Gabari Nedir? Gabari Nasıl Hesaplanır?

Gabari Nedir? Gabari Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkul sektörü ülkemizde çok önemli bir yere sahiptir. Daha çok yatırım aracı olarak kullanılan bu sektörde karşımıza pek çok terim çıkar. Gayrimenkul alanıyla ilgilenen ya da bu alana yönelmek isteyen kişiler karşılaştığı terimlerin doğru açıklamalarını bulmak için araştırmaya koyulur. İnşaat sektöründe çok sık sorulan sorular arasında “Gabari nedir?” sorusu karşımıza çıkarken gayrimenkul alanında ise ‘emlakta gabari ne demek’ sorusuyla karşılaşırız.

Gabari Fransızca kökenli bir kelime olarak karşımıza çıkar. İnşaat sektöründe yapımı başlanacak olan yapının bağlı bulunduğu belediyenin öngördüğü en yüksek sınır olarak ifade edilir. Kısaca özetleyecek olursak gabari inşaatın yapılacağı kat sayısının ifadesinde kullanılır. Bir binanın kaç katlı inşa edileceğinin yükseklik cinsinden değer gabari olarak ifade edilir. Gabari değeri olarak kullanılan değer ise arsaların yüzölçümü, boyu ve emsallerine göre kullanılır. Emlak ve gayrimenkulde gabari terimi aynı anlama gelecek şekilde kullanılır.

Gabari değeri bölgeden bölgeye değişiklik gösteren bir değerdir. Her il ve ilçe bağlı bulunduğu belediyeler tarafından belirlenen gabariye göre bina kat sayısını belirler. Eğer bir belediye gabari sınırını 8 metre olarak belirlediyse inşa edilen binaların yüksekliğinin kesinlikle 8,5 metreyi geçmemesi gerekir.

Gabari teriminin binaların kat sayısında kullanıldığını artık biliyoruz. Peki, arsada gabari ne demek bir de buna bakalım. Arsada gabari terimi; bina yapılacak olan arsaya kaç katlı bir yapı yapılabileceğini bize gösterir.

Emsal Nedir?

İnşaat sektöründe kullanılan gabari kelimesi emsal ile çok fazla karıştırılır. Gabarinin anlamını biliyorsak mutlaka emsal kelimesinin de anlamını öğrenmeliyiz. Emsal, arsa üzerine inşa edilecek yapının kesin sınırlarını belirlemek için kullanılan bir ifadedir. Emsal ve gabari farkına bakacak olursak; emsal toplam inşaat alanını, gabari ise arsanıza kaç katlı bir bina yapılacağını bildirir.

Emsal tapuda KAKS yani Kat Alan Kat Sayısı olarak kullanılan bir ifadedir. Kask gabari hesaplama yapımını örnekle açıklamak gerekirse 1000 metrekare arsaya sahip olan bir kişinin emsali 0,5 olarak belirtildiyse arsa sahibinin kullanabileceği inşaat alanı 1000 x 0,5 = 500 metrekarelik bir alandır. Kask gabari hesaplamasını emsalinize göre aynı yöntemle hesaplayabilirsiniz.

Gabari Ölçüleri Nedir?

Gabari ölçüleri hesaplanırken; bildirilen azami yükseklikten 0,5 metrekarenin çıkartılarak 3’e bölünür. Bu hesaplama işlemiyle binanın kaç katlı olabileceği hesaplanmış olur. Arazinin emsali ve arazinin yüzölçümü boyu esas alınarak gabari ölçüleri belirlenir.

Gabari Sınırlaması Nedir?

Gabari kelimesi gayrimenkul sektörü dışında trafikte kullanımıyla da karşımıza çıkar. Gabari trafikte güvenliğin sağlanıp kazaların önlenmesi amacıyla kullanılır.

Peki, gabari sınırlaması nedir? Gabari sınırlaması ne işe yarar biliyor musunuz? Gabari sınırlaması, seyir halinde bulunan araçların maksimum yükseklik ve genişliklerinin belirlenmesinin sağlanarak tünel, köprü ve üst geçitlerden geçecek olan araçların güvenliğini sağlar.

Gabari sınırlaması belirlemek için trafikte pek çok levha bulunur. Bu levhalar tünel, köprü, üst geçitlerin yakınlarına konumlandırılır ki yüksekliği uymayan araçlar önlemini alabilsin. Gabari levhalarıyla sürücülerin güvenliklerini sağlamaları öncelikli amaçtır.

Katılımevim, vatandaşların geleceğe yatırım yapabilmesi amacıyla insanın yanında yer alan ve daima destekleyen bir anlayışla sektör içerisinde varlığını sürdürmektedir. Kuruluşundan itibaren ev ve araba alma hayali kuran kişilerin bütçelerine uygun ödeme yöntemleriyle kişilerin hayallerine kavuşmasına öncülük eder. BDDK lisansına sahip olan Katılımevim ile size uygun olan tasarruf finansman yöntemlerine dahil olabilirsiniz.

Siz de ev ya da araba alarak yatırım yapmak istiyorsanız 444 11 00 numarasıyla veya size en yakın Katılımevim şubesini ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

 

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!