Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar Nelerdir?

Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar Nedir?

Araç muayene tesislerinde gerçekleştirilen muayeneler sonucunda, bir araçta ciddi oranda tamir gerektiren hataların ortaya çıkması ağır kusurlar olarak nitelendirilir. Muayene istasyonlarında gerçekleştirilen incelemeler sonucunda hangi sorun ve hataların ağır kusur çerçevesi içerisine girdiği kesindir. Araçta bulunan eksiklikler araç muayenesinin sonucunda yazılan rapora ağır kusur olarak eklenir.

Listelenen ağır kusurların araç sahibi tarafından giderilmesi talep edilir. Araç sahibi ise bu ağır hasar olarak nitelendirilmiş olan kusurları giderdikten sonra tekrardan randevu alır ve araç muayenesini yaptırabilir. Bu süreçte ise kişiler genellikle “Araç muayenesi ağır kusurlar nelerdir?” sorusunun cevabını merak etmektedir.

Araç sahiplerinin arabalarında ortaya çıkmış olan her kusuru bilmeleri, kusur çerçevesinin geniş olması sebebiyle pek mümkün değildir. Bu noktada araç sahipleri araç muayene ağır kusur tablosunu inceleyerek istedikleri yanıtlara ulaşabilirler. Bir aracın düzenli olarak bakımlarını yaptırmak ise genellikle ağır kusurların ortaya çıkmasını engelleyebilir. Peki, “Ağır kusur nedir?”

Ağır Kusur Nedir?

Ağır kusur, trafik anında tehlikeye sebep olabilecek hem araç sahibine hem de çevredekilere ciddi zarar verebilecek aksam hataları demektir. Araç muayenesi sırasında gözlemlenen hafif kusurlar genel olarak aracın muayenesinin tekrarlanmasına sebep olmaz. Ancak araçta tespit edilen bir tane dâhi ağır kusur varsa o aracın tekrardan muayeneye girmesi zorunlu kılınır.

Ağır kusurları bir kişinin tespit edebilmesi için araç muayenesinde ağır kusurları bilmesi gerekir. Bunun için ise araç muayenesi ağır kusur tablosunu bilmeniz ya da aracınızın bakımlarını düzenli yaptırmanız ve çeşitli hizmetlerle aracınızı kontrol ettirmeniz gerekir. Araç muayenesinden kalmak istemeyen kişiler bu konuda çeşitli konuları merak edebilmektedir.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Binek araçlar için iki yılda bir, ticari araçlar ve kamyonet sınıfı araçlar içinse her yıl araç muayenesi yapılır. Ülkemizde trafiğin ve çevrenin güvenliği için araçların her yıl ya da iki yılda bir güvenlik denetiminden geçmesi zorunlu kılınmıştır. Araç muayenesi, güvenlik standartlarına tüm araçların uyması için geliştirilmiştir ve düzenli olarak yapılır.

Yangın Tüpü Ağır Kusur mu?

“Araç muayenesinde yangın tüpü ağır kusur mu?” sorusu da sıkça merak edilir. Araç muayenesi sırasında kontrol edilen ekipmanlar arasında yangın tüpünün bulundurulması da yer alır.

Araçların hatasız şekilde muayeneden geçmesi için motosiklet ve lastik tekerli traktör harici tüm taşıtların yangın tüpü bulundurması gerekir. Yangın tüpünün bulundurulmaması ağır kusur değildir ve muayene geçişinde sorun oluşturmaz.

İlk Yardım Çantası Ağır Kusur mu?

Araç muayenesinde sıklıkla akla gelen sorulardan biri de “İlk yardım çantası ağır kusur mu?” sorusudur. Araç ilk yardım çantası, reflektör ve yangın tüpü gibi malzemeler araç muayenesi sırasında yetkililer tarafından mutlaka kontrol edilir. İlk yardım çantası araç muayenesi sırasında hafif kusur olarak nitelendirilir ve ağır kusur değildir.

Stepne Ağır Kusur mu?

Stepne, bir araçta acil durumlarda lazım olabilecek en önemli parçalardan biridir. Lastik zedelenmesi durumunda ihtiyaç duyulan bu ekipman, özellikle trafik anında hayati öneme sahiptir. Bu nedenle “Stepne ağır kusur mu?” sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Araç muayenesinde stepne ağır kusur olarak nitelendirilir ve stepne bulundurmayan araçlar muayeneden geçemezler.

BDDK Lisanslı Tasarruf Finansman Şirketi Katılımevim sayesinde faizsiz, kredisiz ve peşinatsız istediğiniz araca sahip olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bütçenizi zorlamadan istediğiniz aracı satın almak için Katılımevim’e başvuruda bulunabilirsiniz. Katılımevim katılım şartları hakkında bilgi almak ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenmek için ise 444 11 00 numaralı çağrı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Araba satın alırken oto ekspertiz zorunlu mu ? Başlıklı yazımızı incelediniz mi ?

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!