Konut Değerleme Nedir? Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Konut Değerleme Nedir?

Yeterli birikimi olmayanların hayallerindeki eve kavuşmak için başvurdukları yöntemlerin başında kredi imkanlarından faydalanmak yer alıyor. Kredi başvurusu yaparken büyük öneme sahip olan ev ekspertiz raporu satın alınmak istenen evin gerçek değerini belirlemek için kullanılıyor. Ev alım satım işlemlerinde de zarar etmemek için mutlaka yapılması gereken ev ekspertiz raporu, konunun uzmanları tarafından titizlikle hazırlanarak hem alıcılar hem de satıcılar için yol gösterici oluyor.

Peki, “Ev ekspertiz nedir ve ev ekspertiz raporu almak isteyenleri nasıl bir süreç bekliyor?” Gelin bu konuda hazırladığımız yazıyı birlikte inceleyelim.

Ev Ekspertiz Nedir?

Gayrimenkul değerleme veya konut değerleme olarak da bilinen ev ekspertiz, evin önceden belirlenen kriterler doğrultusunda maddi değerinin saptanması işlemi olarak tanımlanıyor. Bu konuda eğitim almış olan lisanslı ekspertiz uzmanları tarafından objektif ölçütler dikkate alınarak yapılan değerlendirme işlemi konutun gerçek fiyatının belirlenmesini sağlıyor. Eksper olarak adlandırılan uzman kişi konutu ve çevresini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek konutun fiyatını artıran ya da düşüren koşullara göre en sağlıklı tespiti yapmayı amaçlıyor. Bu bakımdan konut değerleme oldukça kapsamlı ve detaylı bir çalışma olarak öne çıkıyor.

Ev Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Ev alırken, satarken ya da kredi başvurusu yaparken kullanılan ve büyük öneme sahip olan emlak ekspertiz raporu için SPK tarafından yetkilendirilmiş gayrimenkul değerleme şirketleri ya da uzmanlarıyla iletişime geçmek gerekiyor. Sıkı denetim altında tutulan ev ekspertiz işlemlerini gerçekleştiren ekspertiz şirketleri ya da lisanslı uzmanlar SPK tarafından listelenerek sunuluyor. Herhangi bir kurum ya da kuruluş için çalışmayan ve tamamen bağımsız olan şirketler ve uzmanlar tarafından tespit edilen konutun değeri en objektif ve net bilgi olarak değerlendiriliyor.

Ev Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Ev ekspertiz değeri hesaplama için birçok farklı unsurun göz önünde bulundurulduğu ayrıntılı bir araştırma gerçekleştiriyor. Öncelikle yetkili eksper konutun bağlı olduğu belediyeye ve tapuya giderek ev hakkında tüm bilgilerin yer aldığı evrakları topluyor. Konuta dair projeler, kararlar, değişiklikler gibi tüm ayrıntıları inceleyip karşılaştırarak raporuna ekliyor.

İkinci aşamada eksper konuta giderek incelemelerde bulunuyor. Bu aşamada konutun belediyeden ve tapudan alınan belgelerdeki bilgilere ve özelliklere uygun olup olmadığı da değerlendiriliyor. Konutla ilgili sadece yazılı notlar alınmakla kalınmıyor aynı zamanda fotoğraflar da çekilerek rapora ekleniyor. Konut değerlendirmesinde eksper konutun içinin yanı sıra bulunduğu bina, çevre ve sokağı da değerlendirme kapsamına dahil ediyor.

Üçüncü aşama saha çalışması olarak adlandırılıyor. Saha çalışmasında eksper bölgede bulunan emlakçıları dolaşarak, konut hakkında bilgi vermeden benzer özellikteki evlerin satış ve kira değerlerini öğreniyor. Konut hakkında bilgi vermemek, hem mahremiyeti korumak hem de olası dış müdahaleleri engellemek adına hassasiyet gösterilen bir konu oluyor.

Gerekli bütün bilgileri, belgeleri, fotoğrafları ve evrakları toplayan eksper dördüncü aşamada hepsini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek konuta değer biçiyor ve bu doğrultuda rapor yazım aşamasını tamamlıyor. Aynı zamanda toplanan bütün evrak ve fotoğraflar da rapora eklenerek eksiksiz ve kanıtlı bir değerlendirme gerçekleştiriliyor.

Son aşamada ise hazırlanan rapor gayrimenkul değerleme şirketlerinde bulunan uzmanlar tarafından toplanan belgeler ve fotoğraflar ışığında eksiksiz bir şekilde kontrol ediliyor. Denetmenler raporu kontrol ederken benzer raporları da göz önünde bulundurarak herhangi bir hatanın ya da yanlışlığın yapılmasını engelliyor. Denetmen kontrolünden de geçen rapor ilgili kurum ya da kişiye teslim edilerek süreç nihayete erdiriliyor.

Ev Ekspertiz Raporu Kaç Günde Çıkar?

Ev için ekspertiz raporunun tamamlanması değerleme işlemi oldukça kapsamlı ve ayrıntılı bir çalışma olduğundan birkaç gün sürebiliyor. Bu konuda çalışan eksperler ve gayrimenkul değerleme şirketleri başvuru yapan kuruluşları ve kişileri mağdur etmemek adına oldukça hızlı davranmaya özen gösteriyor. Ancak doğru ve net bir ekspertiz raporu hazırlamak için en az 2 iş gününün gerektiği göz önünde bulundurulması gereken bir konu oluyor.

Konut ekspertiz raporunun geçerlilik süresi de sıklıkla merak edilen bir konu olarak öne çıkıyor. Konut ekspertiz raporun geçerlilik süresine yönelik net bir hüküm bulunmuyor.

Ancak genellikle 6 ay ve 1 yıllık süre zarfında raporun güncelliğini yitirdiği kabul görülüyor. Bu süre haricinde belirli faktörlere bağlı olarak da ekspertiz raporu geçerliliğini kaybedebiliyor.

Konut ekspertiz raporun geçerliliğini yitirmesine sebep olan faktörler şu şekilde sıralanıyor:

  • Ekonomik krizler gibi ülke ekonomisinde yaşanan olağan dışı değişimler
  • Ülkenin siyasi koşullarında yaşanan değişiklikler
  • Deprem, sel ya da yangın gibi afetlerden kaynaklı konutta ya da konutun bulunduğu bölgede zarar oluşması
  • Toplumsal olaylar sonucunda konutta herhangi bir fiziki ya da ekonomik zarar meydana gelmesi
  • Ekspertiz işleminden sonra konutta ya da bölümlerinde hasar oluşması
  • Ekspertiz raporu çıktıktan sonra konutun bulunduğu bölgede imar planı değişikliğinin yapılmış olması

Ev ya da araç satın almak istiyor ancak yeterli birikime sahip olma konusunda zorlanıyorsanız kredi taksitleri ve faiz ödemek yerine Katılımevim’in sunduğu ayrıcalıklı fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

BDDK güvencesiyle birikimlerinizi gönül rahatlığıyla emanet edebileceğiniz Katılımevim’de peşinatsız ve faizsiz bir şekilde hayalini kurduğunuz eve ya da araca kavuşabilirsiniz. Bütçenizi zorlamadan uygun taksitlerle kendi evinize ve aracınıza sahip olmanın keyfini yaşayabilir, birlikten doğan güç ile yarınlara umutla ve güvenle bakabilirsiniz. Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurup gönderin, sizi arayalım. Ya da 444 11 00 numarasını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir – Faizsiz konut kredisi

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

 

 

 

 

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!