Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Nedir? Araçlarda ÖTV Ne Kadar?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Nedir?

Özellikle sıfır araç satın alım işlemlerinde sıklıkla karşılaşılan ÖTV, aslında birçok mal ve ürünün satışında uygulanan bir vergi türü oluyor. Avrupa birliğine uyum süreci çerçevesinde yürürlüğe giren ÖTV kanunu, doğaya ya da insan sağlığına zararlı ürün ve malların alımını azaltmaya yönelik bir amaç taşıyor.

“Sıfır araçlarda ÖTV indirimi nedir ya da sıfır araç satın alırken ödenmesi gereken ÖTV ne kadar?” Araç satın almayı düşünen çoğu kişinin merak ettiği soruların başında geliyor. Gelin bu soruları yanıtlarını beraber arayalım.

ÖTV Nedir?

Satışı yapılan mal ve ürün üzerinden oransal olarak alınan vergi türüne ÖTV denir. Açılımı ise Özel Tüketim Vergisidir ve sadece belirli ürün gruplarına yönelik uygulanır. Hangi ürün ve malların satışından ÖTV alınacağı ve ÖTV oranları ise kanun tarafından belirlenir.

Bu kanuna göre ÖTV kürk, mücevher, lüks taşıtlar, alkol, sigara, benzin ve beyaz eşyalardan alınıyor. Bazı özel durumlarda ise ÖTV indirimi ya da muafiyeti söz konusu olabiliyor. Özellikle araç satın alırken geçerli olan ÖTV indirimi engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik atılan bir adım oluyor.

Özel Tüketim Vergisi Ne Zaman Çıktı?

ÖTV, meclis tarafından onaylanan özel bir kanunla 2002 yılında yürürlüğe girdi. 12 Haziran 2002 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ÖTV kanunu, 1 Ağustos 2002 tarihinde uygulanmaya başlandı. 20 yıllık oldukça eski bir geçmişi olan ÖTV, özellikle sıfır araç satın alımlarında araç fiyatına aracın silindir hacmi baz alınarak ekleniyor. Çoğu sıfır araç fiyatı ÖTV eklenmiş haliyle alıcılara sunuluyor. Araç satın almadan önce ÖTV hesaplama işlemlerini gerçekleştirerek ne kadar ÖTV ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

ÖTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç ÖTV oranları satın alınacak aracın silindir hacmine ve fiyatına göre değişiklik gösteriyor. Yıldan yıla değişebilen ÖTV oranları araç silindir hacmi ve fiyatına göre en son şu şekilde belirlenmiş durumda:

  • Silindir hacmi 1600 m³ ve altı, fiyatı ise 92.000 TL ve altı olan otomobillerde %45
  • Silindir hacmi 1600 m³ ve altı, fiyatı ise 150.000 TL ve altı olan otomobillerde %50
  • Silindir hacmi 1600 m³ ve altı, fiyatı ise 150.000 TL üzeri olan otomobillerde %80
  • Silindir hacmi 1600 m³ ve 2000 m³ arası, fiyatı ise 170.000 TL ve altı olan otomobillerde %130
  • Silindir hacmi 1600 m³ ve 2000 m³ arası, fiyatı ise 170.000 TL üzeri olan otomobillerde %150
  • Silindir hacmi 2000 m³ ve üzeri olan otomobillerde ise fiyattan bağımsız %220

2022 yılına göre belirlenmiş bu oranlar sadece otomobiller için geçerli. Elektrikli araçlar, Hybrid araçlar, motosikletler, minibüsler ve otobüsler için ayrıca belirlenen ÖTV oranları mevcut.

Araçlarda ÖTV indirimi ve muafiyeti ise sadece engelli vatandaşlara yönelik uygulanıyor. Engellilik oranı %90 ve üzeri olan vatandaşlar ÖTV ödemeden sıfır araç sahibi olabiliyor. Engellilik oranı %40 ve %90 arasında olan kişiler ise %26,3’lük ÖTV indiriminden faydalanabiliyor.

ÖTV muafiyeti ile alakalı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Sıfır araç satın almak istiyor ancak kredi faizi ödemekten çekiniyorsanız Katılımevim olarak endişelerinizi gidermek için yanınızdayız. Herhangi bir birikiminiz olmasa da dahi Katlımevim’in sunduğu ayrıcalıklı seçeneklerle hayalinizdeki araca kavuşabilirsiniz. Bütçenize göre ayarlayabileceğiniz taksitlerle peşinat ya da faiz ödemeden güvenle aracınıza sahip olabilirsiniz. Yıllarca sayısız kişiyi ev ve araç sahibi yapmış olan ve güvenilirliği ile bilinen Katılımevim üstelik BDDK lisanslı. Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurup gönderin, sizi arayalım. Dilerseniz 444 11 00 numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

 

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!