Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

Tapu randevusu, ev, arsa, tarla vb taşınmaz malların alım satım işlemlerinin yapılacağı gün ve saat için alınan randevudur. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bağlı tapu dairelerinde, taşınmaz mal alım satımı, miras, hibe, trampa, ipotek gibi işlemler için randevu almak gereklidir. Randevu almak için Türkiye Cumhuriyeti Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden  işlem yapabilirsiniz. Diğer bir başvuru seçeneği ise, 181 nolu hattı arayarak tapu randevusu alabilirsiniz.

Taşınmaz mallar üzerindeki hakların devri, tapu kaydının değiştirilmesi gerektirir. Bu nedenle, taşınmaz malların alım satımı, tapu dairelerinde yapılır. Ancak, tapu dairelerinin yoğunluğu nedeniyle, vatandaşların saatlerce bekleme yapmaması ve işlemlerinin daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için randevu sistemine geçilmiştir. Ayrıca, Covid-19 pandemisi nedeniyle de sosyal mesafeyi korumak amacıyla randevu almak zorunlu hale getirilmiştir. Tapu randevu sisteminin vatandaşa da birçok açıdan faydası vardır.

Tapu Randevusunun Avantajları

Tapu randevusu almak, taşınmaz mal alım satım işlemlerinin daha düzenli, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. İlk olarak, zaman tasarrufu sağlar. Tapu randevusu sayesinde, tapu dairelerinde uzun süre boyunca beklemek zorunda olmazsınız. Randevu saatinde giderek işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tapu randevusu almanın bir diğer avantajı ise, düzenli işlemler sağlamasıdır. Randevu sistemi sayesinde, tapu dairelerindeki işlemler daha düzenli bir şekilde yapılır, bu da hem tapu dairelerinin iş yükünü azaltır, hem de vatandaşların işlemlerini daha hızlı bir şekilde tamamlamasına olanak tanır. Son olarak tapu randevusu almak, daha az stres sağlar. Randevu saatinizi belirleyerek, işlemleriniz için tapu dairesinde ne kadar süre geçireceğinizi önceden planlayabilirsiniz. Bu, stresinizi azaltır ve işlemlerinizin daha huzurlu bir atmosferde tamamlanmasına yardımcı olur. Tüm bu nedenlerle, tapu randevusu almak, tapuya sahip olma sürecini daha etkili ve verimli hale getirir.

Tapu Randevusu Kaç Gün Sürer?

Tapu randevusu, belirlediğiniz tarihte ve saatte yapılacak olan bir işlemdir, bu nedenle belirli bir süre sürmez. Randevu aldığınız gün ve saatte tapu dairesine giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, işlemlerin tamamlanması tapu dairesinin yoğunluğuna, işlemin türüne ve gerekli belgelerin tam ve eksiksiz olup olmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genellikle, tüm belgeler tam ve eksiksiz ise ve tapu dairesinde yoğunluk yoksa, hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Özellikle yoğun dönemlerde veya belgelerde eksiklik varsa, işlemler birkaç gün sürebilir. Bu nedenle, randevunuzu alırken tüm belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız ve tapu dairesine gitmeden önce belgelerinizi kontrol etmeniz önemlidir.

Tapu İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

Tapu müdürlüğüne gitmeden önce bazı önemli belgelerin hazırlanması gereklidir. İlk olarak, taşınmaz malın alıcısı ve satıcısının nüfus cüzdanları veya pasaportlarının aslı ve fotokopileri gereklidir. Ayrıca, taşınmaz malın zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesinin aslı ve bir fotokopisi, tapu belgesinin aslı ve bir fotokopisi, eğer işlemler vekil aracılığıyla yapılacaksa vekaletnamenin aslı ve bir fotokopisi, imar durum belgesi, emlak vergisi beyannamesi, resmi kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, pasaport vb.) ve alıcının ve satıcının 2 adet vesikalık fotoğrafı gereklidir. Ayrıca, belediyeden alınacak olan rayiç bedel belgesi de gereklidir. Bu belgeler, genel olarak tapu işlemleri için gereklidir. Ancak, tapu işleminizin türüne göre ek belgeler gerekebilir. Örneğin, miras yoluyla tapu devri işlemlerinde mirasçılık belgesi, veraset ve intikal vergisi beyannamesi gibi belgeler gerekebilir. Bu nedenle, tapu işleminizin türüne göre gerekli belgeleri önceden öğrenmek ve randevu günü tapu müdürlüğüne gitmeden önce belgelerinizi hazırlamak büyük önem taşımaktadır.

Tapu Randevusu İptali

Tapu randevu iptali Türkiye Cumhuriyeti Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden  gerçekleştirilmektedir. İnternet sitesinin orta kısmında yer alan e-randevu kısmından giriş yaptıktan sonra açılan sayfad Randevu Sorgula kısmından/İptal Et kısmından sizden istenilen bilgileri girdikten sonra randevunuzu iptal etme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ALO 181 nolu hattı arayarak randevu saatinizden 15 dakika öncesine kadar tapu randevunuzu iptal edebilirsiniz.

Tapu randevu iptal etme ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu ise, bir yıl içerisinde toplam 5 kere randevu iptal etme hakkınız olduğunu bilmelisiniz. Eğer 1 yıl içerisinde 5’ten fazla tapu randevu iptali gerçekleştirirseniz  daha fazla tapu randevusu almanıza izin verilmemektedir.

 

En Çok Sorulan Sorular

Randevu almadan tapuda işlem yapılır mı?

Tapu işlemleri için tapu müdürlüğünden mutlaka randevu alınmalıdır. İşlem için istediğiniz gün ve saat için mutlaka web sitesi üzerinden veya ALO 181 hattını aramalısınız.

Tapu Randevusu Kimin Adına Alınır?

Tapu  randevusunu hak sahibi olan kişi internet üzerinden veya ALO 181 hattı üzerinden almalıdır. Gerekli bilgiler verildikten sonra randevu talebiniz oluşturulmuş olacaktır.

Tapu Randevusu Aynı Gün İçerisinde Alınır mı?

Tapu randevusu, genellikle online sistem üzerinden alınır ve sistem, yoğunluk durumuna göre belirli gün ve saatler için randevu verebilir. Bu nedenle, aynı gün içerisinde randevu alıp alamayacağınız, o gün için daha önceden alınmış randevulara ve tapu dairesinin yoğunluğuna bağlıdır.

Tapu Müdürlüğüne Randevusuz Gidilir mi?

Tapu işlemleri için Tapu müdürlüğü web sitesinden yada telefon ile mutlaka randevu almak zorundasınız.  Unutmamalısınız ki, bir yıl içerisinde 5 kereden daha fazla tapu randevunuzu iptal etme yada gidememe durumunuzda 6. Randevu ve daha fazlasını alma şansınız olmuyor.

 

Tapuda Malik Ne Demek? başlıklı blog yazımızı okudunuz mu?

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!