Kiracıları İlgilendiren Haber: %25’lik Artış Sınırı Uzatılıyor Mu?

%25 Kira Artış Oranı Uzatılıyor Mu?

Murat Kurum, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, evlerdeki kira artışının %25 ile sınırlanmasını sağlayan ve 1 Temmuz’da sona erecek olan yönetmeliğin süresini uzatacaklarını duyurdu.

Kira artışı sınırlandırma düzenlemesinin süresi uzatılacak.

Konut kira artışını kısıtlayan bu düzenlemenin 2023’ün 7’nci ayına kadar devam edeceğini belirten Kurum, bu süre zarfından sonra da düzenlemenin uzatılacağını, pazar koşullarının ortalamanın üzerine çıktığı durumlarda halkın korunacağını vurguladı.

Kurum, arzın talep doğrultusunda arttırılması durumunda bu durumun dengelenebileceğini belirtti ve burada TOKİ’nin önemli bir rol oynadığına işaret etti. Kurum, “Deprem riskini azaltmak ve vatandaşların konut sahibi olabilmesi için sosyal konutlar üretiyoruz. Aynı zamanda bu durum piyasayı dengeliyor. 250 bin sosyal konutla, ilk evlerini alacak olanlara kredi fırsatı sunuyoruz. Tüm bu çabalar arzı artırmayı hedefliyor” şeklinde konuştu.

TBMM Genel Kurulu, konut kira artışlarının bir önceki kira yılına ait bedelin %25’ini geçmeyecek şekilde düzenlenmesine 2022 Haziran ayında onay vermişti.

Adalet Bakanı %25 Kira Artış Oranı Hakkında Ne Dedi ? %25 Kira Oranı Uzatılacak mı ?

 

Adalet Bakanı Bozdağ, kira artışlarında %25’lik sınırlandırmanın uzatılacağını ve fahiş kira artışlarına karşı tedbirler alınacağını ifade etti. Bu konuda bir hatırlatma olarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un daha önce bu konuda bir açıklama yaptığını belirtti.

Bozdağ, Adalet Bakanlığı olarak bu konuda mevcut düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını belirtti ve ekledi:

“Biz bu süreyi bir kez daha uzatmayı planlıyoruz. Fahiş kira artışlarının, yani haksız bir sebep olmaksızın, piyasa koşullarına aykırı olarak sadece haksız bir kazanç elde etmek için yapılan artışların yaptırımla karşılaşabileceği bir durum üzerinde çalışıyoruz. Bu, yasal bir düzenleme olacak. Türk Ceza Kanunu’nun 237. maddesine göre, fiyatları etkileme maddesi bulunuyor. Biz burada 237/A adında bir yeni madde ekleyerek, bu tür durumları düzenlemeyi planlıyoruz. Bu sadece kiralarla ilgili olmayacak, tüketim maddeleriyle ilgili de bazı değerlendirmeler yapmayı düşünüyoruz. Dünya’daki örnekleri de inceleyerek, Türkiye’nin durumunu da dikkate alarak, piyasadaki veya girdilerde herhangi bir artış olmaksızın, maliyetlerde herhangi bir artış olmaksızın, yani piyasanın cari durumunun üzerinde ve dışında aşırı bir artış yapılması durumunda sadece yasaklanmayacak, aynı zamanda bu duruma yaptırım uygulanması çok önemli olacak. Biz üç farklı yaptırım seçeneği hazırladık. Bunlar hapis cezası, adli para cezası ve idari para cezası olabilir. İdari para cezası durumunda kabahat olacak ve bu ayrı bir kanunla düzenlenecek ancak diğerlerinin Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmesi gerekiyor. Bizim tahminimiz, Türk Ceza Kanunu’nda bu konuda bir değişikliğin yapılması yönünde.”

 

Katılımevim, sunduğu özgün imkanlarla ev sahibi olmanızı mümkün kılar. BDDK lisansı sayesinde yatırımlarınızı güvence altına alan ve BDDK Lisanslı Tasarruf Finansman Şirketi olan Katılımevim ile faizsiz, peşinatsız ve kefilsiz olarak hayal ettiğiniz evi satın alabilirsiniz. Bütçenize en uygun olan ve sizin için özel olarak hazırlanan imkanları keşfetmek adına Katılımevim’i 444 11 00 numaralı telefondan istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!