Engelli Bireylerin Araç Alım Hakları

Engelli Bireylerin Araç Alım Hakları

Ulaşımın en pratik yolu olan özel araçlar, söz konusu engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak olduğunda bir ihtiyaç halini alır. Bu nedenle engelli bireylere sıfır araç alımı konusunda devlet tarafından sağlanmış ayrıcalıklar bulunur. Bunların başında engelli raporu ile araç alma sırasında uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi indirimi ya da muafiyeti gelir.

Belirli oranda engele sahip olanların ve yakınlarının faydalanabileceği bu ayrıcalıkların suistimal edilmemesi için birtakım şartlar mevcuttur. Peki, “Engelli raporu ile araç alma şartları ve engelli raporu ile alınacak araçlar nelerdir?” Tüm detaylarıyla yazımızda.

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

“Engelli raporu ile araç nasıl alınır?” ve “Engelli raporu ile araç almak için nereye başvurulur?” soruları engelli bireyler ve yakınları tarafından cevabı merak edilen konuların başında yer alır. Engellilere yönelik vergi indirim ve muafiyetlerinden faydalanmak için öncelikli olarak başvurulması gereken kurum tam teşekküllü bir hastanedir. Bu hastaneden alınan engel türünü ve oranını gösteren raporla sıfır araç alımı gerçekleştirilir.

Engelli raporuna sahip olmak için gerekenler şunlardır:

 • Engelli bireye ait nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • 5 adet vesikalık fotoğraf
 • Engellilere yönelik özel başvuru formu
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporuna başvurabilmek için gerekli olan ve hastane tarafından verilen dilekçe
 • Engellilik oranının tespiti için imzalı ve onaylı muayene belgesi
 • Zihinsel engeli bulunan ya da 18 yaşından küçük olan engelliler için mahkeme tarafından verilen vasi belgesi

Gerekli evraklar tamamlanıp engelli raporu alındıktan sonra araç alım işlemlerine başlanabilir. Engelli raporu ile araç almak için gerekli belgeler ise şunlardır:

 • Engelli raporu
 • Vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesi
 • Sürücü belgesi

“Engelli raporu ile araç alırken ne kadar indirim oluyor?” merak edilen bir diğer konudur. Engelli raporu ile sıfır araç alımı gerçekleştirirken izlenen prosedürler ve uygulanan indirimler engellilik oranına göre farklılaşır.

%40 Engelli Raporu ile Araç Alımı

İndirimlerden faydalanmak için sahip olunması gereken minimum engellilik oranı %40 olarak belirlenmiştir. Buna göre %40 ve %89 arasında engelliliğe sahip olanların araç alımı için ÖTV indirimi %26,3 olarak uygulanır. KDV indirimi ise %14,25 oranında gerçekleşir.

%40 engelli raporu ile araç alımı gerçekleştirmek için birtakım şartların karşılanması gerekir. Bu şartlar şöyledir:

 • Engelli bireyin 18 yaşından büyük olması
 • Tam teşekküllü hastaneden alınan raporda “Sürücü belgesi alabilir” ibaresinin bulunması
 • Engelli bireyin satın aldığı aracı kullanabilmesi için araçta birtakım düzenlemeler yapılması gerekiyorsa raporda “Tertibatlı araç kullanır”, eğer gerekmiyorsa “Tertibatlı olmaksızın ÖTV indiriminden faydalanır” yazması
 • Engelli raporunda “Otomatik vitesli araç kullanabilir” veya “Otomatik vitesli araç kullanamaz” bilgilerinin bulunması
 • Engelli bireyin raporda bulunan bilgilere uygun bir araç satın alması
 • Engelli bireyin sürücü ehliyetine sahip olması

“%80 engelli raporu ile araç nasıl alınır?” sorusunun cevabı da birçok kişi tarafından merak edilebilir. %80 engellilik oranına sahip kişilerin yukarıda sayılan şartları yerine getirmesi yeterlidir.

%90 Engelli Raporu İle Araç Alımı 

Engelli bireyler, %90 engelli raporu ile araç alımı sırasında ÖTV ödemekten tamamen muaf tutulur. Ancak %90 ve üzeri ağır engelli raporu ile araç alımı gerçekleştirirken de birtakım şartların karşılanması gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanır:

 • Engelli raporunda “ÖTV istisnalı araç kullanır” yazması.
 • Aracı engelli birey kullacaksa A ya da B sınıfı ehliyete sahip olması. (Raporda “Sürücü ehliyeti alabilir” bilgisi bulunmuyorsa aracı sürücü ehliyetine sahip herhangi bir kişi kullanabilir.)
 • 18 yaşından büyükler araç alım işlemlerini kendileri gerçekleştirebilir. Engelli birey 18 yaşından küçükse aracı anne veya babası satın alabilir. Bunun için muvafakatname gerekir.
 • 18 yaşından büyük zihinsel engelli kişiler için vasi kararı alınmalıdır.

Engelli Raporu ile En Fazla Ne Kadarlık Araç Alınır?

“Engelli raporu ile en fazla ne kadarlık araç alınır?” sorusunun cevabı araç alımı için bütçe oluşturmaya çalışanların merak ettiği bir konudur. Engelli araç limiti “2024 yılı itibariyle, engelliler için uygulanan ÖTV muafiyeti kapsamında, 1 milyon 591 bin 255 TL değerine kadar olan araçlar vergisiz olarak satın alınabilmektedir.”

Engelli Raporu ile Hangi Araçlar Alınır?

Engelli raporu ile araç alımında fiyat bakımından üst limit bulunduğu gibi aracın özellikleri bakımından da birtakım sınırlamalar mevcuttur. Bu sınırlamalar birçok kişinin kafasında “Engelli raporu ile hangi araçlar alınır?“, “Engelli raporu ile ticari araç alınır mı?” ya da “Engelli raporu ile kaç araç alınır?” gibi soru işaretlerinin oluşmasına yol açmaktadır. Getirilen sınırlamalar kapsamında satın alınabilecek sıfır araçlar şu şekildedir:

 • Motor silindir hacmi 1.600 cm³ ve altında olan binek araçlar
 • Motor silindir hacmi 2.800 cm³ ve altında olan pick-up, van ve panelvan gibi açık ya da kapalı kasa komyenetler
 • Motor silindir hacmi fark etmeksizin tüm motosikletler

Engelli Raporu ile Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

Peki, “Engelli raporu ile alınan aracı kimler kullanabilir?” Engelli raporu ile alınan aracın kimlerin kullanabileceği engel oranına göre değişiklik göstermektedir. Buna göre: %90 ve üzeri engel oranına sahip kişilerin araçlarını eşi, kanuni mümessili, istihdam ettiği kişiler ve 3. dereceye kadar akrabaları; %90’nın altında engellilik oranına sahip olanların tertibatlı araçlarını ise sadece kendileri kullanabilir.

Katılımevim özel araç ihtiyaçlarını karşılamak için benzersiz avantajlarla engelli bireylerin de yanında. BDDK lisanslı Katılımevim sayesinde peşinatsız, faizsiz ve kefilsiz bir şekilde hayalinizdeki araca ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak ve size özel avantajlardan faydalanmak için 444 11 00 numarasını arayabilirsiniz.

Peşinatsız araba almak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ?

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!