Tamamlanmamış Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tamamlanmamış Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev satın almayı düşünenlerin hakkında sıklıkla araştırma yaptıkları konut seçeneklerinden biri de tamamlanmamış evlerdir. Henüz inşaat halinde olan evleri satın almanın evin iç mimarisine karar verme, esnek ödeme imkanlarından faydalanma ve uygun fiyat seçeneklerine sahip olma gibi sunduğu birçok avantaj mevcuttur.

Tüm bu avantajların yanı sıra tamamlanmamış ev satın alırken eğer dikkatli davranılmaz ise birtakım olumsuz durumlar da yaşanabilir. Olumsuz durumlarla karşılaşmadan tamamlanmamış inşaat halinde ev satın almak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızda özetledik.

Tamamlanmamış Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yapımı tamamlanmamış satılık ev seçeneklerinden faydalanmadan önce inşaatı gerçekleştiren inşaat şirketi ya da müteahhit başta olmak üzere birçok konu hakkında ayrıntılı ve kapsamlı bir şekilde araştırma yapmak gerekir. Araştırma kapsamında sorgulamanız gerekenler şunlardır:

  • İnşaat firmasının güvenilir olduğundan emin olun. Bunun için firmanın daha önceki projelerini, bu projeler kapsamında verdiği taahhütleri yerine getirip getirmediğini, firmadan daha önce inşaat halinde ev satın alanlarla görüşerek öğrenebilirsiniz.
  • Evin gerçek değerini öğrenin. Fiyat ya da ödeme seçenekleri konusunda anlaşma yapmadan önce çevrede bulunan emsal evlerin değerleriyle kıyaslama yapabilirsiniz. Ödeyecek olduğunuz taksitleri ve toplam miktarı kıyaslama sonucunda elde ettiğiniz fiyat bilgileriyle beraber değerlendirerek evinizi karlı bir şekilde satın alabilirsiniz.
  • Teknik şartnameyi dikkatli okuyun. Evin iç ve dış alanlarının nasıl olacağına dair ayrıntılı bilgilerin yer aldığı teknik şartnamenin tamamını okumaya özen göstererek inşaat bittiğinde tatsız sürprizlerle karşılaşmaktan korunabilirsiniz. Teknik şartnamede evin içerisinde kullanılacak duvar ve zemin kaplama türlerinden bahçe, havuz ve otopark gibi dış alanların özelliklerine kadar birçok detay bulunur.
  • Satış sözleşmesinde önemli detayların yer aldığından emin olun. Satış sözleşmesini imzalamadan önce evin net ve brüt metrekaresinin, teslim tarihinin ve teslim tarihi gecikirse inşaat firmasının gecikmeyi nasıl telafi edeceğinin ayrıntılı bir şekilde yazdığından emin olarak paranızı garanti altına alabilirsiniz.

Tamamlanmamış Ev Alırken Belediyeye Sorulması Gerekenler Nelerdir?

Tamamlanmamış ev satın alırken bazı önemli bilgileri inşaatın gerçekleştirildiği yerin bağlı olduğu belediyeden talep ederek yatırımınızı güvence altına alabilirsiniz. Tamamlanmamış ev alırken belediye sorulması gerekenler şunlardır:

  • Arsanın üzerinde herhangi bir şerh ya da haciz olup olmadığını, mülkiyetinin kime ait olduğunu ve kat irtifakına uygunluğu öğrenmek için arsanın tapu kaydı
  • Kat izni
  • Belediye imar planı
  • Parselasyon bilgisi
  • Bina yapı ruhsatı

Bu bilgileri belediyeden temin etmeden satış sözleşmesini imzalamamak gerekir. Aksi halde inşaat tamamlandıktan sonra iskan alımı ve tapu alımını gerçekleştirmeniz imkansız hale gelebilir.

İmar planı nedir ve nasıl yapılır başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tamamlanmamış Eve Konut Kredisi Alınır Mı?

Tamamlanmamış eve konut kredisi almak için belirli şartların karşılanmış olması gerekir. Öncelikli şart banka ve inşaat firması arasında proje bazlı bir anlaşmanın olmasıdır. Böyle bir anlaşma söz konusu ise inşaat tamamlanmamış olsa bile kredi çekerek projeden ev satın alabilirsiniz.

Eğer banka ve inşaat firması arasında gerçekleştirilmiş herhangi bir anlaşma bulunmuyorsa kredi için inşaat tamamlanma oranı devreye girer. Birçok banka tamamlanmamış eve kredi vermek için inşaatın %80 oranında bitmiş olmasını şart koşar. Bunun için büyük inşaat işlerinin bitmiş, çatı, pencere, asansör gibi alanların tamamlanmış, sadece ufak inşaat işlerinin kalmış olması gerekir.

Banka kredisiyle ev almanın kefil, peşinat ve faiz gibi birçok farklı şartı da mevcuttur. Bu şartlarla uğraşmak istemiyorsanız Katılımevim’e başvuru yapabilirsiniz. BDDK lisanslı Katılımevim sayesinde faiz ve peşinat ödemeden, kefil bulma arayışı içerisine girmeden evinizi satın alabilirsiniz. Katılımevim’in ev satın alma konusunda sunduğu avantajların ayrıntılarını öğrenmek için 444 11 00 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!