Veraset İlamı Nedir? Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Veraset İlamı Nedir ?

Veraset ilamı, miras bırakan (muris) kişinin vefatı halinde miras üzerinde hak sahibi olan mirasçıların kimler olduğunu, kalan mirastan ne kadar oranda faydalanabileceklerini gösteren mirasçılık belgesidir.

Miras sahibi olan kişilerin vefatından sonra kalan mirasın paylaşılması konusunda çok fazla sorunlarla karşılaşılır. Mirasın hakkaniyetli bir şekilde doğru oranda kişi ve kişilere dağıtılması, gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi, mirasçılığınızın resmiyet kazanması için veraset ilamı önemli bir belge niteliğindedir.

Veraset ilamı ile birlikte miras kalan kişi tereke mallarını talep edebilir ve dilerse tahsil edebilme hakkına sahip olur. Ölen veya gaipliği kanıtlanmış kişilerin geride bıraktığı mallarıyla birlikte alacak borçları varsa veraset belgesi ile hepsinin üzerinde hak sahibi olur. Aynı şekilde taşınmaz malların tapu işlemleri ile birlikte hukuki işlemler yapma hakkı da tanınır.

Miras bırakan kişinin vefatının ardından mirasın kaldığı kişiler mirasçı sıfatını taşımaya başlar. Mirasta hak sahibi olanlar ise veraset ilamı nedir, veraset ilamı nasıl alınır gibi soruların cevabını almak için araştırmaya koyuluyor. Bu konu gerek yurt içinde yaşayan mirasçılar gerek ise yurt dışında yaşayan mirasçılar için oldukça önemlidir.

Mirasçıların, mirasçılık sıfatını alabilmeleri için aslında bu belgeye ihtiyacı yoktur fakat birçok hukuki işlemin başlatılması ve tamamlanması için veraset ilamı belgesine ihtiyaç duyulur. Kamu işlemlerini gerçekleştirebilmek için belgeye sahip olmanızda yarar bulunur.

Mirasçı olduğunuzu resmiyette kanıtlayabilmeniz için veraset ilamı süresi bulunmaz. Fakat kişinin vefatından 3 ay içerisinde vergi beyannamesi vermeniz gerekir ve bunun için de veraset ilamı çıkarmanız gereklidir.

Peki oldukça önemli bir belge niteliği taşıyan veraset ilamı nasıl alınır, nerelere başvurulması gerekir birlikte inceleyelim.

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Veraset ilamı olarak bilinen diğer adıyla mirasçılık belgesi, mirasçıların ölen kişinin bıraktığı miras üzerinde hak sahibi olduklarını ve mirasta bulunan paylarını gösteren belgedir. Mirasçılar arasında miras paylaşımı yapılana dek tüm mirasçılar terekedeki bütün mallara sahip olabilir ve miras üzerinde hakkı bulunan her bireyin bu malları kullanımı söz konusu olabilir.

Mirasçılar, ölen kişinin miras bıraktığı taşınır malları (ev eşyaları, beyaz eşya, tablo vs.) ve taşınmaz malları (ev, arsa vs.) kullanabilir ve bununla ilgili bir sorunla karşılaşmazlar. Fakat taşınmaz malların üzerinde hak sahibi olmak ve miras bırakan kişinin bankada bulunan parasını kullanabilmek için veraset işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi önemlidir.

Mirasçılar veraset ilamını alabilmek için öncelikle yetki verilen Sulh Hukuk Mahkemelerine veya notere başvuru yapmaları gerekir. Veraset ilamında bulunmak isteyen vatandaşlar ilk olarak belgelerini bu kurumlara ibraz ettirmelidir.

Noterden veraset ilamı almak istediğinizde mirasçının mutlaka ölen ya da gaipliği kanıtlanmış (muris) kişi ile arasında akrabalık ilişkisi bulunması gerekir. Eğer kişiler arasında akrabalık yok ise bu durumda veraset ilamı nasıl çıkar diye düşünüyorsanız sadece dilekçe hazırlayarak Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yaparak belgeye ulaşabilirsiniz.

Noterden veraset ilamı alınabilmesi için başka bir koşul ise yabancılık unsurunun olmamasıdır. Mirasçıların bir veya birden fazlasının yabancılık unsuru taşıması halinde veraset ilamı için Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunulması gerekir.

Noterden veraset ilamı ücreti 2022 yılı için 200-300 TL olarak belirlenmiş olup Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından belirlenen veraset ilamı ücreti ise  300-400 TL arasında bulunur.

Peki, kişilerin mirasçı olduklarını ispat etmeleri için gerekli olan veraset ilamı nereden alınır birlikte inceleyelim.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Murisin vefat etmesi üzerine mirasta kimlerin hak sahibi olacağı, kişilerin kalan mirastan ne kadar pay alabileceğini öğrenmek için çıkarılması gerekli olan veraset ilamı belgesi 2011 yılına kadar Sulh Hukuk Mahkemelerinden alınabiliyordu. Bu belgeye sahip olmak için öncelikle mirasçıların Sulh Hukuk Mahkemelerine yazılı olarak başvuru yapmaları gerekirken, 2011 yılından itibaren Medeni Kanun’da değişikliğe gidildi.

Medeni Kanunda yapılan değişikliğe göre artık veraset ilamı almak için Sulh Hukuk Mahkemeleri İle birlikte artık noterler tarafından da veraset ilamı çıkartılarak mirasçılara verilmesi kararlaştırılmıştır.

Veraset ilamının Hem Sulh Hukuk Mahkemeleri hem de noterler tarafından verilebiliyor olması mirasçıların işini kolaylaştırarak belgeye daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamıştır. Veraset ilamı almak isteyen kişiler bu iki kuruma başvuruda bulunarak belgelerine sahip olabilirler.

Veraset İlamı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Veraset ilamına sahip olabilmek için başvuru yapmanız gerekir ve başvurunuz sırasında gerekli olan birtakım belgeler bulunur. Mirasçılık için başvuru yapmadan önce tüm belgelerinizi hazırlamanız işinizin daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Veraset ilamı için gerekli belgeler şunlardır:

  • Nüfus kayıt örneği
  • Ölüm belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Veraset ilamı talep dilekçesi

Veraset ilamını alarak mirasçı olduğunuzu resmiyette kanıtlamak için bu belgeleri temin ederek başvurunuzu gerekli kurumlara yapabilirsiniz.

Veraset İlamı Nasıl Sorgulanır?

Veraset ilamı sorgulama yapabilmeniz için öncelikle E-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-devlet şifreniz var ise şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ‘Veraset Sorgulama’ yazarak sorgulama butonuna tıklamalısınız. Karşınıza gelecek olan sorgulama sayfasına miras bırakan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını yazarak size bırakılan miras olup olmadığının sorgulamasını yapabilirsiniz.

BDDK lisansına sahip olan Katılımevim, kurulduğu günden bugüne dek insan odaklı yaklaşımla vatandaşların yanında yer alan çalışmalar yaparak kişilerin yatırım yapmalarını destekler. Sizler de yıllardır güvenle hizmet veren Katılımevim’in vatandaşlara sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerden faydalanarak size özel oluşturulan avantajlara dahil olabilirsiniz.

Katılımevim’e 444 11 00 numarasıyla ulaşabilir, merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını alabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!