Yeni Evim: TOKİ Orta Gelir Konut Kampanyası

Yeni Evim: TOKİ Orta Gelir Konut Kampanyası

Yeni Evim Orta Gelir Konut Kampanyası, orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları için gerekli şartları sağladıkları takdirde asgari yüzde 10 peşinat ve aylık %0.69’dan başlayan faiz oranları sunmaktadır. Bu proje sayesinde vatandaşlar, uygun fiyatlara konut sahibi olabilecek. Sadece sıfır konut başvurularının alındığı bu projede, TOKİ tarafından hazırlanan 2023 Yeni Evim Orta Gelir Konut Kredisi hesaplama, ödeme planları ve başvuru detayları hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Toki Orta Gelir Konut Başvuruları Ne Zaman?

Vatandaşlar, TOKİ Orta Gelir Konut Kampanyasından faydalanabilmek için 16 Ocak’ta başlayan süreçte konutlarını seçmeli ve bankalara ya da katılım bankalarına başvuruda bulunmalıdır. Bankalar tarafından denetlenen konutun uygunluğu durumunda 0,69 faiz oranıyla ev sahibi olma şansına sahip olabilecekler.

Ayrıca, Yeni Evim Kampanyasına dair gelişmeleri ve detayları 16 Ocak itibariyle erişime açılan web sitesinden takip edilebilirler.

Toki Orta Gelir Kampanyası Başvuru Koşulları Nelerdir?

18 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bankalarca kredi alması uygun görüldüğü takdirde, kampanyadan yararlanabilecek. Özellikle İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla ve Mersin’de konut satın almak isteyen vatandaşlar için bir yıl boyunca bulundukları ilde ikamet etme şartı aranacak; ancak bu şart diğer illerde geçerli olmayacaktır.

Diğer TOKİ Orta Gelir Konut Kampanyası başvuru şartları ise şunlardır;

  • Sıfır konut aramaları,
  • Başvuru sahibinin üzerinde konut olmaması,
  • 1 yıl ikamet etme durumu,
  • Son bir yılda konut aldığı ilde konut satmamaları,
  • Peşinat yüzdesi 10 olarak uygulanacak,
  • Ev 5 yıl satılamayacak,
  • 15 yıllık vade,
  • Hane gelirinin toplamda %40’tan daha fazlasını geçmeyecek şekilde taksitlenecek,
  • 5 milyon TL’ye değin 15 yıl vade ile kredi alınabilecek,
  • Konut kredisi için faiz oranları ise 0.69’dan başlayacaktır.

Orta Gelir Kampanyası Kredi Faiz Oranları Nelerdir?

TOKİ Orta Gelir Konut Kampanyası için kredi faiz oranları, tutara göre değişmektedir. 2 milyon liraya kadar alınacak kredilerde faiz oranı 0,69, 2-4 milyon arasında 0,79, 4 milyonun üzerindeki kredilerde ise faiz oranı 0,99 olarak belirlenmiştir.

Orta Gelir Kampanyası Evleri Nasıl Olacak?

TOKİ Orta Gelir Konut Kampanyası kapsamında, sıfır konutlar inşa edilecek ve sosyal donatı alanları öncelikli şekilde teşvik edilecek, ayrıca deprem yönetmeliğine uygun konutlar inşa edilecek. Sıfır atık ve enerji verimliliğine uyumlu projeler desteklenecek.

Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bankaların “Konut Kredisi Hesaplama” bölümünü ziyaret ederek, farklı seçenekler arasından konut kredisine erişebilirsiniz. Ardından istediğiniz kredi tutarını girerek vade sayısını seçebilir ve faiz oranını da belirleyerek kredinizi hesaplayabilirsiniz.

Orta Gelirliye Konut Kampanyası Ödemeleri Nasıl Olacak?

Asgari peşinat oranının %10 olduğu, azami vadenin ise 15 senelik olarak belirlendiği TOKİ Konut Kampanyası’nda; kredi faizi/kâr payı %0,69 oranından başlayacak ve taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecektir. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı ilk 3 yıl için var olan taksit tutarların bir kısmını geri ödeme şartıyla sizin adınıza üstlenecek ve bu süre içerisindeki taksitler aşağıya çekilecektir.

Yeni Evim Projesi Hangi Bankalarda Geçerli?

Yeni Evim Projesine katılmak isteyen vatandaşlar satın alacağı daireyi seçtikten sonra Emlak Katılım, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Halkbank ve Vakıf Katılım bankalarından birisine başvurmaları gerekmektedir.

BDDK Lisanslı Katılımevim ile Tasarruf Finansman yöntemleri dahilinde ev sahibi olabilirsiniz. 444 11 00 numarasını arayarak ödeme yöntemleri hakkında detaylı bilgi alabilir, geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki formu doldurun, biz sizi arayalım.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!