Muhtelif Arsa Ne Demek? Muhtelif Arsa Alınır Mı?

Muhtelif Arsa Ne Demek? Muhtelif Arsa Alınır Mı?

Son dönemlerde muhtelif kavramı, özellikle gayrimenkul alanında sıklıkla sorgulanmaktadır. Araştırma yapmadan tapu ve arsa satın almak tavsiye edilmez. Muhtelif arsalar çeşitli özellikleri ile diğer arsa türlerinden ayrılmaktadır. Bu nedenle, muhtelif arsalar hakkında detaylı bilgiler edinmeniz gerekmektedir. Bunun için de imarlı, imarsız, kamu veya ticari arsalara ait genel fikir sahibi olunmalıdır. Günümüzde muhtelif terimine artan ilginin nedeni ise bu tip arazilere dair her geçen gün daha fazla soru ortaya çıkmaktadır ve bu durum muhtelif arsalar hakkında bilgi edinmeyi gerekli kılmıştır.

Muhtelif Arsa Ne Demek?

Arsa yatırımlarının son zamanlarda giderek önem kazanması ile, farklı arsa türleri ve bunların satın alma prosedürlerine dair önemli bilgilerin edinilmesi zorunlu hale gelmiştir. İmarlı arsalar, üzerinde sadece yapı inşasına onay verilmekte olan arsalardan oluşmaktadır. İmara dair şartlar ise bölgeden bölgeye değişebilirken imarsız arsalar ise üzerine inşa etme hakkı verilmeyen toprak parçalarıdır. Aynı zamanda bu taşınmazlar tarla veya arazi olarak da adlandırılabilmektedir. Kamu arsalarının ise doğrudan kamunun kontrolünde olduğu saptanan alanlar olduğunu ve ticari amaçlı arsaların ise bizzat iktisadi bir hedefe yönelik inşa edilecek yapılar içerdiğini unutmamak gerekir.

Muhtelif Tapu Nedir?

Tapu kaydında özel arsa verisi olmayan bağ, tarla ve bahçe benzeri taşınmazlar “muhtelif” olarak sınıflandırılmaktadır. Bu alanlar yerel belediyelerin imar planlamalarının dahi dışındadır. Fakat prosedürler uyarınca tapuda yer alan bahçe, tarla, bağ gibi farklı türleri ifade eden taşınmazlar aynı zamanda arsa niteliği de kazanabilir. İmar uygulaması sonucunda bu taşınmazlar arsa vasfı ile tapuya tescil edilir. Bu işlem resen yapılan bir prosedür olduğundan dolayı herhangi bir harca tabi tutulmaması gerekmektedir.

“Çeşitlilik” anlamını taşıyan “muhtelif” terimi, bu tür arsalar ya da tapular için oldukça uygun bir terimdir. Tarım arazileri, üzerinde sadece tarımsal faaliyetlerin gerçekleşebileceği alanlar olarak tanımlanabilir. Bu alanlarda imarlanma işlemleri gerçekleştirilemeyeceğinden dolayı ruhsatlı binalar yapılamamaktadır.

Muhtelif Arsa Satın Almak

Muhtelif nitelikli arsalar hakkında en çok sorduğumuz sorulardan biri de muhtelif arsaların satın alınıp alınamayacağıdır. Ülkemizde imar ya da arsa düzenlemeleri oldukça sık gerçekleşmektedir. Her dönemde ülkemizdeki genç nüfusun etkisiyle artan konut ve yerleşim ihtiyacı göz önünde bulundurulduğunda, muhtelif arsaların satın alma prosedürlerinin araştırılmasında, en güncel mevzuatlara uygun şekilde hareket etmek faydalı olacaktır. Arsa almaya karar verdiğinizde, ev inşaatına izin verilmediği durumlarda bile taşınmazlar bir başkasına satmak ya da bir başka kişiden satın almak mümkündür.

Günümüzde bağ, bahçe, tarla ve zeytinlik gibi alanlar sorunsuz bir şekilde üçüncü kişilere devredilebilmektedir. Tapu defterindeki isimler değişse de bu durum aslında imara dair güncel durumu etkilemeyecektir.

Muhtelif Arsaya Ev Yapmak Mümkün mü?

Muhtelif bir taşınmaz sahibiyseniz, bunun üzerine ev ya da iş yeri inşa etme yetkiniz bulunmaz. Arazide imar izni alana kadar bu durum devam edebilir ancak ilerleyen zamanlarda yasal çerçevede ev inşaatı gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız evi; elbette ilgili projelere, bölgedeki imar planlamasına ya da yönetmeliğe göre yapmak durumunda kalırsınız.

BDDK Lisanslı Katılımevim ile istediğiniz özelliklere sahip bir eve sahip olabilirsiniz. Yüksek konut fiyatlarına karşın, peşinat ve faiz ödemek gibi masraflarla uğraşmadan güvenle evinize taşınabilirsiniz. Dilerseniz formu doldurarak bilgi alabilir ya da 444 11 00 numarasından bize ulaşarak tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!