Hisse Senedi Nedir?

“Hisse Senedi” bir şirketin ana parasının eşdeğer parçalara bölünmüş halidir. ‘Hisse’ kelimesi tam olarak ‘ortaklık’ anlamına gelir. Borsa İstanbul’da işlem gören bir şirketin hisse senedine sahip olmak o şirkete ortak olmayı ifade eder.

Hisse Senedi Almak İçin Ne Gerekir?

Hisse senedi yatırımı yapmak isteyen kişi bizzat borsadan bir hisse senedi satın alamaz. SPK tarafından yetki belgesine sahip ve  “Borsa Üyelik Belgesi” almış olan yatırım kuruluşları (Aracı kurumlar ve bankalar) aracılığı ile borsadan hisse senedi satın alabilir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsada hisse senedi almak veya satmak çok basit bir işlemdir. Hisse senedi almak için kurum ya da birey olmak fark etmeyeceği gibi, işlemler günlük veya orta/uzun vadeli de yapılabilir. Bunun için bankaların veya aracı kurumların mobil uygulamalarından alım satım emirleri vermek yeterlidir.

Hisse Senedi Almak İsteyen Yatırımcıların İzlemesi Gereken Yol Nedir?

Hisse senedi almak isteyen yatırımcıların izlemesi gereken belirli adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar sırasıyla;

  • Aracı kurum veya banka seçimi,
  • Bir aracı kurum veya bankada yatırım hesabı açma,
  • Açılan yatırım hesabına para yatırma,
  • İlk hisse senedi alım emri verme.

Hisse Senedi Alım Emri Vermek

Yatırım hesabı açılışını tamamladığınızda ilk hisse senedinizi almaya hazırsınız demektir. hesabınıza çalıştığınız kuruluşunuzun web sitesi veya uygulaması üzerinden giriş yaparak satın almayı istediğiniz hisse senedini seçin. Seçtiğiniz hisse senedinin; eğer seans saatleri içindeyseniz güncel alış fiyatını, seans saatleri dışındaysanız son işlem fiyatını göreceksiniz. Vereceğiniz alım emri ile hisse senedini alabilirsiniz.

Hisse Senedi Satış Emri Vermek

Satın almış olduğunuz hisse senedinin fiyatı, satmayı düşündüğünüz hedef fiyata ulaştığı takdirde yatırım hesabınız üzerinden ilgili hisse senedini “sat” emri verebilirsiniz. Satış işlemi tamamlandıktan sonra, elde ettiğiniz kazanç kârı (kazanç elde edilmişse) yatırım hesabı bakiyenizde en geç iki iş günü içerisinde görülebilecektir.

BORSA’DA KATILIMEVİM

Katılımevim, Haziran 2023’teki halka arzıyla birlikte “sektörün ilk ve tek halka açık şirketi” olarak Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Aradan geçen zamanda, Türkiye’de hızla büyüyen bir alternatif finans ekosisteminin Borsa’daki tek temsilcisi olan kurumumuz, yüz binlerce yatırımcının güvenini boşa çıkarmayarak Borsa İstanbul’da en çok kazandıran şirketler arasında yer aldı.

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!