Taşınmayı Kolaylaştıran Öneriler

Taşınmayı Kolaylaştıran Öneriler

Yeni bir eve taşınmak heyecan verici olduğu kadar yorucu da bir iştir. Eşyaları kolilemek, abonelikleri aktarmak, nakliyat şirketi bulmak ve eşyaları yeni eve yerleştirmek gibi birçok işin taşınma sürecinde halledilmesi gerekir. Yapılacak bu kadar çok işin olması da haliyle taşınmayı düşünen herkesi endişenlendirir.

Ancak taşınmayı daha az zahmetli ve yorucu bir hale getirmek de mümkündür. Uygulanması kolay taşınma yöntemleri ile umduğunuzdan daha kısa süre içerisinde, zahmetsiz bir şekilde işlerinizi halledebilirsiniz. Ayrıca kolay taşınma yöntemleri sayesinde eşyalarınızın zarar görmesini de engelleyebilirsiniz.

Peki, kolay taşınma ipuçları ve yöntemleri nelerdir? İşte detaylar!

Taşınma Malzemelerini Önceden Hazırlayın

Taşınırken gerekli olan yardımcı malzemeleri önceden hazırlayıp taşınma sürecinde almakla uğraşmak hem zamanınızı boşa harcamanıza hem de fazladan yorulmanıza neden olacaktır.

Önceden hazırlanması gereken taşınma malzemeleri şunlardır:

  • Farklı büyüklüklerde koliler
  • Koli bantları
  • Patpat naylon olarak da bilinen balonlu naylonlar
  • Kırılır etiketi ve boş etiketler
  • Kırpık kağıt
  • Koli yazma kalemi
  • Maket bıçağı

Fazlalıklardan Kurtulun

Bazen farkında olmadan evlerimizi hiç kullanmadığımız ya da artık ihtiyaç duymadığımız eşyalarla doldururuz. Fazlalık oluşturan bu eşyalardan kurtulmak kolay taşınmanın püf noktaları arasında başta gelir. Kullanmadıklarınızı ayıklayarak hem daha az eşyayı paketlemekle uğraşmış olursunuz hem de nakliye masraflarını düşürebilirsiniz.

Kullanılamayacak kadar eski olan eşyalarınızı geri dönüşüme kazandırabilirsiniz. Gayet iyi durumda olan ancak kullanmadığınız eşyaları ise ihtiyaç sahiplerine bağışlayarak ya da sevdiklerinize hediye ederek değerlendirebilirsiniz.

Kolileme ve Etiketlemeye Özen Gösterin

Her şeyden önce kolilere yerleştirecek olduğunuz eşyaların ağırlıklarını dikkate alın. Çok ağır eşyalarla tamamen doldurmak, kolilerin taşınmasını imkansız hale getirir. Bunun yerine fazla sayıda ve farklı büyüklüklerde koliler kullanarak eşyaların ağırlıklarını dağıtabilirsiniz.

Kolilerin alt tarafını koli bandıyla mutlaka sağlamlaştırın. Böylelikle taşınma sırasında kolilerin ağırlıktan dolayı açılarak eşyalarınızın etrafa saçılmasını engelleyebilirsiniz.

Kırılacak eşyaları kolilere yerleştirmeden önce balonlu naylona sarın. Aynı zamanda aralarını kırpık kağıt gibi dolgu malzemeleriyle doldurarak güvenliklerini garanti altına almayı ihmal etmeyin. Kırılma riski bulunan eşyaların yer aldığı kolilere “dikkat kırılabilir” yazılı etiketleri yapıştırarak da işinizi sağlama alabilirsiniz.

Kolilere, içerisinde ne olduğunu yazmayı unutmayın. Kolilerde hangi eşyaların olduğunu etiketlere yazarak yeni taşındığınız evde aradıklarınızı kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Odaları Ayrı Ayrı Toplayın

Taşınmanın kolay yolları arasında odaları ayrı ayrı toplamak da yer alır. Tüm giysileri ayrı bir koliye ya da tüm kitapları ayrı bir koliye yerleştirmek yerine odalarda bulunan eşyalara göre kolileme yapabilirsiniz. Böylelikle yeni taşındığınız evde giysileri, kitapları ya da diğer eşyaları tekrar ayırmakla uğramak zorunda kalmazsınız.

Ancak bu durum kırılabilecek eşyalar için geçerli değildir. Bu tarz eşyaları kırılma riskini azaltmak için bir arada kolilemenizi öneriyoruz.

Bir odada bulunan tüm eşyaları kolilere dengeli bir şekilde yerleştirdikten sonra kolinin hangi odaya ait olduğunu etiket üzerine yazmayı da unutmayın.

Bazı Eşyaları Sona Bırakın

Bardak, tencere, tabak, kaşık ya da havlu gibi taşınacak olduğunuz son ana kadar ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları kolileme işini son ana bırakın. Bu eşyaları en son gün kolileyerek etiketleyin. Yeni taşındığınız evde de ilk bu koliyi açarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Nakliyat Firmasını Seçerken Titiz Davranın

Taşınma nakliyat firmaları olmadan neredeyse imkansızdır. Ancak nakliyat firmasını seçerken dikkatli olmak da kritik bir öneme sahiptir. Bunun için sağlam referansları bulunan, uzun yıllardır nakliye işiyle uğraşan, bilindik ve güvenilir bir firma ile çalışmaya önem verin.

Taşınmayı bazı püf noktalarıyla kolaylaştırmak mümkün olsa da sürekli taşınmak zorunda kalmak oldukça can sıkıcı bir durumdur. Artık kendi evinizin sahibi olarak taşınma derdinden kurtulmak istiyorsanız Tasarruf Finansman Şirketi Katılımevim şubelerine başvurarak bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Faiz, peşinat ve kefil gibi şartlar olmadan bütçenize özel hazırlanan geri ödeme planlarıyla kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

BDDK lisansı ile birikimlerinizi garanti altına alan Katılımevim ve sunduğu fırsatlar hakkında bilgi sahibi olmak için 444 11 00 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!