Rayiç Bedel Nedir? Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Rayiç Bedel Nedir?

Gayrimenkul ve menkullerin alım satım işlemleri sırasında sıklıkla karşılaşılan rayiç bedel, satışı yapılan malın güncel değerini gösteriyor. Çoğunlukla arsa, konut ve araç satışlarında öne çıkan rayiç bedel, zaman içinde değişebiliyor.

Vergi ve sigorta işlemleri için de belirleyici rol oynayan rayiç bedelin doğru bir şekilde hesaplanması ileride yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçiyor. Birçok farklı kritere göre hesaplanan rayiç bedel, alım satım işlemleri öncesinde mutlaka bilinmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Eğer siz de konut, arsa ya da araç satın almayı düşünüyor ancak rayiç bedelin ne olduğu ve nasıl hesaplandığı konusunda kafanızda soru işaretleri bulunduruyorsanız sizin için hazırladığımız yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Rayiç Bedel Nedir?

Kelime anlamı olarak rayiç, bir malın değerini ifade etmek için kullanılıyor. Rayiç bedel ise vergisi ödenecek, sigortası yapılacak, satın alınacak ya da satışı yapılacak taşınmaz ve malların güncel piyasa değeri olarak tanımlanıyor. Özellikle alım satım işlemlerinde rayiç bedelin ne kadar olduğunun bilinmesi, satın alınacak mala değerinden fazla ücret ödemeyi ya da satılacak malın değerinden düşük satılmasını engelleyerek alıcı ve satıcı için fayda sağlıyor.

Gelişen ve değişen piyasa şartlarına göre düzenli olarak güncellenen rayiç bedel birkaç basit adımla hesaplanıyor. Aynı zamanda herhangi bir hesaplama işlemi ile uğraşmadan yetkili kurumlar vasıtasıyla rayiç bedel öğrenme de mümkün oluyor.

Tapuda Rayiç Bedel Nedir?

Ev ve arsa gibi gayrimenkullerin alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği dönemdeki değeri tapuda rayiç bedel olarak tanımlanıyor. Tapuda rayiç bedelin hesaplanmasında birçok farklı faktör devreye giriyor. Piyasa koşullarından gayrimenkulün konumuna, benzer gayrimenkullerin satış değerlerinden gayrimenkulün büyüklüğüne kadar birçok farklı unsur bir arada değerlendirilerek yapılan hesaplamalar sonucunda, tapuda rayiç bedel tespit ediliyor.

Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedelin nasıl hesaplandığı malın cinsine göre farklılık gösteriyor. Araç için rayiç bedel hesaplamada aracın yaşı, markası ve modeli gibi özellikler dikkate alınırken gayrimenkullerin rayiç bedel hesaplamasında durum tamamen değişiyor. Gayrimenkullerin rayiç bedellerinin hesaplanması da yine aynı şekilde taşınmazın cinsine göre değişiyor. Buna göre rayiç bedel konut ve arsa olmak üzere ayrı ayrı değerlendiriliyor.

Konut Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Konut alım satım işlemlerinde rayiç bedelin tespit edilmesi birçok farklı unsura dayanıyor. Bu doğrultuda ev rayiç bedel hesaplama işlemi için göz önünde bulundurulan kriterler şunlar oluyor:

 • Konutun bulunduğu muhit ve merkeze uzaklığı
 • Konutun toplu taşıma, hastane, okul, sinema, tiyatro ve alışveriş merkezi gibi olanaklara yakınlığı
 • Konut bina yaşı
 • Konutun büyüklüğü
 • Varsa konutun manzarası
 • Konutun site içerisinde olup olmadığı
 • Eğer site içerisinde ise site tarafından sunulan hizmetler ve olanaklar

Bu kriterler dikkate alınarak hesaplama işlemi şu şekilde yapılıyor:

 • Konutun bulunduğu bölgede yer alan benzer özellikteki en az 3 adet ev seçiliyor,
 • Belirlenen 3 konutun satış fiyatları metrekarelerine bölünüyor,
 • Bölme işlemi sonrasında tespit edilen konutların 1 metrekarelik satış fiyatları toplanıyor ve seçilen ev sayısına bölünüyor,
 • Çıkan sonuç rayiç bedeli hesaplanmak istenen evin toplam metrekaresi ile çarpılarak evin rayiç bedeli bulunuyor.

Arsa Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Konut da olduğu gibi arsada da rayiç bedeli etkileyen farklı unsurlar bulunuyor. Arsa rayiç bedel hesaplama işleminde dikkate alınması gereken unsurlar ise şöyle sıralanıyor:

 • Arsanın bulunduğu konum
 • Arsanın bulunduğu konumda yer alan imkan ve olanaklar
 • Arsanın büyüklüğü
 • Arsanın tarım arazisi olup olmadığı

Belirlenen bu unsurlara göre arsa rayiç bedeli şöyle hesaplanıyor:

 • Arsanın bulunduğu konumun yakınında yer alan en az 3 adet benzer özellikte arsa tespit ediliyor,
 • Tespit edilen arsaların rayiç bedelleri toplanıyor,
 • Elde edilen sonuç arsaların toplam metrekaresine bölünüyor,
 • Ortaya çıkan rakam, rayiç bedeli öğrenilmek istenilen arsanın metrekaresi ile çarpılarak arsa rayiç bedeli belirleniyor.

Rayiç Bedel Nereden Alınır?

Rayiç bedelin hesaplamasında birtakım kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğinden bahsetmiştik. Rayiç bedeli oldukça büyük oranda etkileyen bu kriterlerden dolayı bazen hesaplama işlemlerinde farklılıklar yaşanabiliyor. En doğru sonucu ulaşmak için ise e-Devlet ya da ilgili resmi kurumlardan rayiç bedel sorgulama yapmak gerekiyor.

Ev ya da arsanın bağlı olduğu belediyeye bizzat başvurarak ya da ilgili belediyeyi telefonla arayarak rayiç bedelin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Daha kolay ve hızlı bir yöntem olarak ise e-Devlet üzerinden birkaç tıkla sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden ev rayiç bedel sorgulama işlemini gerçekleştirmek için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 • e-Devlet hesabına giriş yapın,
 • Konutun bulunduğu belediyeyi seçin,
 • Açılan sayfadan arsa metrekare birim fiyatı seçeneğine tıklayın,
 • Ekrana gelen forma mahalle, sokak, cadde ve yıl bilgilerini girerek konut rayiç bedelini öğrenin.

Yukarıda saydığımız adımları uygulayarak e-Devlet vasıtasıyla arsa rayiç bedel sorgulama işlemini de yapabilirsiniz. Bu şekilde satmak ya da satın almak istediğiniz konut ve arsanın en doğru rayiç bedelini tespit ederek karlı ve güvenli bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Karlı ve güvenli bir şekilde konut ya da araç satın almak istediğinizde BDDK lisanslı Katılımevim’e de başvurabilirsiniz. Yılların getirmiş olduğu tecrübe ve güvenle müşterilerine hizmet sunan Katılımevim sayesinde faizsiz ve peşinatsız olarak, bütçenize uygun ödemeler gerçekleştirerek kısa süre içinde hayalini kurduğunuz eve ya da arabaya kavuşabilirsiniz. Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım. Dilerseniz 444 11 00 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

 

 

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!