma ile ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz. Elbette bunu yapmak için e-Devlet şifresine ihtiyacınız var. E-Devlet şifreniz yoksa, bunu PTT üzerinden edinmeniz mümkün.

e-Devlet şifrenizi edindikten sonra ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için sigortalı olarak çalışma gün sayınızı sisteme girmeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra size hangi tarihte ve koşullarla emekli olacağınızın bilgisi detaylı olarak verilecektir. Ne zaman emekli olabilirim sorusuna yanıt bulmak için aşağıda yer alan soruların yanıtını e-Devlet üzerinden giriş yaparak SGK paneline girmeniz gerekiyor.

 • Cinsiyetiniz
 • Erkek
 • Kadın
 • Doğum Tarihiniz
 • Hizmete Başlama Tarihiniz
 • Mevcut Bilgileriniz
 • SSK Prim Ödeme Gün Sayınız
 • Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız
 • Askerlik/Sanatçı Gün Sayınız
 • Fiili Gün Sayınız
 • Yurtdışı Gün Sayınız
 • Erken Yaşlanma Var mı?
 • Malüliyetiniz Var mı?

Ne kadar emekli maaşı alırım, bütün çalışanlar tarafından ileriye yönelik planlar yapılırken zaman zaman merak edilen bir soru. Ancak unutmamak gerekir ki; emeklilik çalışan herkes için geleceğe yönelik önemli bir güvence. Ve devlet bu konuda sürekli yeni düzenlemeler yaparak emeklilik maaşlarını iyileştirmektedir. Ne kadar emekli maaşı alırım, sorusunun cevabı kesilen emeklilik prim aidatına, yapılan iş, çalışılan sektör, mezuniyet durumu ve hizmet yılına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak, maaşım ne kadar olacak öğrenmek istiyorum diyorsanız, e-Devlet üzerinden giriş yaparak SGK’ya emekli maaşı sorgulatma şansınız var.

Katılımevim, Ev Sahibi Olmanın En Kolay Yolu

Birikime dayalı faizsiz finans hizmeti sunan Katılımevim, orta gelirli ve emeklilere kolay ödeme koşulları ile ev veya araba sahibi olma şansı sunuyor. İsteyen herkese, 4 ayrı tasarruf finansman yöntemleri sunan Katılımevim, ev sahibi olmak isteyenlerin hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Kolayca başvurulan Katılımevim’e, yalnızca nüfus cüzdanı ile başvurarak katılımcı olmanız mümkün. Sonrasında sizden hiçbir resmi evrak veya maaş bordrosu istenmiyor. Size tasarruf finansman yöntemleri hakkında detaylı bilgi veren müşteri temsilcisi, bütçenize en uygun modeli seçmeyi size bırakmaktadır.

Yani, aylık ödeme tutarınıza, kaç ay ödeme yapmak istediğinize veya teslimatı ne zaman istediğinize kendiniz karar veriyorsunuz. Sizin belirlediğiniz ödeme koşullarında ilerlediğiniz için ödemelerde de sık boğan olma durumunuz olmuyor. Katılımevim tarafından müşterilere sunulan 4 ayrı modelde isteyenler, aylık küçük birikimlerle istedikleri kredisiz ev veya arabaya sahip olabiliyor. İsteyenler ise, peşinat verip süreci hızlandırma yolunu da seçebiliyor.

Kimileri ise, benim acelem yok taksitlerimi öderken sıranın bana gelmesini beklerim diyor. Bazıları ise, ben her ay taksit ödeyemem, elime geçtikçe toplu öderim diyor. Kısacası; her durum ve koşula uygun tasarruf finansman yöntemleri sayesinde Katılımevim, isteyen herkesin ev sahibi olma hallerini gerçeğe dönüştürüyor. İş problemleri veya sağlık sorunları nedeniyle, ödeme zorluğu yaşadığınızda taksitlerinizi öteleme şansınız var. Taksit ötelemekten kaynaklanan, herhangi bir gecikme faizi veya masraf da ödenmiyor.

 

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!