Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

İki ayrı sigorta türü olarak nitelendirilen zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası birbiri ile sıkça karıştırılabilmektedir. Kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırma sürecinde mağduriyet yaşamak istemiyorsanız sundukları hizmetleri, poliçe kapsam maddelerini ve bu iki sigorta hakkındaki farkları bilmeniz oldukça önemlidir. Bu yazımızda trafik sigortası ve kasko farkını açıklıyoruz.

Trafik Sigortası Nedir?

Yeni araç sahibi olmuş bireyler “Trafik sigortası nedir?” ve “Trafik sigortası ne işe yarar?” sorularının cevabını sıklıkla merak etmektedir. Zorunlu trafik sigortası Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nın kısaltması olarak kullanılmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu gereğince zorunlu trafik sigortasının yapılması gerekmektedir.

Trafik sigortası, herhangi bir trafik kazası durumunda karşı tarafın malına ya da canına gelen zararı, sigorta poliçesinde yer alan sınırlar içerisinde karşılayan sigorta türüne denir. Türkiye’de yapılması zorunlu olduğu için en yaygın sigorta türü olarak bilinen trafik sigortası, sorumluluk sigortası kapsamında yer aldığı için 3. kişilere verilen zararlardan sorumludur ve bunları karşılar.

Trafik Sigortası Nasıl Yapılır?

Yeni araç sahiplerinin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi de “Trafik sigortası nasıl yapılır?” sorusudur. Trafik sigortası, tüm sigorta acentelerinden ve sigorta hizmeti veren banka şubelerinden yapılabilir. Trafik sigortası prim fiyatları ise araca ve acenteye göre değişiklik gösterebilir. Trafik sigortası yıllık olarak yapılır ve poliçe süresi dolduktan sonra yenilemezseniz trafik sigortası cezası alırsınız, ayrıca araç bağlanarak trafiğe çıkmanız yasaklanır.

Kasko Nedir?

Kara Taşıtları Sigortası’nın kısaltması olarak kullanılan kasko, aracın kaza yapması, çalınması ve yanması gibi durumlarda oluşturacağı zararların giderilmesini poliçe sınırlarında kapsayan sigorta türüne denir.

Kasko poliçelerinde ek maddeler ile kapsama alanı genişletilebileceği için poliçenin incelenmesi oldukça önemlidir. Kasko yaptırmanın herhangi bir zorunluluğu yoktur. Kasko, araç sahibinin kaza anında meydana gelen hasarlarını poliçe sınırları kapsamında karşılar. Karşı tarafın hasarlarını ise karşılamamaktadır.

Kasko Nasıl Yapılır?

Araç kaskosu internet üzerinden yapılabilmektedir. Sizden istenen bilgileri firma ile paylaşmanız durumunda anlaşmalı sigorta şirketlerinin sunduğu çeşitli fiyat tekliflerini ve kapsam teminatlarını görebilir, buna göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası ile Kasko Arasında Ne Fark Var?

Trafik sigortası ile kasko arasında ne fark var? Birbirini tamamlayan bu iki farklı sigorta türü arasındaki farklar şu şekildedir:

  • Trafik sigortası ve kasko sigortası arasındaki en belirgin farklardan birisi yasal zorunluluk olarak karşımıza çıkmakta. Trafik sigortası yaptırmadan aracınızın trafiğe çıkması mümkün değildir ancak kasko yaptırmak tamamen sizin seçiminize bağlıdır.
  • Zorunlu trafik sigortası bir sorumluluk sigortası olduğu için kaza esnasında, karşı tarafta oluşmuş olan zararları kapsar. Kasko ise kaza esnasında kendi aracınızda meydana gelen hasarları kapsar ve mağduriyetinizi önler.
  • Trafik sigortasının sınırları devlet tarafından belirlenir ve genişletilemez. Bu nedenle kaza esnasında oluşan maddi hasarlar maksimum bu sınırlar dahilinde karşılanır ve trafik sigortası şirketi daha fazlasını karşılamaz. Kaskoda ise sınırlar poliçe ile belirlenir ve genişletilebilir.

Siz de faizsiz ve kredisiz araba almak istiyorsanız Katılımevim’e başvurabilir, yeni aracınızı aldıktan sonra kasko ile trafik sigortası yaptırabilirsiniz. BDDK Lisanslı Tasarruf Finansman Şirketi Katılımevim size Türkiye’nin herhangi bir noktasındaki aracı alma olanağı tanır. Katılımevim’in sunduğu fırsatlar hakkında daha fazla bilgi almak için 444 11 00 numaralı çağrı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir – MTV nedir ve nasıl hesaplanır ?

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

 

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!