Ev Satarken Ortaya Çıkan Masraflar Nelerdir?

Ev Satarken Ortaya Çıkan Masraflar Nelerdir?

Ev satarken hiç ummadığınız masraflarla karşılaşabilirsiniz. Ev satarken masraflar nelerdir bilmemeniz satış sürecini sekteye uğratarak sizi zor durumda bırakabilir. Bu nedenle ev satışını gerçekleştirmeden önce olası masraflar hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir.

 

“Ev satarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve hangi masraflar göz önünde bulundurulmalıdır? Gelin, beraber inceleyelim.

 

Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Masraflara geçmeden önce ev satarken nelere dikkat edilmeli maddeler halinde özetlemekte fayda vardır:

 

  • Evinizin değerini belirlerken gerçekçi olun
  • Farklı kaynaklar üzerinden satış ilanları vererek geniş bir kitleye ulaşmayı hedefleyin
  • Emlakçı aracılığı ile evinizi satışa çıkarıyorsanız sözleşmeyi dikkatli bir şekilde okumadan imzalamayın
  • Alıcı ile anlaştığınız şartları mutlaka yazın ve imzalayın
  • Satış için elden para almak yerine bankalar üzerinden gerçekleştirilen güvenilir para transfer yöntemlerini kullanın

 

Evinizi satarken bu hususlara dikkat ederek gelecekte sorun yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Ancak ev satışında bu hususlara dikkat etmek kadar çeşitli masraflara hazırlıklı olmak da oldukça önemlidir.

 

Tadilat Masrafları

 

Evinizi eksikleriyle beraber mevcut haliyle satışa çıkarabilirsiniz. Ancak bu durum evinizin değerinin düşmesine yol açacaktır. Bunun yerine arızalı tesisatı, rutubetli duvarları ve eskimiş mutfak mobilyalarını kapsamlı bir ev tadilatı yaparak yenilemek suretiyle evinizi daha kolay satabilirsiniz.

 

Gayrimenkul Danışmanı Hizmet Bedeli

 

Evinizi hızlı ve kolay bir şekilde satmak için emlakçı ya da gayrimenkul danışmanından yardım alabilirsiniz. Ancak bu durumda belirli bir oranda komisyon ödemeniz gerekecektir.

 

“Ev satarken emlakçı komisyonu ne kadar?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Emlakçı komisyonu evin satış bedelinin %4’ü oranında alınır. %4’lük oranın yarısı alıcıya yarısı da satıcı olarak size ait olacaktır.

 

Tapu Masrafları

 

“Ev satarken tapu masrafı ne kadar?” ya da “Ev satarken tapu masrafları kime aittir?” gibi soruların cevapları sıklıkla merak edilir. Tapu harç bedeli tapu devri sırasında alınan hizmet karşılığında devlete ödenir.

 

Evin bedelinin %4’ü olarak tahsil edilen tapu harcının yarı yarıya alıcı ve satıcı arasında bölüştürülmesi gerekir. Ancak alıcı ile anlaşma yaparak bedelin tamamının ödenmesini alıcıya bırakabilirsiniz.  

 

Emlak ve Gelir Vergisi

 

Emlak vergisinin ev sahibi tarafından her yıl ödenmesi gerekir. Ancak “Ev satarken emlak vergisini kim öder?” sorusunun cevabı yapılan anlaşmaya göre değişir. Geçmiş dönemden kalma emlak vergi borcunuz bulunuyorsa bu durumu alıcıya bildirip anlaşarak tapu devri sırasında borcun devrini de gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yalnız bu konuda açık ve net olmanız ayrıca anlaşmayı yazılı olarak yapmanız ileride sıkıntı yaşamamanız adına büyük önem taşır. Aksi halde alıcı dava açarak ödediği emlak borcunu sizden talep edebilir.

 

Ev satarken vergi olarak gelir vergisi kapsamına da girebilirsiniz. Sattığınız ev son 5 yıl içerisinde başka bir alım satım işlemine konu olduysa gelir vergisi ödemeniz gerekir.

 

Böyle bir durum söz konusuysa ev satarken vergi hesaplama işlemi alış ve satış farkı baz alınarak gerçekleştirilir. Buna göre gelir vergisi oranı fark üzerinden %35’e kadar çıkabilir.

 

Diğer Borçlar

 

Apartman aidatı veya belediye giderleri gibi eve ait borçların tamamını satış öncesinde ödemeniz gerekir. Bu konuda “Ev satarken DASK zorunlu mu?” diye merak ediyor olabilirsiniz. DASK olmadan tapu işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olmayacağı için satış öncesinde DASK Zorunlu Deprem Sigortasının mutlaka yaptırılması gerekir.

 

Evinizi satıp daha geniş ve ferah bir ev satın almak istiyor ama aradaki farkı kapatmakta zorlanıyorsanız Katılımevim’e başvurarak size özel fırsatlardan faydalanabilirsiniz. Tasarruf Finansman Şirketi Katılımevim faiz, peşinat ya da dosya masrafı gibi bütçenizi zorlayan şartlar olmadan ev sahibi olmanıza imkan tanır. BDDK lisansı sayesinde birikimlerinizi güvenle emanet edebileceğiniz Katılımevim hakkında bilgi edinmek için 444 11 00 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

 

 

 

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!