Tapu Devri Nasıl Yapılır? Tapu Devri için Gerekli Evraklar

Tapu Devri Nasıl Yapılır? Tapu Devri için Gerekli Evraklar

Evinizi satarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Bunların en önemlilerinden biri de tapunun yeni sahibine devredilmesidir. Evinizin tapusunu devretmek, onu satmanın önemli bir adımıdır. Mülkiyet haklarını sizden, yani satıcıdan alıcıya aktarır. Taşınmaz mülklerin el değiştirmesine de tapu devri denir. Dikkat ve özen gerektiren bir süreçtir çünkü hataların düzeltilmesi maliyetli ve zaman alıcı olabilir. Süreç boyunca hem alıcının hem de satıcının haklarının korunması için tapu devrinin nasıl doğru bir şekilde yapılacağı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Tapu Devri için Gerekli Evraklar

  • Tapu senedinin aslı veya fotokopisi (bu belge, mülkün sahipliğini kanıtlamak için sunulmalıdır)
  • Her iki nüshada da T.C. Kimlik numaranızın açıkça görülebileceği şekilde kimlik kartınızın aslı ve fotokopisi
  • İlgili belediyeden gayrimenkulün güncel piyasa değerini gösteren bir belge
  • Tapu işlemlerini sizin adınıza yürütmesi için bir gayrimenkul danışmanı veya yetkili kişi tuttuysanız, yetkilerinin vekaletname belgeleri
  • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Belgesi

Tüzel Kişiler İçin Gerekli Ek Belgeler;

  • Vergi levhası aslı ve fotokopisi
  • İmza sirküleri
  • Son yönetim kurulu seçiminin bulunduğu Sicil Gazetesinin nüshası
  • Taşınmaz varlıklarla ilgili yetkili görevlilere ilişkin kimlik bilgilerini içeren yetki belgesi
  • Satışı vekil yapacak ise vekaletname

Tüm bu belgeler, Tapu Sicil Müdürlüğündeki tescil işlemlerinin başarıyla tamamlanabilmesi için önceden hazırlanmalıdır.

Tapu Devri Süreci

Tapu devrinin yapılabilmesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapu randevu sistemi üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Randevuya giderken gerekli belgeler yanınızda olmalıdır. Belgelerin teslim edilmesinin ardından işlemi gerçekleştiren kişinin sistemde kayıtlı iletişim numarasına tapu harcı ve tapu döner sermayesi için mesaj gönderilir. Ödeme işlemlerinden sonra Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidilerek işlem tamamlanır.

Tapu Vekaleti Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tapu vekaleti verirken tapu vekaletnamesinin kapsamı belgede açıkça belirtilmelidir. Bu, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri tarafından hangi işlemlerin gerçekleştirileceği konusunda herhangi bir karışıklığın önlenmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, bir satış işlemi gerçekleştiriyorsanız, belgede “gayrimenkul satışı” ifadesinin yer aldığından emin olmalısınız. Ayrıca vekaletnamenin sınırları da belirtilmelidir. Devredilen taşınmaz malla ilgili her türlü bilgi tapu vekaletnamesinde yer almalıdır. Buna adres, parsel numarası vb. gibi bilgiler de dahildir, böylece hangi mülkün devredildiği konusunda herhangi bir karışıklık yaşanmaz. Vekaletnamenin geçerli kalacağı süre de belgede belirtilmelidir. Bunu yapmazsanız, süresiz olarak geçerli kalabilir; bu nedenle, varsa bir son kullanma tarihi eklemeniz önemlidir. Eğer son kullanma tarihi eklemediyseniz, noterden fesih başvurusunda bulunabilirsiniz.

Masrafsız Tapu Devri Nasıl Olur?

Herhangi bir maliyetle uğraşmadan tapu devri yapmak, tapu sicil müdürlüğüne giderek mümkün olabilmektedir. Bu tapu devri, “Tapu Hibesi” olarak bilinen ve iki taraf arasında gerçek satışın yerini alan bir süreçle tamamlanır. Masrafsız tapu devri için gereken belgeler arasında tapu belgeleri, tarafların fotoğraflı kimlik belgeleri ve son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafları mevcuttur. Taraflardan birinin veya her ikisinin de vekil tayin edip etmediğine bağlı olarak ek bir belge gerekebilir. Bu belgeler tamamlandığında, tapu devrini herhangi bir maliyet oluşmadan gerçekleştirmek mümkündür.

Birikimlerinizi BDDK Lisanslı Katılımevim güvencesine emanet ederek, peşinatsız ve faizsiz ev ya da araba sahibi olabilirsiniz. Pahalı olabilecek kredi taksitleri ve faizlerle bütçenizi zorlamanıza da gerek kalmaz; daha uygun taksitlerle ev sahibi olmanın keyfini yaşarsınız! Detaylı bilgi almak için formu doldurup gönderebilir ya da 444 11 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!