ÖTV Muafiyeti Nedir ve Nasıl Alınır?

ÖTV Muafiyeti Nedir?

Günümüzde herkes için bir ihtiyaç halini alan özel bir araca sahip olmak, bazı durumlarda daha da çok önem kazanıyor. Özellikle engelli bireylerin özgürce bir yerden bir yere giderek hayata karışmaları için özel bir araca sahip olmaları büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda yapılan çeşitli düzenlemeler engellilerin araç sahibi olmalarını kolaylaştırıyor. Bu düzenlemelerden biri olan ÖTV muafiyeti hem engelli bireylerin hem de ailelerinin hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Yapılan düzenlemenin istismar edilmemesi ve engellilerin haklarını korumak adına ÖTV muafiyetli araç alımı için belirli şartlar aranıyor. Aracın fiyatına göre değişen ÖTV hesaplama engelli bireylerin ya da yakınlarının çoğu zaman kafasının karışmasına sebep olabiliyor. Hazırladığımız yazıda ÖTV muafiyetine dair her türlü bilgiyi aktararak kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. İşte detaylar…

ÖTV Muafiyeti Nedir?

Peki, “Tam olarak ÖTV muafiyeti ne demek?” Bu soruyu cevaplamadan önce ÖTV’nin ne olduğuna bakmamız gerekiyor. Açılımı Özel Tüketim Vergisi olan ÖTV, belirli bir malın veya ürünün satın alınması sırasında devlete ödenen bir vergi türü olarak tanımlanıyor.

ÖTV, KDV gibi mal ya da ürün her el değiştirdiğinde alınmıyor. Sadece ithal edilen ya da üretilen malı ilk satın alan kişi tarafından ödeniyor. Genellikle lüks tüketim mallarına yönelik uygulanan ÖTV, sıfır araçlarda aracın nihai fiyatını belirleyen unsur oluyor.

ÖTV muafiyeti ise vücudunda belirli bir oranda işlev kaybı olan vatandaşlara daha kolay araç sahibi olabilmelerine yönelik devlet tarafından tanınmış bir hak. Burada dikkat edilmesi gereken konu ÖTV muafiyeti ve indirimi arasındaki farkı bilmek oluyor. Yüksek engellilik oranlarında ÖTV ödemeden araç sahibi olabilmek mümkün. Daha az engellilik durumunda ise ÖTV muafiyeti değil, ÖTV indirimi söz konusu oluyor.

ÖTV Muafiyeti Kimlere Verilir?

ÖTV ödemeden sıfır araç satın alma hakkına yani ÖTV muafiyetine sahip olmak için engellilik oranına bakılıyor. Engellilik oranı %90 ve üzeri olanlar ÖTV muafiyetinden faydalanabiliyor. Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan raporla engelli bireyler bu haktan yararlanabiliyor.

Raporda %90 üzerinde engeli bulunan kişinin araç kullanmasına yönelik herhangi bir engelin bulunmadığının belirtilmesi ve H sınıfı ehliyete sahip olması durumunda ÖTV muafiyetinden faydalanan kendi aracını kullanabiliyor. Eğer engelli kişi araç kullanamıyorsa B sınıfı ehliyeti bulunan 3. dereceye kadar olan aile fertleri engellinin sahip olduğu aracı kullanabiliyor.

Engelli ÖTV indirimi için ise engellilik oranının en az %40 olması gerekiyor. Engellilik oranı %40-89 arası arası olan engelli bireyler için %26,3 oranında ÖTV indirimi uygulanıyor.

ÖTV muafiyetinden ya da indiriminden yararlanılarak satın alınacak araca 450.500 TL fiyat üst limiti konulmuş durumda. Bu fiyatı aşan araçlarda ÖTV muafiyeti ya da indirimi uygulanmıyor.

ÖTV Muafiyeti Nasıl Hesaplanır?

ÖTV indirimi engelli bireylere araç satın alım işlemleri sırasında tanınan ayrıcalıkların başında geliyor. %90 ve üzeri engel oranına sahip olan bireyler aynı zamanda Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeden de araç satın alabiliyor.

Genellikle araçlar fiyatlarına ÖTV eklenerek satışa sunuluyor. Bu durumda ÖTV muafiyet hesaplama işlemi yaparak ne kadar ödemeniz gerektiğini bulabilirsiniz. Araç silindir hacmine ve aracın vergisiz fiyatına göre belirlenen ÖTV oranını aracın fiyatından çıkararak ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz.

Bunun için internette bulunan engelli ÖTV hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. %26,3 olan ÖTV indirimini de bu yöntemle hesaplayabilirsiniz.

ÖTV Nedir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Araç alım konusunda engellilere devlet tarafından sağlanan kolaylıkları Katılımevim’de de bulabilirsiniz. BDDK lisanslı Katılımevim sayesinde faiz ödemeden, bütçenizi zorlamayacak seçeneklerle sıfır aracınıza sahip olarak özgürce hareket edebilirsiniz. Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım. Dilerseniz 444 11 00 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

 

 

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!