Sıfır Araç Alırken Bilinmesi Gerekenler

Sıfır Araç Alırken Bilinmesi Gerekenler

Daha önce hiç kullanılmamış sıfır araç modelleri birçok bakımdan avantaj sağlar. Her şeyden önce aracın ilk sahibi siz olacağınız için ikinci el araç alımında yaşanan “Önceki sahibi araca nasıl davrandı ya da aracın gerekli bakımlarını yaptırdı mı?” gibi endişeler ortadan kalkar. Fiyat bakımından ikinci el araçlar rağbet görse de otomotiv firmaları tarafından gerçekleştirilen sıfır araç kampanyaları farklı bütçelere hitap eden fiyat aralıkları ve taksit seçenekleriyle de oldukça cazip fırsatlar sunar.

Birçok konuda avantajlı durumda olan sıfır araç alanlar gönül rahatlığıyla araçlarını kullanma keyfi yaşar. Ancak tüm bu avantajlardan faydalanabilmek için sıfır araç alımı yaparken de birtakım hususlara dikkat etmek gerekir.

Sıfır Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sıfır araç alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Satın Almayı Planladığınız Aracı Mutlaka Ayrıntılı Bir Şekilde İnceleyin

Bazı sıfır araçlar stok sahasında açık alanda beklemiş olabilir. Bu nedenle aracın yağmur, kar, güneş ya da dolu gibi olumsuz hava koşullarından zarar görüp görmediğini mutlaka kontrol edin.

Bekleme halinde duran aracın dışında çizikler ya da aşınmalar olabileceği gibi iç aksamlarında da sorunlar oluşabilir. Dolayısıyla aracın kaputunu açarak iç aksamlarına da göz atmayı ihmal etmeyin.

  • Araç Sıfır da Olsa Kilometresini Kontrol Etmeyi Unutmayın

Araç tırlara ya da gemilere yüklenerek geldiği için kilometresinin sıfır olmaması normal bir durumdur. Ancak yine de sıfır bir aracın 300 ya da 400 kilometrede olması da beklenmez. Bazı araçlar test sürüşü için kullanıldığından kilometresi yüksek olabilir ve bu durum da aracın yıpranmasına yol açabilir.

Sıfır araç 100 kilometre ve üzerinde ise mutlaka nedenini sorun ve kararınızı buna göre verin.

  • Satın Almadan Önce Mutlaka Test Sürüşü Yapın

Sıfır aracın beklentilerinizi karşıladığından emin olmanın en ideal yolu test sürüşü yapmaktan geçer. Aracın konforu, hızlanma süresi ve vites geçişleri gibi sürücü deneyimini artıran özelliklerine bu şekilde hakim olabilirsiniz. Aksi halde sıfır araca alışmakta ya da keyifli bir sürüş gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz.

  • Garanti Süresini ve Kapsamını Detaylı Bir Şekilde Öğrenin

Sıfır araç almanın en avantajlı taraflarından biri de garanti süresidir. Ancak sıfır araç garanti süresi ve kapsamı markadan markaya ya da modelden modele değişebilir. Garanti süresi ve kapsamı hakkında her türlü detayı sorarak en uygun garanti seçeneklerine yönelmeniz bütçenizi korur.

Sıfır Araç Alırken Ödeme Nasıl Yapılmalı?

Sıfır araç satışları yapılırken farklı ödeme seçenekleri sunulur. Peşin ya da taksitle ödeme gerçekleştirebilmek mümkündür. Sıfır araçlarda taksit imkanı özellikle yeterli birikimi olmayanlar için oldukça caziptir.

Taksitle ödeme imkanından faydalanarak sıfır araçlara yönelik uygulanan ÖTV ve KDV yükünü de hafifletebilirsiniz. ÖTV oranı aracın motor silindir hacmine ve fiyatına göre belirlenir. %18 olan sıfır araçlarda KDV oranı ise aracın fiyatına ÖTV eklendikten sonra hesaplanır.

Sıklıkla merak edilen bir konu olan sıfır araç ÖTV indirimi ise engelli bireylere yönelik sunulan bir ayrıcalıktır.

Peki, “Sıfır araç alırken ödeme nasıl yapılmalı?” Nakit, çek ya da havale olarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenin noter işlemlerinden önce yapılması gerekir. En güvenli yöntem, satıcının hesabına blokeli havale yapmaktır.

“Sıfır araç fiyatları düşecek mi?” oldukça merak edilen bir konudur. Tüm ürünlerin olduğu gibi sıfır araç fiyatlarının belirlenmesi de arz talep dengesiyle gerçekleşir. Bu bakımdan bu soruya net bir cevap verebilmek mümkün değildir.

Sıfır Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Sıfır araç ilk muayene tarihi için aracın 3 yaşını doldurması beklenir. Peki, “Sıfır araç muayenesi kaç yılda bir yapılır?” Sıfır araç muayene süresi aracın cinsine ve kullanım amacına göre değişir. Eğer aracınız hususi otomobil ise 3 yaşında yaptırdığınız ilk muayeneden sonra her iki yılda bir aracınızı muayeneye götürmeniz gerekir.

Araç satın almak istiyorsanız ancak yeterli birikime sahip değilseniz Katılımevim’in sunduğu fırsatlardan faydalanabilirsiniz. Katılımevim’e gelerek faiz, peşinat ya da kefil gibi şartlar olmadan beğendiğiniz sıfır ya da ikinci el aracı satın alabilirsiniz. BDDK Lisanslı Tasarruf Finansman Şirketi Katılımevim ve sunduğu avantajlar hakkında bilgi sahibi olmak için 444 11 00 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Peşinatsız sıfır araç alabileceğinizi biliyor musunuz ?

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!