Konut Kredisi Araştırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

konut-kredisi

Konut kredisi almak istediğinizde bankaları araştırırken, dikkat edilmesi gerekenler listesinde faiz oranlarına kadar birçok konu var.

Konut kredisi araştırırken dikkat edilmesi gerekenler, ilerleyen süreçte yaşanabilecek ekonomik sıkıntıları önler. Ev sahibi olma konusunda fikirlerinizi fiiliyata dönüştürmeye başladığınızda hem bilmeniz hem de karar vermeniz gereken şeyler bulunuyor.

Söz konusu konular hakkında araştırma yapmadan ani bir kararla ev almaya karar verdiğinizde ilerde karşınıza farklı sorunlar çıkabilir. Mesela, ev almaya karar verdiğinizde, o yılın konut kredisi faiz oranları ve diğer yılların faiz oranları konusunda bilgi edinmeniz, kıyas yapmanızı kolaylaştırır.

Banka Faiz Oranları

Her banka tarafından farklı konut kredisi faiz oranları uygulanmaktadır. Ekonomideki en güvenli liman olmayı her dönem sürdüren konut sektörü, her daim yükselen değer olmaya devam ediyor. Hızlı değişen ekonomik dinamikler, konut fiyatlarına da yansıdığından konut almak eskisi kadar kolay değil. Bu nedenle ev sahibi olmak isteyen herkes öncelikle bankalara konut kredisi başvurusu yapıyor.

Kredi alırken tüketicilerin öncelikle en uygun faiz oranları konusuna dikkat etmesi gerekiyor. Ev kredisi faiz oranları kredinin geri ödemesi sırasında tüketicileri oldukça zorluyor.

Ev alacağınızda, bankaların konut kredisine uyguladıkları faiz oranına ilişkin kısa bir araştırma yapmanız, en düşük faizli krediyi bulmanıza önemli katkı sağlayacaktır.

Her banka tarafından farklı oranlarda uygulanmaktadır. Bankadan konut kredisi alacağınız da mutlaka faiz oranı dikkate alınmalı ve bu konuda genel bilgi edinilmeli. Sonradan, ev sahibi olmak isteyen ve kredi oranına yansıyacak olan masraflar hakkında bilgi olmayan tüketici bu sürpriz karşında sıkıntı yaşayabilir.

Konut kredisi faiz oranları, bu nedenle önceden araştırılmalı hatta başta o yılın konut kredisi faiz oranları ve diğer yıllara dair oranla kıyaslanarak en uygun konut kredisi faiz oranları belirlenmeli.

Ev alacağında finansal destek konusunda bankadan kredi kullanmayı düşünen biri ev kredisi faiz oranları ile konut kredisi hesaplama yöntemleri hakkında az da olsa bilgi sahibi olmalı.

Konut Kredisi Hesaplama İle Ortaya Çıkan Faiz Yükü

Konut kredisi hesaplama ile ortaya çıkan faiz yükü oldukça fazla. Kredi desteği olanağı sayesinde, konut edinmek isteyenlerin sayısı her gün biraz daha artmaktadır. Özellikle, dar ve orta gelirli vatandaşların yeterli birikimi yapmamaları nedeni ile konut alımında finansal destek için öncelikle başvurdukları yer banka konut kredileridir.

Konut kredisi ilk başta tüketicilere sağladığı kolaylık bakımından cazip gelmektedir. Oysa, konut kredisi hesaplama yöntemleri hakkında biraz bilgisi olan tüketiciler, konut faizleri ve konut kredisi alınırken bankaların uyguladığı diğer masraf kalemlerinin de krediye eklendiğini bilir. Örneğin; konut kredisi alındığında bankalar zorunlu hayat sigortası, ekspertiz raporu, ipotek konulması işlemi ve dosya masrafı gibi giderleri de faizle birlikte krediye eklemektedir.

