Ev Almak İsteyenlere Tavsiye: Nelere Dikkat Etmelisiniz?

ev almak

Ev almak istiyorum ama ev nasıl alınır kısmını bilmiyorum demeniz normal. Özellikle il kez ev satın alacakların Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? konusuna fazla hassasiyet göstermeleri gerekiyor.

Kar etme amacıyla satın alınan ev, dikkat edilmeyen hususlar yüzünden kısa sürede düşük fiyata elden çıkarılmak zorunda kalabiliyor. Konut satın alınacağında, faizsiz ve taksitle ev ve ev almanın kolay yolları ne kadar önemli ise, Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? konusu o denli önemli.

Ev satın alma

Aslında ev satın almaya karar verildiğinde, öncelikle yatırımcının nasıl bir eve ihtiyaç duyduğunu belirlemesi gerekiyor. Bu konu açıklığa kavuştuğunda diğer önemli konular da sırayla kontrol edilmeli. Yatırımcılar, ilk kez ev alacak olmanın heyecan ve sevinci ile çoğu zaman en başta sormaları gereken birçok konuyu atlayabiliyor. Elbette bu ilerde evle alakalı birçok sorunun yaşanmasına ve ağız tadının kaçmasına neden olmaktadır.

Konut almak konusunda adım atacağınızda, ihtiyacınıza uygun ev profiline karar verdikten sonra en önemli konu; evi nasıl satın alacağınızdır. Belli bir birikiminiz varsa peşinata saymanız mümkün.

Geri kalan satış tutarı için bankadan konut kredisi alabilirsiniz. Elbette bunun için satın alacağınız evin krediye uygun olması gerekmektedir.

Alacağınız Ev krediye uygun mu?

Yani satın alacağınız konutun Krediye uygunluğunu sorgulamanız lazım.

Aksi takdirde, krediye uygun olmayan ev için çaba harcayarak hem zaman hem de nakit kaybınız olacaktır.

Çünkü, kredi başvurusu sırasında bankaya ekspertiz ücreti ödedikten sonra krediye uygun olmadığını öğrenmeniz, ekspertiz ücreti iade edilmediğinden sizin için bir nakit kaybı olacaktır.

Krediye uygun ev

Peki, bu yanlışın önüne geçmek mümkün mü? Evet, şöyle ki; krediye uygun evin taşıması gereken bazı kriterler var, bu ayrıntılara dikkat edilmeli. Örneğin; satın alacağınız evin kat irtifakı veya mülkiyetinin olması çok önemli.

Öte yandan, alacağınız evin yeni inşa ediliyor olması halinde ise, banka ortalama olarak %80 oranında tamamlanmış olması koşulunu arıyor. Satın alacağınız evde projeye aykırı değişiklik yapılmamış olması gerekiyor.

Hisseli Tapu

Aynı zamanda söz konusu evin tapuda, mesken olarak kayıtlı olması gerekiyor. Alacağınız konutun hisseli tapuya sahip olması halinde ise, bütün hissedarların paylarının satışını gerçekleştirmiş olmaları gerekir.

Ev Almak için dikkat etmeniz gerekenler!

Bütün bu unsurlara dikkat etmenizin ardından kullanmaya karar verdiğiniz Konut Kredisi alımında da dikkatli olmanı gereken noktalar olacak. Mesela alacağınız kredi öncesinde mutlaka, diğer Bankaların Kredi seçeneklerini araştırıp karşılaştırmanız gerekir. Öte yandan, konut kredisi alacağınızda ödeme planını da kendi bütçenize uygun biçimde ayarlamalısınız.

Konut Kredi Uygunluğu

Kredi alımı sırasında, bankanın sizden alacağı dosya ve sigorta masrafına ilişkin detayları önceden sormanızda yarar var. Bankaların konut kredisine uyguladığı faiz oranı ve masraflar son zamanlarda yatırımcıların, farklı alternatifleri değerlendirmesine neden oldu.

Faizsiz ev alma yönelimleri

Örneğin, ev satın almak isteyen çoğu yatırımcı son yıllarda faizsiz ev almak konusunda yönelimlerde bulunarak taksitli ev tasarrufu sağlamıştır.

Kısacası, ev satın alma yöntemimizde Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? listemizde yer alması gereken önemli bir madde.

Ev almak kararı önemli

Ev satın almaya karar verdiğinizde, her detaya ayrı ayrı dikkat etmeniz gerekir. Mesela, konutun genel ve ön değerlendirme açısından temel alabileceğiniz bazı kriterleri mevcut.

Bunlar arasında; evin sosyal yaşama olanaklarına yakınlığı, satış işleminde emlakçının olup olmadığı, ulaşım olanakları, fiyatı, metrekare açısından büyüklüğü, lokasyonu. Bunun yanı sıra; evin bulunduğu kat ve binanın yaşı, resmî kurumlara yakınlığı, sağlık kuruluşu ve okullara yakınlığı.

Sosyal donatı olanakları, aidatı ile aidatın hangi olanakları kapsadığı mutlaka sorulmalı. Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? listesinde alıcının önemle takip etmesi gereken diğer bir konu ise, tapu işlemleri.

Ev satın alacak dikkat etmeli

Ev satın alacak olan kişinin tapu işlemleri sırasında dikkat etmesi gerekenlerin başında, bulunması elzem olan evraklarınız hazır bulundurması.

Ayrıca, satış sırasında tapu harcının kim tarafından ödeneceği de önemli bir konu ve işlemler öncesinde konuşulup netleştirilmesi lazım.

Faizsiz vade veya faizsiz konut projeleri seçeneğini değerlendirmek isteyen yatırımcılar da aynı önemli konulara dikkat etmeli. Böyle olması halinde, ev satın alma süreci sorunsun bir şekilde tamamlanır.

Sonrasında, konut alıcısı her hangi bir kötü sürprizle karşılaşmaz ve satın aldığı evde huzur içinde yaşam sürer.

Ev satın almak istiyorum

Ev satın almak istiyorum diyenlerin dikkat etmesi gereken detayları haberimizde anlattık. Unutmamak gerekiyor ki; ev fiyatları, konutun fiyatı uygun olması, kredi faiz oranları, bankaların kişisel verilerinize ulaşarak başkaları ile paylaşması, konut satış durumu, konut kredisi faiz oranları vs gibi önemli noktalardır.

Bunların haricinde konut kredisiyle ev almak isteyenler bir de konut kredisi faizlerini ve onun kendilerine getireceği faiz yükünü de hesaplamaları gerekiyor.

Peki hayalinizdeki eve nasıl sahip olacaksınız?

Hayalinizdeki eve sahip olmayı ve o evi satın almak o kadar kolay olmasa da faizsiz ev alma yöntemleri ile bu artık mümkün. Güzel emin evim demek için Katılımevim kampanyalarını takip edebilirsiniz. Katılımevim ev sahibi olmak isteyenleri katılım modelleri ile ev sahibi yapıyor.

Bilgi Almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız

Bilgi almak için formu doldurup gönderin, sizi arayalım!

ihtiyacınız
Bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım!