Yeni Evlenecekler İçin Ev Satın Alma Rehberi

Evlenmek hemen her gencin hayalini kurduğu, hayatın bir evresinden başka bir evreye geçişini temsil eden, yeni heyecanların ve hayallerin filizlendiği ve hayata dair yeni sorumlulukların üstlenilmeye başlandığı bir süreçtir. Bu sorumluluklar arasında bütçe yönetimi de önemli bir yer tutuyor. Evlilik planı yapan çiftlerin büyük kısmı daha düğün yapmadan, kira ödememek ve çocuklarını yetiştireceği sıcak bir yuva sahibi olmak için ev alma arayışına giriyor.

Evlenme hazırlığında olan ya da yeni evli çiftler, uygun koşullarda ev sahibi olabilmek için yeni evlilere konut kredisi ve yeni evlilere konut desteği konularında araştırma yapıyor. Ancak ev satın almanın büyük bir karar olduğu ve aceleye getirilmemesi gerektiği unutulmamak gerekir. Yeni evlenecek olan veya yeni evlenen çiftler için ev alma kararlarında dikkat etmeleri gereken konuları kısaca özetliyoruz.

BİRİKİM YAPMAYA ÖNCEDEN BAŞLAYIN

Zamanında yapılan küçük birikimler kredisiz ev alma noktasına geldiğinizde size büyük fayda sağlayabilir. Bu yüzden iş hayatına atıldığınız andan itibaren ileriyi düşünerek her ay düzenli bir miktarda tasarruf yapmayı hedefleyebilirsiniz. Hatta Katılımevim’in sunduğu faizsiz ev alma modellerini değerlendirerek ileriye dönük harika bir yatırım yapabilirsiniz.

DÜĞÜN MASRAFLARINDA AŞIRIDAN KAÇININ

Söz konusu düğün olunca gençler için akan sular duruyor. Uzun zamandır hayali kurulan o an için her şeyin en iyisi tercih edilmek isteniyor. İyi bir düğün herkesin hakkı ancak bütçenizin sınırlarını bilmelisiniz. Borç ile yapacağınız lüks harcamalar, düğününüzün hemen ertesinde sizi zora sokabilir. Düğünde takılan takıları ev peşinatı olarak kullanmak ya da düğün için yaptığınız borçlar için kullanmak arasında tercih yapmalısınız.

EV KREDİSİ KULLANMADAN ÖNCE İKİ KERE DÜŞÜNÜN

Her ne kadar “Yeni evli çiftlere ev kredisi!” gibi kampanyalarla kredi çekerek ev sahibi olmak, çiftleri kira giderinden kurtararak ev sahibi yapması göz önüne alındığında mantıklı gibi görünse de yüksek faizli krediler bütçeleri zorlayabiliyor. Bunun yanı sıra bankalar, gelir düzeyi ve kredi puanı gibi kriterleri göz önünde bulundurarak her krediyi onaylamayabiliyor.

Hemen kredi çekmek yerine ev tutarının bir kısmını peşinatla ödeyerek ya da peşinat ödemeden faizsiz ev alma sistemine yönelmek, ev satın almanın bütçenize getireceği yükün azalması bakımından daha mantıklı olacaktır.

EV SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yeni evli çiftlere konut kredisi gibi ürünlerle veya Katılımevim’in sunduğu avantajlı, faizsiz ödeme sistemiyle ev sahibi olmaya karar verdiniz. Peki satın alacağınız evi nasıl seçeceksiniz? İşte bu noktada çok titiz davranmalısınız.

Bina Depreme Dayanıklı mı?

Ev alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında o evin sağlamlığı geliyor. Müteahhit firmanın güvenirliği, kullanılan malzeme kalitesi, inşaat yılı gibi birçok konuyu tek tek ele alarak binanın depreme dayanıklılığından emin olmalısınız.

Evin Konumu Nasıl?

Evin içini istediğiniz gibi dizayn edebilir, dilediğiniz yerlerde zevkinize göre tadilat yaptırabilirsiniz. Ancak satın aldığınız evin konumunu değiştiremezsiniz. Bu nedenle evin ulaşım, alışveriş yerleri, okullar, sağlık kuruluşları ve işinize yakınlığını değerlendirmelisiniz. Her imkana yakın olan evi bütçeniz dahilinde bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda olanaklar arasında bir denge kurarak tercih yapmanız gerekebilir.

Sosyal Çevresi Nasıl?

Atalarımız “Ev alma, komşu al” diyerek çevremizdeki insanların mutluluğumuza katkısını çok güzel özetlemiş. Harika imkanlara sahip, tüm sosyal tesislere yakın ve depreme dayanıklı bir ev seçmiş olsanız bile komşularınızla anlaşamıyorsanız tadınız kaçabilir. Bu yüzden ev alırken bölgedeki insanların sizin sosyokültürel yapınızla uyumlu olmasını da mutlaka kriterler içerisinde değerlendirmelisiniz.

BDDK Lisanslı Tasarruf Finansman Şirketi Katılımevim, evlilik hazırlığında olanlara ve yeni evlilere konut kredisinin faiz yüküne katlanmak yerine, bütçe dostu faizsiz ev sahibi olma sistemini öneriyor. Siz de hayallerinizdeki eve uygun koşullarda sahip olmak istiyorsanız hemen 444 11 00’dan bize ulaşın, detayları konuşalım.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!