Kimlik Yenileme Nasıl Yapılır? Yeni Kimlik Nasıl Alınır?

Kimlik Yenileme Nasıl Yapılır?

Taşınması ve gerekli hallerle ilgili birimlere ve kişilere gösterilmesi zorunlu olan nüfus cüzdanlarının alınan kararla yeni kimlik kartlarıyla değiştirilmesi mecburi hale getirildi. Gelişen teknoloji ışığında çipli olarak üretilen yeni kimlik kartı hem kişiye ait daha fazla bilgi hem de yüksek güvenlik önlemleri barındırıyor. Aynı zamanda kredi kartı büyüklüğünde tasarlanan yeni kimlik kartlarını cüzdanda taşımak daha da kolay hale geliyor.

Peki, “Birçok konuda avantaj sağlayan kimlik kartı yenileme işlemleri için vatandaşların neler yapması gerekiyor?” yazımızda sizler için araştırdık.  

Yeni Kimlik Nasıl Alınır?

Yeni kimlik başvurusu için vatandaşlara iki farklı yol sunuluyor. Dilerseniz doğrudan Nüfus İlçe Müdürlüklerine giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu yöntemle sıra beklemeniz gerekebilir. Yoğunluk yaşanması durumda başvurunun ertesi güne sarkması da söz konusu. Bu sıkıntılarla uğraşmak istemiyorsanız randevu alarak, başvurunuzu sıra beklemeden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı Randevusu Nereden Alınır?

Yeni kimlik için randevu alma işlemine yönelik internet ya da çağrı merkezi seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Telefonla randevu almak için aramanız gereken numara: ALO 199.

İnternet üzerinden randevu almak için ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Web adresi randevu.nvi.gov.tr olan siteye girerek randevu alma işlemini kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Yeni Kimlik için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni kimlik kartı başvurusu için randevu aldığınız tarihte nüfus müdürlüklerine giderken mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken belgeler mevcut. Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve TC kimlik numaranızın bulunduğu resmi bir belge yeni kimlik için gerekli belgeler arasında yer alıyor. Resmi belge olarak nüfus müdürlüklerine nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport, sürücü belgesi ve aile cüzdanını götürebilirsiniz.

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yeni kimlik ücreti 2022 yılı itibarıyla 37,5 TL olarak belirlenmiş durumda. Randevunun alındığı nüfus müdürlüğüne gitmeden önce mutlaka bu ödemenin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yapılan ödemeler sistem üzerinden görülebiliyor, ancak yine de randevuya yanınızda ödeme makbuzuyla gitmenizde fayda bulunuyor.

Yeni Kimlik Ücreti Nasıl Ödenir?

Yeni kimlik kartı başvuru işlemleri için alınan ücreti farklı yöntemler kullanarak ödeyebilmeniz imkan dahilinde. Dilerseniz ücreti bizzat elden yatırabilir, dilerseniz de internet üzerinden kredi kartı ya da banka kartı kullanarak ödemenizi yapabilirsiniz. Ödemelerin yapılabileceği yerler şunlar:

  • PTT şubeleri
  • Vergi Dairesi Müdürlükleri
  • Anlaşmalı bankalar
  • Gelir İdaresi Başkanlığına ait web sitesi: gib.gov.tr

Yeni Kimlik Ne Zaman Gelir?

Gerekli belgeler teslim edilip başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra yeni kimlik kartları kişinin beyan ettiği adrese posta yoluyla ulaştırılıyor. PTT tarafından gönderilen yeni kimlik kartı yaklaşık 1 haftada sahibine teslim ediliyor. Yeni kimlik kartının hangi aşamada olduğunu ya da ne zaman teslim edileceğini öğrenmek için internet ya da çağrı merkezi aracılığıyla kontrol gerçekleştirebilirsiniz.

Kimlik Yenileme Son Tarih Ne Zaman?

Yeni kimlik son tarih olarak 1 Ocak 2024 belirlendi. Bu tarihten itibaren eski nüfus cüzdanlarının geçerli olmayacağını belirtmekte fayda var.

Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı blog içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Yeni kimlik kartlarının sunduğu kolaylıklar gibi Katılımevim de müşterilerine benzersiz fırsatlar sunuyor. Bütçenize uygun ödeme seçenekleriyle kendinizi ya da ailenizi zorlamadan hayallerinizi süsleyen evi satın alabilirsiniz. BDDK lisanslı Katılımevim’e başvurarak, faiz yükü olmadan ve peşinat için para biriktirmeye gerek kalmadan kira öder gibi kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım. Ya da 444 11 00 numarasını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!