İskan Nedir? İskan Nasıl Alınır?

İskan Nedir ? İskan Nasıl Alınır ?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler iskan ne demek, iskan nedir sorularının cevaplarını öğrenmeye çalışıyor. Öncelikle ev almak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar arasında satın alınacak evin oturma izninin olması gerekmektedir. Oturma izni bulunan evler için iskan ruhsatı verilir ve bu ruhsatın diğer adı ise Yapı Kullanma İzin Belgesi olarak bilinir. İskan belgesi nedir sorusunu araştırdığınızda karşınıza çıkacak sonuçlar arasında yapı kullanma izin belgesinin ne olduğuna dair sonuçlar da çıkacaktır.

İskan nedir sorusunun cevabı olarak: İnşaatların eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından gerekli kontroller sağlanmasının ardından verilen belgedir diyebiliriz. Diğer adıyla Yapı Kullanma İzin Belgesi binaların daire sayısı, yapının inşaat alanı, taban alanı, binanın yüksekliği, binanın kat sayısı, birim maliyeti ve inşaat maliyetinin toplamı gibi yapı özelliklerinin detaylı şekilde yer aldığı belgedir.

İskan belgesi verilirken inşaatın teknik özelliklerine dikkat edilir. Binada kullanılacak yakıtın cinsi, ısıtma sistemi, su ve elektrik tesisatları, döşeme teknikleri, ortak kullanım alanları dahil duvar dolgu maddeleri dahil olmak üzere teknik özelliklere yer verilir.

Ülkemizde yapısı başlanmış ve tamamlanmış fakat iskanı olmayan pek çok yapı bulunur. Buna sebep ise inşaatı yapan şirketlerin onaylanan projeleri gereken şartlara uygun olarak tamamlamaması ya da sigorta primlerinin ödenmemiş olmasından kaynaklanır.

İskan nasıl alınır, iskan nereden alınır sorularıyla sıkça karşılaşılmaktadır. Yapı kullanma izin belgesi (iskan) ruhsatı olan yapılara verilir. Ruhsatsız olarak yapımına başlanmış veya eski binalara için iskan belgesi verilmemektedir. Yapınızın ruhsatına sahipseniz ve yeterli şartları taşıyorsanız gerekli birimlere dilekçe yazarak iskan belgesi alma işlemini başlatabilirsiniz.

Dilekçenizin gerekli yere ulaşmasının ardından İmar Müdürlüğü’nde görevli kişiler yapının gerekli kurallara uygun olarak ilerlediğini ve belirlenen şartları karşıladığını tespit etmek için yapıyı ziyaret etmeye gelirler.

Talimatlara uygun olarak düzenlenen ve eksiği bulunmayan yapılara belge verilirken eksiklikleri tamamlanmamış yapılara belge verilmeyerek bu eksikliklerin tamamlanması istenir. Gerekli şartların tamamen eksiksiz bir şekilde tamamlanmasıyla tekrar başvuru yapılır ve ardından iskan belgesi verilir.

Yapınız belge alabilme şartlarını karşıladığında sizden noter onaylı taahhütname istenir. İncelemelerin ardından Yapı Kullanma İzni Amirliği’ne taahhütname teslim edilerek bir sonraki sürece geçilir. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra iskan belgeniz hazırlanarak size teslim edilir.

İskansız Ev Alınır mı?

Ev almak isteyen kişiler iskansız ev alınıp alınmayacağı konusunu merak ediyor ve bu konu hakkında pek çok araştırma yapıyorlar. Öncelikle iskanı bulunmayan yapılar resmi olarak inşaat olarak nitelendiriliyor.

İskansız ev satın alacağınız zaman size daire tapusu yerine arsa tapusu verilmektedir. Eğer iskansız ev almak istiyorsanız banka kredisi kullanamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Nakit veya kendi birikiminizle iskanı bulunmayan ev satın alabilirsiniz.

Peki, iskan olmazsa ne olur? Eğer yapınızın veya satın almak istediğiniz evin iskanı yoksa size abonelik verilmez. Doğalgaz, su elektrik aboneliğini alabilmek için iskan belgesini temin etmelisiniz.

İskan almak için gereken evraklar nelerdir birlikte göz atalım.

İskan Almak için Gereken Belgeler Nelerdir? İskan Belgesi Nereden Alınır?

İskan almak için gereken belgeler şunlardır:

  • Tapu kaydı
  • Yapı adres bilgisi
  • Arsa payları ve numaraları
  • Metrekare ölçüleri
  • Bağımsız bölümlerin türleri ve sınıfları
  • Mal sahiplerinin bilgileri.

İskan almak için gerekli evrakların tamamlanmasının ardından iskan belgesi nereden alınır sorusuyla karşılaşıyoruz. İskan belgesi inşaatın yapıldığı bölgenin belediyesinden veya İl Özel İdaresi’nden temin edilebilir.

Arsa Tapulu Daire Ne Demek? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Katılımevim, kurulduğu günden bugüne dek ev sahibi olmak isteyen kişileri destekleyerek dileyen herkesin ev satın alabilmesine katkı sağlar. BDDK lisansına sahip olan Katılımevim bulunduğu sektör içerisinde birçok kişiyi hayallerine kavuşturarak kişilerin geleceğe yatırım yapmasını sağlamıştır. Siz de iskan belgesi bulunan bir ev satın almak istediğinizde 444 11 00 numarasını arayarak size sunulan ödeme yöntemlerini detaylı bir şekilde öğrenebilir, bütçenize uygun ödeme koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!