Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet olarak adlandırılan sürücü belgesi, karayolunda seyreden otomobil, otobüs, traktör gibi motorlu veya motorsuz taşıtların kişiler tarafından kullanılması için trafik yönetim kurumları tarafından alınan bir belgedir.

Sürücü belgesi alabilmek için yetkili kurumlar tarafından düzenlenen sınava katılmalı ve sınav sonucunda ehliyet almaya hak kazanmalısınız. 2016 tarihinden önce sürücü belgesi aldıysanız artık ehliyet yenileme işlemi yapmalısınız. Karayolları Trafik Kanunu 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen eski tip sürücü belgeleri değiştirilme süresinin 31 Aralık 2024’e kadar uzatıldığını bildirdi. 2016 tarihinden sonra zaten yeni tip ehliyete geçildiği için bu tarihten itibaren ehliyet alanların yenileme işlemi yapmasına gerek görülmüyor. Ehliyet yenileme son tarih itibarıyla başvurular kabul edilmeyecektir.

Ehliyet yenileme randevu işlemi yapmak için öncelikle Alo 199 çağrı merkezinden, mobil uygulamalardan, internet üzerinden ya da nvi.gov.tr üzerinden randevu oluşturabilirsiniz. Nüfus müdürlüğü randevunuzu aldıktan sonra gerekli evrakları tamamlamanızın ardından ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sürücü belgelerini basıp PTT aracılığıyla başvuruda bulunan kişilerin adreslerine teslim ediyor. Eski sürücü belgeniz artık geçersiz olduğu için nüfus müdürlüklerinden veya e devlet üzerinden alacağınız geçici sürücü belgesi ile trafiğe çıkabilirsiniz.

Peki, ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir birlikte inceleyelim.

Ehliyet Yenileme için Gerekli Olan Evraklar

Yeni ehliyet başvurusunda bulunabilmeniz için gerekli olan bazı evraklar bulunuyor. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.

Ehliyet yenileme için gerekli olan belgeler şunlardır:

  • Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı- Yeni Kimlik Kartı veya Pasaport)
  • Eski sürücü belgeniz
  • Sürücü sağlık raporu
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kişinin adli sicil belgesi
  • Kan grubunun gösterildiği belge veya onaylı beyan yeni sürücü belgenizin başvurusunda yeterli olacaktır.

Ehliyet Yenileme Ücreti Nedir?

Ehliyet sahipleri yeni tip sürücü belgesi yenileme işlemini yapmak için ödeyecekleri miktarı merak ediyor. Nüfus müdürlüğünden yapacağınız eski tip ehliyetinizi yenileme işlemine 2022 yılında 15 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Eğer yeni tip sürücü belgenizi çeşitli sebeplerden dolayı yenilemek isterseniz de bunun için ödemeniz gereken tutar 2022 yılında 345 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücü belgesine sahip kişiler çoğunlukla araba kullanan veya ehliyetini alıp araba almaya imkan veya zaman bulamayanlar kişilerdir. Ehliyetini alan her birey araba kullanmanın verdiği heyecanla araba sahibi olmak istiyor. Çeşitli araba modellerine ve renklerine bakıp sahip olmak istediği arabanın hayalini kuruyor. Araba satın almaya karar veren fakat nakit ödeme yapmak istemeyen kişiler nasıl araba sahibi olacağını düşünmekle zamanını geçirirken tam da bu noktada Katılımevim devreye giriyor.

Katılımevim, araba sahibi olmak isteyen kişilerin hayallerine kavuşmasına destek olarak tasarruf finansman yöntemleri dahilinde sizleri arabanıza kavuşturuyor. BDDK lisansına sahip olan Katılımevim kurulduğu günden itibaren insanların yanında olan bir anlayış benimseyerek onların geleceğe yatırım yapmalarına imkan sağlıyor.

Siz de araba almak için peşinat ödemenize gerek kalmadan bütçenize uygun olarak belirlenen taksitli ödeme seçenekleriyle araba sahibi olabilirsiniz. Taksitleriniz sırasında yaşayacağınız gecikmelerde Katılımevim’e bilgi vererek taksitlerinizi dondurabilirsiniz. Bu süreçte sizden gecikme ücreti kabul edilmemektedir. Katılımevim bünyesine dahil olduğunuz andan itibaren hiçbir zaman sizden ek masraf talep edilmeden sadece ödemeniz gereken miktarlar doğrultusunda ödeme alınır.

Kimlik Yenileme Nasıl Yapılır? başlıklı blog içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Katılımevim, geçmişten bugüne dek birçok kişiyi araba sahibi yapmış ve yapmaya da devam ediyor. Siz de Katılımevim ailesine katılarak hayalinizdeki arabaya sahip olmak istiyorsanız 444 11 00 numarasını arayabilir, dilerseniz size en yakın Katılımevim şubesini ziyaret ederek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!