İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde neredeyse bir ihtiyaç haline gelen araçlara, yüksek fiyatlardan dolayı ulaşmakta güçlük çekenlerin öncelikli tercihi ikinci el araç satın almak oluyor. Sıfır araçlara göre daha ekonomik olan ikinci el arabalar marka, model ve yaş seçenekleriyle her bütçeye hitap ediyor. Kişisel ihtiyaçlar ya da iş kullanımı için araç satın almayı düşünenlerin karşılaştıkları en büyük sorun ise tüm birikimlerini yatırdıkları aracın sürekli arıza yaparak sıkıntı çıkarması oluyor. Ülkemizde oldukça geniş bir piyasaya sahip olan ikinci el araç satışı sırasında satıcılar, alıcıya bazen yanıltıcı bilgiler aktarabiliyor.

Oysaki ikinci el araç alım satım işlemlerinde birtakım konulara dikkat ederek bu tarz sorunlardan kaçınmak mümkün. İkinci el araç satın alırken yanılmamanız adına önemli tavsiyeleri sizler için derledik.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç alacaklar dikkat edilmesi gereken konuları bildiklerinde yanılmadan isabetli bir tercih gerçekleştirebiliyor.

Doğru tercih için öncelikli olarak bütçenizi doğru hesaplamanız gerekiyor. Sadece aracın fiyatı değil, ikinci el araç vergisi, devir işlem masrafı ve sigorta ücretini de araç satın almak için ayırdığınız bütçeye eklemeniz büyük önem taşıyor. Böylelikle ekstra masraflara para yetiştirmekle uğraşmadan bütçenize uygun aracı seçebilirsiniz.

Satın almak istediğiniz marka ve modeli belirledikten sonra piyasa araştırması yapmayı ihmal etmeyin. Aynı marka, model ve yaştaki araçların ortalama hangi fiyata satıldığını araştırarak kendinizi araca değerinden fazla ödemekten koruyabilirsiniz.

Satıcının size aktardığı bilgileri mutlaka doğrulayın. Bunun için ilk olarak tramer kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Aracın şasi numarasına göre gerçekleştirebileceğiniz tramer kaydı sorgulaması sayesinde aracın kaza geçmişini, aldığı hasarları ve parça değişimlerini öğrenebilmek mümkün oluyor.

Aracın kilometresinin doğruluğunu da teyit etmeyi unutmayın. Satılık ikinci el araç modellerinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de arabanın kaç kilometrede olduğudur. Fiyat üzerinde belirleyici olan bu bilgi, bazen satıcı tarafından km sıfırlama işlemiyle değiştirilebiliyor. Aracın gerçekten kaç kilometrede olduğunu plaka no ya da şasi numarasıyla PTT’nin internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bazen tüm sorgulamaları gerçekleştirseniz bile araçta fark edemeyeceğiniz sorunlar olabiliyor. Bu gibi durumların yaşanmasını önlemek adına uzman birinden yardım almanız büyük önem taşıyor. Aracı satın almadan önce oto ekspertiz firmasına göstermek yanılmadan karlı bir alışveriş yapmanızı sağlıyor. Ancak oto ekspertiz işlemi için satıcının yönlendirmesine göre değil, sizin belirleyeceğiniz bağımsız bir firmaya başvurmanız gerekiyor.

İkinci El Araç Fiyatları Düşer mi?

İkinci el araç piyasası son yıllarda ciddi artışların yaşandığı bir ortam. Tüm dünyayı etkileyen pandemi, ülkemizde de ikinci el araç fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Etkisi hala devam eden bu durumun değişmesi talep durumuna bağlı.

İkinci el araçlara yönelik talebin azalması fiyatlarda mutlaka bir düşüşe sebep olacaktır. Ancak bu durumu önceden bilmek şu an için imkansız gibi. Güncel gelişmeleri ve ikinci el araç piyasasını yakından takip ederek yaşanacak düşüşler hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu doğrultuda araç alımı konusunda kararınızı verebilirsiniz.

Eğer beklemek istemiyor ve bir an önce kendi aracınızın koltuğuna oturmak istiyorsanız Katılımevim’in sunduğu fırsatlardan yararlanarak araç sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz sıfır dilerseniz de ikinci el olsun istediğiniz aracı Katılımevim’in geliştirdiği tasarruf finansman yöntemiyle satın alabilirsiniz.

Ayrıca “Araç Finansmanı ile Otomobil Sahibi Olmak Hayal Değil” başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

BDDK lisansı sayesinde birikimlerinizi güvence altına alan Katılımevim, sizden kredi puanı, sicil kaydı ya da kredi kartı dökümanları talep etmiyor. Sadece kimlik bilgilerinizle Katılımevim’e başvurarak kredi faizleri altında ezilmeden, bütçenize uygun ödeme seçenekleriyle ihtiyacınız olan araca ulaşabilirsiniz. Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım. Dilerseniz 444 11 00 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

 

 

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!