TOGG: Türkiye’nin Yerli Otomobili Hakkında Merak Edilenler

TOGG: Türkiye'nin Yerli Otomobili Hakkında Merak Edilenler

Türkiye’nin ilk yerli otomobili olarak duyurulan “TOGG yerli otomobil”, ülkemiz adına olan en sevindirici gelişmelerden biri olarak görülmektedir. TOGG ismi verilen bu otomobil serisi, çeşitli avantajları ve tasarımları ile öne çıkmakta.

Türkiye’nin son dönemdeki en büyük gelişmelerinden biri olan TOGG, birçok insanı oldukça heyecanlandırdı. Günümüzde de birçok kişi yerli otomobili merak etmekte ve satın almak için sabırsızlanmakta. Bu yazımızda TOGG son durumunu ve merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz.

TOGG Nedir?

“TOGG ne demek?” ya da “TOGG açılımı nedir?” gibi soruların cevabını merak ediyor olabilirsiniz. TOGG, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltmasıdır. 25 Haziran 2018 yılında kurulan bu girişimin logosu ise Doğu ile Batı’nın buluşmasını ve geleceğini simgeler. 27 Aralık 2019 yılında tanıtılan TOGG modelleriyle birlikte girişimin bilinirliği arttı ve “TOGG ön sipariş nasıl verilir?” gibi birçok soru bireylerin kafasını kurcalamaya başladı.

Tanıtılan modeller içerisinden sadece TOGG SUV modeli öne çıkmış olsa da, şirketin 5 farklı modelde üretim yapacağı duyuruldu. Bu modeller ise şu şekilde;

 • B-SUV
 • C-SUV
 • C-Sedan
 • C-MPV
 • C-Hatchback

Üretilecek ilk modellerin ise C-SUV ve C-Sedan olması beklenmekte. TOGG elektrikli arabaların üretilmesi ve tasarımlarının şıklığı ise tüm Türkiye’yi heyecanlandırmakta. Diğer modellerin ise en geç 2030 yılına kadar tamamlanarak üretime geçileceği duyuruldu.

TOGG Ne Zaman Çıkacak?

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan biri ise “TOGG ne zaman çıkacak?” sorusu diyebiliriz. TOGG ilk açıklandığında üretimin 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyordu. Ancak sonrasında yaşanan gecikmeler sebebiyle fabrika açılışı 2022’nin sonuna ertelendi. Güncel bilgilendirmelere göre ise TOGG modelleri 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkacak.

TOGG Satış Fiyatı Ne Kadar?

Tanıtılan araçların tasarımını, teknolojisini ve sunduğu özellikleri beğenen kişiler ise “TOGG satış fiyatı ne kadar?” sorusuna yanıt arıyor. TOGG yetkilileri henüz fiyat konusunda net bir resmi açıklama yapmadı. Ancak TOGG modellerinin fiyatlarının rekabetçi olacağı belirtildi.

Günümüzdeki C-SUV TOGG modelinin muadil teknolojisine sahip araç fiyatları 800 bin TL ile 1.2 milyon TL arasında değişiklik gösteriyor. Buna göre TOGG satış fiyatının da bu seviyelerde olacağı tahmin ediliyor. TOGG ön sipariş fiyatının ise piyasa satış fiyatından daha uygun olması bekleniyor.

TOGG Nerede Üretiliyor?

TOGG Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan fabrikasında 29 Ekim 2022’deki açılışıyla birlikte üretime başladı.

18 Temmuz 2020 tarihinde yapımına başlanan fabrika 1.2 milyon metrekarelik dev bir arazi üzerine kuruldu. Tesis içerisinde 10 yılda 1 milyon aracın üretilmesi hedeflenmekte. 2023’ün mart ayında satışa açılması planlanan TOGG otomobillerinin, öncelikle Türkiye taleplerini karşılaması ve sonrasında Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkelerine ihracat yapması beklenmektedir.

TOGG Özellikleri Nelerdir?

TOGG otomobilleri Türkiye’nin ilk yerli ve aynı zamanda tamamen elektrikli aracı olma özelliğini taşımaktadır. Prototip olarak tanıtılan TOGG modelleri arasında bulunan SUV ve Sedan model araçlar C segmenti elektrikli otomobil sınıfında bulunmaktadır. Peki, Türkiye’nin ilk yerli ve tamamen elektrikli araçlarının özellikleri neler?

TOGG Araçlarının Teknik Özellikleri

Türkiye Otomobil Girişim Grubu’nun çalışmalarıyla üretilen, ilk tanıtımıyla birlikte hem tasarım hem de teknoloji açısından fark yaratan TOGG araçlarının teknik özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Araçlar 3. Seviyede otonom sürüş özelliği sunmaktadır.
 • TOGG modelleri lityum iyon pillere sahiptir.
 • 150 kw’lık çift motor gücüne sahiptirler.
 • TOGG SUV modelinin 2 çeker modeli 200 beygir güce ulaşabilmektedir. Buna ek olarak 0-100 km hızı ise 7.6 saniye olarak ölçülmüştür.
 • TOGG SUV modelinin 4 çeker modeli ise 400 beygirlik güç sunmaktadır ve 0-100 km hızı ise 4.8 saniye olarak ölçülmüştür.
 • TOGG modelleri tamamen elektrikli bir motora sahiptir ve motorlar 30 dakika içerisinde %80’e yakın şarj edilebilmektedir.
 • Araçlar sürekli şekilde internete bağlı kalabilmektedir. En önemli TOGG özellikleri arasında gösterilen bu özellik sayesinde araçlara uzaktan arıza bakımı yapılabilir ve sürekli şekilde araçlar kendilerini günceller.
 • TOGG SUV modelinde 7 standart hava yastığı ve 2 opsiyonlu hava yastığı bulunmaktadır.
 • TOGG SUV modeli 300 ve 500 km sürüş menzili sunan iki farklı pil seçeneği sunmaktadır.
 • 500 litrelik bagaj hacmi ve 180 km/s maksimum hız sunan TOGG SUV modeli, sıfır emisyon sayesinde çevreye duyarlı bir araç olarak görülmekte.
 • Seviye otonom özelliklere sahip olan TOGG otomobillerin, kullanıcıların çok daha güvenli sürüş yapmasına olanak sağlayacağı düşünülmektedir.

BDDK Lisanslı Tasarruf Finansman Şirketi Katılımevim, hayalinizdeki araca faizsiz, kredisiz ve peşinatsız bir şekilde sahip olabilmeniz için çeşitli olanaklar sağlar.

Bütçenizi zorlamadan hayalinizdeki araca sahip olmak istiyorsanız hemen Katılımevim’e başvurabilir, fırsatlardan yararlanarak istediğiniz araç modelini satın alabilirsiniz. Katılımevim katılım şartları ve fırsatları hakkında daha fazla bilgi almak için ise 444 11 00 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir ya da en yakın Katılımevim şubemizi ziyaret edebilirsiniz.

Elektrikli araçların avantajları ve dezavantajları konusunu ele aldığımız yazımızı incelediniz mi ?

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!