Konut Kredilerinde Peşinat Oranı

Mutlaka her kredi kullanacak kişi tarafından alınacak evin yüzde 20’i oranı da bir birikime denk geliyor. Ev almak için bankadan destek alacak olsanız bile, bu durumda belli bir birikiminizin olması gerekmektedir.

Ev kredisi hesaplama yöntemlerini bilen kişiler zaten, bu detayı bilmektedir. Eğer Katılımevim ile peşinatsız ev seçeneklerini değerlendirmeyecekseniz, bankalardan kredi alacağınızda en düşük konut kredisi kadar kişisel belli bir birikim sağlamış olmanızda önemli bir unsur. Bankalar genel olarak konut kredi taleplerini yüzde 80 oranında vermektedir.

Ev alacak kişi yüzde yüz banka kredisi kullanamayacağından belli bir peşinatının olması gerekiyor.

Konut Kredisi Araştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gerekenler birçok unsur mevcut. Kişiler ekonomik gelirlerine uygun ve ihtiyaçlarını karşılan bir ev bulduğunuzda, banka yoluyla almak için konut kredisine başvurmanın yeterli olacağını düşünüyor.

Tüketicilerin genellikle göz ardı ettiği bir unsur ise, bankalar tarafından verilen kredinin yüzde 100 satın alınacak konut bedelini karşılaşmayacağıdır.

Ev almak konusunda konut kredileri finansal açıdan destek sağlasa da zaman zaman sıkıntılı süreçler olabiliyor. Ev sahibi olmak için kredi araştırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında; eklenecek olan masrafları da unutmamak gerekir.

Konut Kredisi Peşinatı ve Aylık Taksit Tutarı

Yaptığınız araştırma sonrasında en uygun faiz oranları için bankaya başvurduğunuzda alacağınız kredi tutarı siz ve banka arasında yapılacak anlaşmaya göre belirlenir.

Kredi kullanıldığında ödeme süresinin uzun olması her ne kadar ödemede kolaylık gibi görünse de kredi tutarına masraf ve faiz işletileceğini bilmek lazım.

Aylık taksit tutarı, başvurusu sonrasında kullanılacak kredi tutarına ve kredi alan kimseniz, çekilen krediyi ne kadar sürede önemek istediği ile alakalıdır.

Konut Kredisi Dosya Masrafı

Dosya masrafı, kullanan her tüketiciye banka tarafından uygulanmaktadır. Ev sahibi olmak isteyen ve finansal destek konusunda bankalara başvuranlar faiz, ekspertiz ücreti, zorunlu sağlık sigortası ve dosya masrafı gibi gider kalemlerinin de kredi tutarına eklendiğini bilmesi gerekiyor

Katılımevim Teslimat

Katılımevim Teslimat Nasıl Oluyor ?

Faizsiz Finans Yöntemi İle Ev Alma

Faizsiz finans yöntemi ile ev alma yöntemi büyük ilgi görüyor. Ev sahibi olmak için son yıllarda faizsiz finans yöntemlere ilgi gösterenlerin sayısı artmaktadır. Bu yöntemle ev almak isteyenler banka veya faize bulaşmadan, kendi bütçelerine uygun şekilde kolayca taksitler halinde ödeme yaparak konut sahibi olabiliyor.

Katılımevim Tasarruf Finansman Yöntemleri

Katılımevim tasarruf finansman yöntemleri, 4 farklı seçenekten oluşuyor. Ev almak isteyen dar ve orta gelirli alıcılar, banka veya faize gerek kalmadan Katılımevim sayesinde faizsiz ev olanakları kapsamında ev sahibi olmak olabiliyor. Katılımevim, isteyen herkese birikime dayalı faizsiz finansa desteği sağlıyor. Katılımevim, tarafından sunulan 4 ayrı tasarruf finansman yöntemi;

  • Çekilişli Plan
  • Adım Adım Çekilişli Plan
  • Kişiye Özel Plan
  • Adım Adım Kişiye Özel Plan’dan oluşmaktadır.

 

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!